Karl-Gustav Kronow

Vikt: Bantamvikt
Född: 1938-02-12
Död:
Klubb: Narva BK (Stockholm)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
36 Kenneth Israelsson IFK Umeå L TKO 2 Borgholm 1964-07-13
35 Arne Möller Aalborg, DEN 0 - 3 Stockholm 1963-10-18 Stockholm-Aalborg 5-5
34 Göran Gelinder Upsala IF 3 - 0 Visby 1963-07-19 Utomhus
33 Kjell Ågren Malmbergets AIF L 3 Umeå 1963-03-21
32 Finn Josephsen Aalborg, DEN L TKO 2 Aalborg, DEN 1963-01-10 Aalborg-Stockholm 6-4
31 Olle Blomqvist Stockholms AIF W TKO 2 Stockholm 1962-11-09
30 Finn Josephsen Aalborg, DEN 0 - 3 Stockholm 1962-10-26 Stockholm-Aalborg 5-5
29 Kent Dahlberg Upsala IF 3 - 0 Kalmar 1962-10-21
28 Kjell Ågren Malmbergets AIF/Landsorten 0 - 5 Stockholm 1962-09-28 Stockholm-Landsorten 3-7
27 Eje Ferm IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1962-03-23
26 Olle Svedberg Finspångs AIK 0 - 5 Stockholm 1962-03-05 SM 1962 1/4
25 Eje Ferm IF Linnéa 0 - 3 Skärblacka 1962-03-01
24 Kent Dahlberg Upsala IF 2 - 1 Uppsala 1962-02-23
23 Jan Rydström Kalmar BK L TKO 2 Oskarshamn 1961-12-10
22 Eje Ferm Djurgårdens IF L TKO 3 Stockholm 1961-01-13 Final DM-Stockholm
21 Olle Svedberg Finspångs AIK L 3 Göteborg 1960-03-03 SM 1960 1/2
20 Eje Ferm IF Linnéa 2 - 1 Göteborg 1960-03-01 SM 1960 1/4
19 Nils Erik Lindblad BK Trim 0 - 3 Stockholm 1960-02-14 1/2 Mellansvenska
18 Ove Larsson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1959-10-29
17 Nils Erik Lindblad BK Trim/Landsorten 0 - 3 Stockholm 1959-10-16 Stockholm-Landsorten 5-5
16 L Sörensen DEN-B L TKO 2 Odense, DEN 1959-03-22 SWE B-DEN B 5-5
15 Nils Erik Lindblad BK Trim 0 - 3 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 SM-final
14 Eje Ferm IF Linnéa W Dsq 2 Uppsala 1959-01-25 Final Mellansvenska
13 Bo Larsson Narva BK 1 - 2 Stockholm 1959-01-09. Final DM-Stockholm
12 Rolf Jardland BK Höjden W TKO 3 Stockholm 1959-01-09 1/2 DM-Stockholm
11 Åke Mörk Ekensbergs BK 3 - 0 Stockholm 1959-01-08 1/4 DM-Stockholm
10 Bo Larsson Årsta BK 0 - 3 Eskilstuna 1958-02-09 Final Mellansvenska
9 Olle Svedberg Finspångs AIK W TKO 1 Stockholm 1957-12-30. JSM-final
8 K Johansson (b) BK Winter KO 1 Stockholm 1957-12-30 1/2 JSM
7 Sten Olsson Hisingens BK KO 1 Stockholm 1957-12-27 1/4 JSM
6 Börje Karvonen Helsingfors, FIN L TKO 2 Stockholm 1957-10-17 Stockholm-Helsingfors 6-4
5 Olle Svedberg Finspångs AIK 3 - 0 Stockholm 1957-04-09. Final Nybörjarnas
4 Rolf Ellingsworth BK Höjden KO 1 Stockholm 1957-04-09 1/2 Nybörjarnas
3 O Nyström BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1957-04-08 1/4 Nybörjarnas
2 Karl Lövgren Upsala IF W TKO 1 Uppsala 1957-01-18
1 Bo Janeby Årsta BK L TKO 2 Stockholm 1956-04-08 1/2 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

Började boxas 1956.
1957 Nybörjarmästare. 
1957 Svensk juniormästare. 
1958 Silver Mellansvenska. 
1959 Mellansvensk mästare. 


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.


Foto nedan: Visby 1963 Kronow (t.h.) vs Gelinder, Upsala IF.