Jimmy Mayanja

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1958-12-29
Död:
Klubb: Frölunda BK (Göteborg), BK Kalule (Göteborg), Angered BC (Göteborg)
SM: 1984-1985-1986-1987-1988-1989-1990, 1992 SM-Guld
Landskamper: 12 (9-3)
Nordisk: 2 (1-1); NM-Guld 1988
EM: 6 (4-2); EM-Brons 1987, 1991
VM: -
OS: 3 (2-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
88 X X NED W Dordrecht, NED 1992-05-09 Landskamper 1992 SWE-NED 5-7
87 Johan Fredriksson BK Rapid 5 - 0 Stockholm 1992-02-16 SM 1992 SM-final
86 Tron Larsen Björlanda BK 5 - 0 Stockholm 1992-02-15 SM 1992 1/2
85 Jukka Liimatta BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1992-02-13 SM 1992 1/4
84 Ilhan Güler [TUR] 13 - 13+ Stockholm 1992-01-11 1/4 SBO
83 Mika Fors FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1991-12-09 Landskamper 1991 SWE-FIN 3-6
82 Miguel Diaz HOL 13 - 23 Göteborg 1991-05-11 EM 1991 1/2
81 Wilson Docherty SCO 29 - 21 Göteborg 1991-05-09 EM 1991 1/4
80 Oscar Vega ESP 43 - 20 Göteborg 1991-05-08 EM 1991 1/8
79 Miguel Diaz NED 5 - 0 Timrå 1991-03-25 Landskamper 1991 SWE-NED 4-6
78 Anders Bokås Björlanda BK 1 - 4 Stockholm 1991-02-22 SM 1991 1/4
77 Guillermo Jorrin USA 2 - 1 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
76 Taye Ibrahim BK Örnen 3 - 0 Lilla Edet 1990-10-07 Final Fighter Cup
75 Freddie Collins USA 3 - 0 Memphis, TN, USA 1990-04-27 Landskamper 1990 SWE-USA 4-6
74 Raiman Boonthom [THA] 14 - 36 Bangkok, THA 1990-04-02 Kings Cup
73 Jyrki Vierelä FIN 2 - 3 Helsingborg 1990-03-25 NM 1990 NM-final
72 Anders Bokås Björlanda BK 2 - 1 Lidköping 1990-03-12
71 Wasesa Sabuni Järfälla BC 5 - 0 Sundsvall 1990-02-25 SM 1990 SM-final
70 Jukka Liimatta BK Örnen 5 - 0 Timrå 1990-02-24 SM 1990 1/2
69 Reijo Vuorinen FIN 1 - 2 Stockholm 1989-12-19 Landskamper 1989 SWE-FIN 5-7
68 Jukka Liimatta BK Örnen 5 - 0 Stocckholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
67 Taye Ibrahim BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1989-02-24 SM 1989 1/2
66 Junior Jones USA 1 - 2 Göteborg 1989-02-01 Landskamper 1989 SWE-USA 5-7
65 Yassar Yapisan Redbergslids BK 3 - 0 Angered 1988-12-03
64 Alexandar Khristov BUL 0 - 5 Seoul, KOR 1988-09-26 OS 1988 Seoul 1/8
63 José Garcia MEX 4 - 1 Seoul, KOR 1988-09-22 OS 1988 Seoul 1/16
62 Mohamed Achik MAR 4 - 1 Seoul, KOR 1988-09-17 OS 1988 Seoul 1/32
61 Benaissa Moukrine [MAR] 2 - 3 Ottawa, CAN 1988-06-02 1/8 Canada Cup
60 Vittorio Salvatore [CAN] 4 - 1 Ottawa, CAN 1988-06-01 1/16 Canada Cup
59 Jesper D Jensen DEN 5 - 0 Roskilde, DEN 1988-03-27 NM 1988 NM-final
58 Jesus Correa Redbergslids BK W TKO 1 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
57 Lars Carlsson BK Kelly W TKO 2 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
56 Mika Fors FIN 3 - 0 Nyköping 1987-12-14 Landskamper 1987 SWE-FIN 5-7
55 Jörg Gittner Wismut Gera, GDR 0 - 5 Tammerfors, FIN 1987-10-21 1/8 Tammer
54 Jurij Alexandrov URS 0 - 5 Turin, ITA 1987-06-04 EM 1987 1/2
53 Jean-Marc Augustin FRA 5 - 0 Turin, ITA 1987-06-03 EM 1987 1/4
52 Vladimir Varhegyi CZE 5 - 0 Turin, ITA 1987-05-31 EM 1987 1/8
51 Sabahudin Suvalic Banja Luka, YUG 3 - 0 Göteborg 1987-04-21
50 Stefan Nordin BK Kelly 5 - 0 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
49 Redzep Redzepovski YUG L KO 3 Malmö 1986-11-12 Landskamper 1986 SWE-YUG 3-8
48 Gabriel Ngeila [KEN] 2 - 1 Lidköping 1986-11-03
