Lennart Carlsson

Vikt: Lätt flugvikt, Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1956-10-17
Död:
Klubb: IFK Linköping
SM: 1978-1979 SM-Guld (F)
Landskamper: 7 (2-5)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
57 Isaya Ikhoni [KEN] L KO 2 Linköping 1980-10-02
56 Maunu Viinikka Hammarby IF 2 - 3 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
55 Ari Vanhamäki Eskilstuna BK 0 - 3 Linköping 1980-02-28
54 Mats Frank Majornas BK 0 - 5 Göteborg 1980-01-14
53 Jorma Rovapalo Ronneby BS 1 - 2 Ronneby 1979-12-02
52 Mats Frank Majornas BK 3 - 2 Katrineholm 1979-11-29
51 Mats Frank Majornas BK 2 - 1 Malmö 1979-11-22
50 Per Nilsson Botkyrka BK 2 - 1 Motala 1979-11-11
49 Ari Alanenpää IK Ymer 0 - 3 Halmstad 1979-11-01
48 Jorma Rovapalo Ronneby BS 1 - 2 Oskarshamn 1979-10-26
47 Ari Alanenpää IK Ymer 3 - 2 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
46 Bengt Moberg BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/2
45 Ray Loafman [USA] L TKO 3 Göteborg 1979-01-29 SWE sel-USA youth
44 Moshe Shigavker ISR 0 - 3 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR 6-4
43 Kari Kolehmainen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
42 Kermit Fredriksson Säffle BK 3 - 0 Linköping 1978-11-30
41 Kjeld Jensen DEN 0 - 3 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
40 Zoltan Vig Lokomotiva Decin, TCH 1 - 2 Stockholm 1978-10-17
39 Juha Mykkänen FIN/SNL L TKO 2 Tammerfors, FIN 1978-10-13 Tammerturneringen
38 Arto Hautamäki FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1978-04-04 NM 1978 NM-final
37 Roger Andersen NOR 2 - 1 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
36 Terry Laitala Kristianstads BK 5 - 0 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 SM-final
35 Bo Nilsson Majornas BK 5 - 0 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
34 Jorma Rovapalo Kristianstads BK 3 - 0 Kristianstad 1978-02-11
33 Günther Latten FRG 0 - 3 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
32 Peter Johansson BK Winter 1 - 2 Stockholm 1977-11-07
31 Kermit Fredriksson Säffle BK 1 - 2 Motala 1977-10-30
30 Tommy Johansson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1977-10-17
29 Schewe Szombierki Bytom, POL 0 - 5 Szczecin, POL 1977-05-12 1/4 Varvets dag
28 Peter Johansson BK Winter 2 - 3 Stockholm 1977-04-05 SM 1977 SM-final
27 Bernt Karlsson (b) Eksjö ABK 3 - 2 Stockholm 1977-04-04 SM 1977 1/2
26 Bo Nilsson Majornas BK 2 - 1 Norrköping 1977-03-17
25 Wilfred Esperow [USA] 0 - 3 Göteborg 1977-02-22
24 Jouni Ojala Olofströms BC 1 - 2 Ronneby 1977-02-13
23 Lennart Georgsson Värnamo BK 3 - 0 Oskarshamn 1977-02-06 Final Småland Open
22 Miroslav Vrba TCH 0 - 3 Stockholm 1977-01-31 Landskamper 1977 SWE-TCH 2-8
21 Payao Pooltarat [THA] L TKO 3 Stockholm 1977-01-17
20 Pekka Rötkönen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1976-11-15 Landskamper 1976 SWE-FIN 0-10
19 Bernt Karlsson (b) Eksjö ABK 3 - 0 Linköping 1976-11-09
18 Juha Mykkänen Kotkan Vo, FIN 0 - 3 Hallstahammar 1976-03-21
17 Terry Laitala Kristianstads BK 0 - 5 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/2
16 Stig Hagen NOR-jun 0 - 3 Uddevalla 1976-02-22 SWE (j)-NOR (j) 6-3
15 Martti Viinikka Skuru IK 0 - 5 Stockholm 1976-02-16
14 Hannu Luhanke FIN-jun 0 - 3 Helsingfors, FIN 1976-01-25 SWE (j)-FIN (j) 5-5
13 Jorma Rovapalo GAK Enighet 4 - 1 Stockholm 1975-12-16 JSM-final
12 Terry Laitala Kristianstads BK 0 - 3 Linköping 1975-11-27
11 Palle Jensen (f) DEN-jun 1 - 2 Frederikssund, DEN 1975-11-15 SWE (j)-DEN (j) 2-8
10 Terry Laitala Kristianstads BK /Utmanarna 0 - 3 Borlänge 1975-09-21 Landslaget-Utmanarna
9 Lars Yssing DEN-jun 3 - 2 Köpenhamn, DEN 1975-03-23 Final Nordiskt JM
8 Öistein Waade NOR-jun 0 - 3 Oslo, NOR 1975-02-16 SWE (j)-NOR (j) 4-6
7 Esa Loppukaarre FIN-jun 0 - 3 Trollhättan 1975-01-19 SWE (j)-FIN (j) 3-7
6 Kenneth Kalmdal BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1974-12-15 1/2 JSM
5 Thomas Sundqvist Haninge BK 3 - 0 Haninge 1974-02-16 Final Mellansvenska B
4 Kenneth Kalmdal BK Örnen L Dsq 2 Stockholm 1973-12-27 JSM-final
3 Kenneth Kalmdal BK Örnen 0 - 5 Katrineholm 1973-04-29
2 Hans Patron BK Winter 5 - 0 Stockholm 1973-04-10 Final Nybörjarnas
1 Kenneth Kalmdal BK Örnen 3 - 0 Linköping 1973-03-08
Sammanfattande statistik

"47:an Löken".
Debuterade 1972.
1973 Nybörjarmästare (LF). 
1973 JSM-Silver.
1975 Nordisk juniormästare.
1975 Svensk juniormästare 
1977 SM-Silver (B).
1978 Silver Nordiska mästerskapet.