Terry Laitala

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1950-05-12
Död:
Klubb: BK Primo (Osby), GAK Enighet (Malmö), Kristianstads BK
SM: 1976-1977, 1980 SM-Guld
Landskamper: 9 (2-7)
Nordisk: 3 (1-2)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
57 Kjeld Jensen DEN 1 - 4 Köpenhamn, DEN 1980-03-30 NM 1980 NM-final
56 Jari-Pekka Heikkinen FIN 3 - 2 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
55 Maunu Viinikka Hammarby IF 5 - 0 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
54 Mike Rosario Team USA 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1980-02-??
53 Gregori Langowski [POL] 2 - 1 Kristianstad 1980-01-31
52 Jari-Pekka Heikkinen Helsingin Nyrkkeilijät, FIN 1 - 4 Stockholm 1980-01-12 1/2 SBO
51 Josef Maron Dukla Prag, TCH L w.o. Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
50 Antti Juntumaa FIN 0 - 3 Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
49 William Amos SCO 2 - 1 Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
48 Elek Madacki Halmstads AIS W TKO 2 Olofström 1979-11-11
47 Mats Frank Majornas BK 3 - 0 Malmö 1979-10-16
46 Ole Hosbond Aalestrup BK, DEN 5 - 0 Nyköbing Mors, DEN 1979-10-??
45 Mats Frank Majornas BK 3 - 0 Häljarp 1978-12-28
44 John Wasjau KEN L TKO 1 Göteborg 1978-11-27 SWE sel-KEN 3-7
43 Elek Madacki Halmstads AIS W TKO 2 Malmö 1978-11-09
42 Lennart Georgsson Älmhults BK 3 - 0 Bräkne-Hoby 1978-06-11
41 Lennart Carlsson IFK Linköping 0 - 5 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 SM-final
40 Ari Alanenpää IK Ymer W TKO 2 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
39 Mats Frank Majornas BK 3 - 0 Kristianstad 1978-02-11
38 Ryszard Czerwinski Stal-Stocznia, POL L TKO 3 Szczecin, POL 1977-05-13 1/2 Varvets dag
37 Bo Nilsson Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1977-04-05 SM 1977 SM-final
36 Lennart Georgsson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1977-04-04 SM 1977 1/2
35 Arne Geisler Höje Taastrup BK, DEN 0 - 5 Albertslund, DEN 1977-03-27
34 Bo Nilsson Majornas BK 3 - 0 Göteborg 1977-03-07
33 Vaclav Hornac TCH 0 - 3 Stockholm 1977-01-31 Landskamper 1977 SWE-TCH 2-8
32 Lennart Georgsson BK Primo 3 - 0 Ronneby 1976-11-21
31 Arto Hautamäki FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1976-11-15 Landskamper 1976 SWE-FIN 0-10
30 Jouni Ojala Olofströms BK 3 - 0 Kristianstad 1976-11-06
29 Jouni Järvinen FIN 0 - 3 Oslo, NOR 1976-03-28 NM 1976 NM-final
28 Turan Rusit [ROM] 5 - 0 Göteborg 1976-03-17
27 Bo Nilsson Majornas BK 5 - 0 Göteborg 1976-03-09 SM 1976 SM-final
26 Lennart Carlsson IFK Linköping 5 - 0 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/2
25 Dardo Betzer BK Midtjyden, DEN 3 - 0 Kristianstad 1976-02-22*
24 Pat Cox IRL 0 - 3 Dublin, IRL 1976-01-09 Landskamper 1976 SWE-IRL 4-6
23 Brinley Griffiths WAL L 3 Cardiff, WAL 1976-01-07 Landskamper 1976 SWE-WAL 4-5
22 Hassine Rathmaya Afro-Scandia 3 - 0 Växjö 1975-11-30
21 Lennart Carlsson IFK Linköping 3 - 0 Linköping 1975-11-27
20 Peter Karow HBC Heros, FRG W TKO Kristianstad 1975-11-23
19 Ole Hosbond DEN 3 - 0 Hilleröd, DEN 1975-11-16 Landskamper 1975 SWE-DEN 3-7
18 Roland Gier HBC Heros, FRG 1 - 2 Halmstad 1975-11-01
17 Brinley Griffiths WAL 1 - 2 Stockholm 1975-10-27 Landskamper 1975 SWE-WAL 7-3
16 Kurt Jörgensen (b) Bispebjerg BK, DEN 0 - 3 Malmö 1975-10-06
15 Lennart Carlsson IFK Linköping /Landslaget 3 - 0 Borlänge 1975-09-21 Landslaget-Utmanarna
14 Per Gunnarsson Värnamo BK 0 - 3 Malmö 1975-02-19
13 Lennart Georgsson GAK Enighet 2 - 1 Kalmar 1975-02-01 Final DM-Småland Open
12 Lennart Georgsson GAK Enighet 3 - 0 Sjöbo 1975-01-05
11 Lennart Georgsson GAK Enighet 2 - 1 Värnamo 1974-11-24
10 Arne Geisler Höje Taastrup BK, DEN 0 - 5 Malmö 1974-11-07
9 Bernt Olsson BK Falken/Landslaget 0 - 5 Gävle 1974-10-07 Landslaget-Pressen 6-4
8 Bo Nilsson Majornas BK 1 - 4 Göteborg 1974-03-12
7 Bo Nilsson Majornas BK 2 - 3 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/4
6 Pauli Kemppainen Kristianstads BK 0 - 3 Kristianstad 1974-02-24
5 Lennart Georgsson BK Primo 2 - 1 Helsingborg 1974-01-27 Final Sydsvenska
4 Per Gunnarsson Värnamo BK 0 - 3 Malmö 1972-11-30
3 Lennart Georgsson BK Primo 3 - 0 Osby 1972-10-04
2 Kåre Stridh Eksjö ABK 2 - 1 Eksjö 1971-11-28
1 Leif Magnusson Hammarby IF 0 - 3 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
Sammanfattande statistik

Född i Kokkola, Finland. Tävlade för Ykspihlajan Reipa. Finsk mästare (51 kg) 1969. 
1974 Sydsvensk mästare. 
1978 SM-Silver.
1976, 1980 Nordiskt Silver.


Stor Grabb nr 97