47 Jukka Liimatta BK Örnen W Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
46 Stefan Nordin BK Kelly 5 - 0 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
45 Thomas Gustavsson Tidaholms BK W TKO 2 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/4
44 Conny Andersson Timrå BK 3 - 0 Karlstad 1986-01-20
43 Lernik Papjan [URS] 5 - 0 Stockholm 1986-01-13 Final SBO
42 Jukka Arola Otanmäen TU, FIN 5 - 0 Stockholm 1986-01-12 1/2 SBO
41 Ibrahim Bildai KEN 2 - 1 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
40 Klaus-Dieter Kirchstein SC Dynamo, GDR 0 - 5 Tammerfors, FIN 1985-10-19 1/2 Tammer
39 Lai Tong Chi [TPE] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1985-10-18 1/4 Tammer
38 Juhani Tuulasvirta Narva BK 5 - 0 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
37 Conny Andersson Majornas BK 5 - 0 Malmö 1985-03-09 SM 1985 1/2
36 Kemal Öner TUR 2 - 3 Stockholm 1985-01-13 1/2 SBO
35 Michel Moffa CAN 4 - 1 Stockholm 1985-01-11 SBO (prel)
34 Anthony Charlton [ENG] W TKO 2 Porsgrunn, NOR 1984-12-09 Final Norway BC
33 John Pardue [WAL] 5 - 0 Porsgrunn, NOR 1984-12-07* 1/2 Norway BC
32 Dimitrij Blagojev BUL L TKO 2 Tammerfors, FIN 1984-10-17 Tammer (prel)
31 Pekka Lundahl IK Ymer 3 - 0 Lilla Edet 1984-10-07 Final Fighter Cup
30 Leif Karlsson Hisingens BK 3 - 0 Lilla Edet 1984-10-06 1/2 Fighter Cup
29 Pal Csoti [HUN] 5 - 0 Östersund 1984-04-29
28 Jarmo Eskelinen KaKu, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1984-04-14 1/2 GeeBee
27 André Slewinska [FRG] 3 - 0 Malmö 1984-03-26
26 Jorma Rovapalo Kristianstads BK W TKO 2 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
25 Josef Ferenczi Dukla Prag, TCH 2 - 1 Varberg 1984-02-07
24 Mario Lesperance USA 3 - 0 Stockholm 1984-01-23 Landskamper 1984 SWE-USA 6-6
23 Forak El Said [EGY] 3 - 0 Borås 1984-01-16
22 Timo Hillilä Oxelösunds BK 5 - 0 Katrineholm 1983-11-06
21 Derek Sutcliffe Kolding BK, DEN 3 - 0 Lidköping 1983-10-29
20 Ferend Gojak HUN select W TKO 1 Stockholm 1983-10-10 Landskamper 1983 SWE-HUN select 6-3
19 Kermit Fredriksson Säffle BK W TKO 3 Göteborg 1983-09-15
18 Kermit Fredriksson Säffle BK 2 - 1 Alingsås 1983-04-15
17 Vagn Truelsen BK Kelly, DEN 3 - 0 Göteborg 1983-03-19 "Tipsextramatch"
16 Michael Karlsson Älmhults BK W TKO 2 Oskarshamn 1983-02-28 Final DM-Småland Open
15 Ari Juntto Haparanda BK 3 - 0 Kiruna 1983-02-20
14 Jorma Rovapalo Älmhults BK/ Småland W TKO 3 Älmhult 1983-02-13 Småland-Västergötland 4-2
13 Elvin Lenneau [USA] W TKO 3 Stockholm 1983-02-08
12 Mille Markovic Halmstads AIS 5 - 0 Kungälv 1983-01-17
11 Dale Walters [CAN] 3 - 2 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
10 Jarmo Eskelinen TUL/FIN 5 - 0 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
9 Kermit Fredriksson Säffle BK W TKO 3 Göteborg 1982-11-30
8 Mille Markovic Halmstads AIS 5 - 0 Halmstad 1982-11-26
7 Krzystof Olewczynski Gwardia Warszawa, POL 3 - 0 Stockholm 1982-11-08
6 Rifat Ahmetovic IK Ymer 3 - 0 Gråbo 1982-10-31
5 Joakim Johansson BK Winter 4 - 1 Mölndal 1982-10-09
4 Mille Markovic Halmstads AIS 3 - 0 Göteborg 1982-09-20
3 Jesus Correa Majornas BK 3 - 0 Göteborg 1981-12-28
2 Joe Loving Team New York, USA 0 - 3 Göteborg 1981-11-23 SWE sel-New York 2-8
1 Zoli Djerdi Halmstads AIS L TKO 2 Göteborg 1981-10-06
Sammanfattande statistik

Född i Jinja, Uganda. Silver och bronsmedaljer i Ugandamästerskapen. 1990 NM-Silver. 1986 Guld Stockholm Box Open. Stor Grabb nr 116