Kermit Fredriksson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1958-05-11
Död:
Klubb: Säffle BK
SM: 1979-1980 SM-Guld
Landskamper: 5 (2-3)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
57 Jimmy Mayanja BK Kalule L TKO 3 Göteborg 1983-09-15
56 Jimmy Mayanja BK Kalule 1 - 2 Alingsås 1983-04-15
55 Jimmy Mayanja BK Kalule L TKO 3 Göteborg 1982-11-30
54 Tyrone Jackson New York, USA L TKO 2 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
53 Krastmir Kamburov [BUL] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1980-11-05* Tammerfors
52 Christian Christiansen (b) DEN 0 - 3 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
51 Hussein Khalili [KEN] 0 - 3 Oskarshamn 1980-10-17
50 Jorma Rovapalo Ronneby BS 3 - 0 Stockholm 1980-09-29
49 Veli Koota FIN L KO 1 Köpenhamn, DEN 1980-03-30 NM 1980 NM-final
48 Christian Christiansen (b) DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
47 Hassine Rathmaya Narva BK 5 - 0 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
46 Kari Holmsten Huddinge BK W TKO 3 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
45 Ole Hosbond Aalestrup BK, DEN W TKO 2 Lidköping 1980-02-24
44 Richard Bergmann NOR W Dsq 2 Göteborg 1980-02-17 Landskamper 1980 SWE-NOR 8-2
43 Jari Grönroos Viipurin Nyrkkeilijät, FIN 1 - 4 Stockholm 1980-01-12 1/2 SBO
42 Veli Koota FIN 0 - 3 Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
41 Paul Worrall London, ENG 0 - 3 London, ENG 1979-11-26 London-Stockholm 8-2
40 Joseph Park SCO W Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
39 Veli Koota Venesjärven Leisku, FIN L TKO 3 Tammerfors, FIN 1979-10-20 1/2 Tammer
38 Sepp Iten [SUI] W TKO 3 Tammerfors, FIN 1979-10-19 1/4 Tammer
37 Jouni Anttonen BK Fighter 1 - 2 Lilla Edet 1979-10-07
36 Ronald Jadeborn BK 30 5 - 0 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
35 Jouni Anttonen BK Fighter 5 - 0 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
34 Tommy Johansson BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/4
33 Adron Buwmbek [UGA] W Dsq 2 Göteborg 1979-03-02
32 Slavisa Stoilivic Partizan, YUG 1 - 2 Göteborg 1979-02-05 SWE sel-Partizan 0-9
31 Jouni Anttonen BK Fighter 2 - 1 Säffle 1979-01-28
30 Torsten Jungell Katrineholms BK 4 - 1 Stockholm 1978-12-17 JSM-final (B)
29 Henry Thorsen IL Viking, NOR 3 - 0 Säffle 1978-12-04
28 Lennart Carlsson IFK Linköping 0 - 3 Linköping 1978-11-30
27 Aulis Liukkonen Turun Weikot, FIN 5 - 0 Eskilstuna 1978-11-26
26 Flemming Hansen DEN-jun 1 - 2 Skene 1978-11-19 SWE (j)-DEN (j) 4-6
25 Jouni Anttonen BK Fighter 5 - 0 Trollhättan 1978-11-09
24 Palle Madsen BK Pugilist, DEN 1 - 2 Säffle 1978-02-05
23 Odd Bengtsson IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1977-12-12 JSM-final (B)
22 Ari Alanenpää IK Ymer 2 - 1 Degerfors 1977-11-13
21 Lennart Carlsson IFK Linköping 2 - 1 Motala 1977-10-30
20 Bo Nilsson Majornas BK 0 - 5 Göteborg 1977-09-26
19 Kjell Ivar Thorbjörnsröd NOR-jun 2 - 1 Bergen, NOR 1977-02-20 SWE (j)-NOR (j) 4-6
18 Kjell-Åke Wallin Skoftebyns AIS 1 - 2 Degerfors 1977-02-13
17 Veli Koota FIN-jun 0 - 3 Trelleborg 1977-01-16 SWE (j)-FIN (j) 3-7
16 Kjell-Åke Wallin Skoftebyns AIS 2 - 1 Vänersborg 1977-01-10
15 Peter Johansson BK Winter 1 - 4 Stockholm 1976-12-12 1/2 JSM
14 Martti Viinikka Skuru IK 3 - 0 Borlänge 1976-12-02
13 Ketil Rostad Trym IL, NOR 3 - 0 Östersund 1976-11-28
12 Bo Nilsson Majornas BK 0 - 3 Åmål 1976-11-21
11 Bo Nilsson Majornas BK 1 - 2 Borås 1976-11-17
10 Niels Lindberg Varde AK, DEN W TKO 1 Lilla Edet 1976-10-31
9 Jim Barrett IK Ymer 3 - 0 Lilla Edet 1976-10-31
8 Kjell-Åke Wallin Skoftebyns AIS 1 - 4 Trollhättan 1976-10-25
7 Ronald Jadeborn BK 30 4 - 1 Stockholm 1976-04-06 Final Nybörjarnas
6 Ulf Robert Huhta Skoftebyns AIS 4 - 1 Säffle 1976-02-20
5 Ove Hallman BK Örnen 0 - 3 Säffle 1976-01-18
4 Carl-Gunnar Viklund BK Dacke 0 - 3 Mjölby 1975-12-07
3 Ronald Jadeborn BK 30 0 - 3 Linköping 1975-11-27
2 Odd Roger Olsen [NOR] 3 - 0 Säffle 1975-11-23
1 Ove Hallman BK Örnen 1 - 2 Säffle 1975-10-15
Sammanfattande statistik

Heter egentligen Michael Fredriksson.
1978 Nybörjarmästare.
1978 Juniormästare.
1980 NM-Silver.