Kermit Fredriksson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1958-05-11
Död:
Klubb: Säffle BK
SM: 1979-1980 SM-Guld
Landskamper: 5 (2-3)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
46 Jimmy Mayanja BK Kalule L TKO 3 Göteborg 1983-09-15
45 Jimmy Mayanja BK Kalule 1 - 2 Alingsås 1983-04-15
44 Jimmy Mayanja BK Kalule L TKO 3 Göteborg 1982-11-30
43 Tyrone Jackson New York, USA L TKO 2 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
42 Krastmir Kamburov [BUL] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1980-11-05* Tammerfors
41 Christian Christiansen (b) DEN 0 - 3 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
40 Jorma Rovapalo Ronneby BS 3 - 0 Stockholm 1980-09-29
39 Veli Koota FIN L KO 1 Köpenhamn, DEN 1980-03-30 NM 1980 NM-final
38 Christian Christiansen (b) DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
37 Hassine Rathmaya Narva BK 5 - 0 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
36 Kari Holmsten Huddinge BK W TKO 3 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
35 Richard Bergmann NOR W Dsq 2 Göteborg 1980-02-17 Landskamper 1980 SWE-NOR 8-2
34 Jari Grönroos Viipurin Nyrkkeilijät, FIN 1 - 4 Stockholm 1980-01-12 1/2 SBO
33 Veli Koota FIN 0 - 3 Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
32 Paul Worrall London, ENG 0 - 3 London, ENG 1979-11-26 London-Stockholm 8-2
31 Joseph Park SCO W Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
30 Veli Koota Venesjärven Leisku, FIN L TKO 3 Tammerfors, FIN 1979-10-20 1/2 Tammer
29 Sepp Iten [SUI] W TKO 3 Tammerfors, FIN 1979-10-19 1/4 Tammer
28 Jouni Anttonen BK Fighter 1 - 2 Lilla Edet 1979-10-07
27 Ronald Jadeborn BK 30 5 - 0 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
26 Jouni Anttonen BK Fighter 5 - 0 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
25 Tommy Johansson BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/4
24 Adron Buwmbek [UGA] W Dsq 2 Göteborg 1979-03-02
23 Slavisa Stoilivic Partizan, YUG 1 - 2 Göteborg 1979-02-05 SWE sel-Partizan 0-9
22 Jouni Anttonen BK Fighter 2 - 1 Säffle 1979-01-28
21 Torsten Jungell Katrineholms BK 4 - 1 Stockholm 1978-12-17 JSM-final (B)
20 Lennart Carlsson IFK Linköping 0 - 3 Linköping 1978-11-30
19 Flemming Hansen DEN-jun 1 - 2 Skene 1978-11-19 SWE (j)-DEN (j) 4-6
18 Palle Madsen Pugilist, DEN 1 - 2 Säffle 1978-02-05
17 Odd Bengtsson IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1977-12-12 JSM-final (B)
16 Ari Alanenpää IK Ymer 2 - 1 Degerfors 1977-11-13
15 Lennart Carlsson IFK Linköping 2 - 1 Motala 1977-10-30
14 Bo Nilsson Majornas BK 0 - 5 Göteborg 1977-09-26
13 Kjell Ivar Thorbjörnsröd NOR-jun 2 - 1 Bergen, NOR 1977-02-20 SWE (j)-NOR (j) 4-6
12 Kjell-Åke Wallin Skoftebyns AIS 1 - 2 Degerfors 1977-02-13
11 Veli Koota FIN-jun 0 - 3 Trelleborg 1977-01-16 SWE (j)-FIN (j) 3-7
10 Kjell-Åke Wallin Skoftebyns AIS 2 - 1 Vänersborg 1977-01-10
9 Peter Johansson BK Winter 1 - 4 Stockholm 1976-12-12 1/2 JSM
8 Ketil Rostad Trym IL, NOR 3 - 0 Östersund 1976-11-28
7 Bo Nilsson Majornas BK 0 - 3 Åmål 1976-11-21
6 Bo Nilsson Majornas BK 1 - 2 Borås 1976-11-17
5 Ronald Jadeborn BK 30 4 - 1 Stockholm 1976-04-06 Final Nybörjarnas
4 Ulf Robert Huhta Skoftebyns AIS 4 - 1 Säffle 1976-02-20
3 Carl-Gunnar Viklund BK Dacke 0 - 3 Mjölby 1975-12-07
2 Ronald Jadeborn BK 30 0 - 3 Linköping 1975-11-27
1 Odd Roger Olsen [NOR] 3 - 0 Säffle 1975-11-23
Sammanfattande statistik

Heter egentligen Michael Fredriksson.
1978 Nybörjarmästare.
1978 Juniormästare.
1980 NM-Silver.