Peter Mokricki

Vikt: Lätt weltervikt - Mellanvikt
Född: 1966-04-03
Död:
Klubb: BK 73 (Hallstahammar)
SM: 1987 SM-Guld
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
63 Esa Hukkanen FIN 1 - 4 Turin, ITA 1987-06-02 EM 1987 1/4
62 Bekir Kantorci TUR 5 - 0 Turin, ITA 1987-05-31 EM 1987 1/8
61 Nermin Sabanovic Banja Luka, YUG 3 - 0 Karlstad 1987-04-17
60 Leif Altonen Puma IF 3 - 2 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
59 Rickard Himmerlid Timrå BK 5 - 0 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
58 Roland Ericsson Björlanda BK 3 - 2 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/4
57 Rickard Himmerlid Timrå BK 3 - 0 Hallstahammar 1987-02-15
56 Stefan Fernström BK Örnen 2 - 1 Västerås 1987-02-01
55 Ruslan Taramov [URS] L TKO 2 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
54 Tyrone Gabriel [CAN] 5 - 0 Stockholm 1987-01-10 1/4 SBO
53 Esa Hukkanen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1986-12-07 Landskamper 1986 SWE-FIN 4-6
52 Darko Dukic YUG L TKO 1 Malmö 1986-11-12 Landskamper 1986 SWE-YUG 3-8
51 Morten Roslyng IF 32 Glostrup, DEN 3 - 0 Gävle 1986-11-02
50 Sandor Hranek [HUN] 1 - 4 Tammerfors, FIN 1986-10-16 1/4 Tammer
49 Bomani Parker Team Golden Gloves, USA 0 - 3 Stockholm 1986-09-29 Stockholm-TGG 1-8
48 Salam Suberu (Stadig) IK Balder 3 - 0 Stockholm 1986-03-17
47 Marcel Yman Timrå BK 0 - 5 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
46 Leif Altonen BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
45 Kevin Laird USA L TKO 3 Malmö 1986-02-03 Landskamper 1986 SWE-USA 2-7
44 Lotfi Ayed IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
43 Anders Wolmsjö KK All Round 0 - 3 Lidköping 1985-12-01
42 Mikael Gustavsson (sbk) Säters BK 5 - 0 Gävle 1985-11-17
41 Charles Waithaka KEN 2 - 1 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
40 Andrzej Cymmer GKS Jastrzebie, POL 2 - 3 Katrineholm 1985-11-06
39 Cenneth Pettersson BK Fighter 5 - 0 Kalmar 1985-03-30 Final NM (j)
38 Ulf Bachke NOR-jun W TKO 2 Trondheim, NOR 1985-02-10 (j) SWE-NOR 7-3
37 Marko Salminen FIN-jun 0 - 3 Västerås 1985-01-20 (j) SWE-FIN 6-4
36 Tommi Saastamoinen Sundsvalls BK W TKO 3 Nyköping 1984-12-17 JSM-final
35 Johan Åström Hälsingborgs BK W TKO 1 Oxelösund 1984-12-16 1/2 JSM
34 Cenneth Pettersson BK Fighter W TKO 3 Oxelösund 1984-12-15 1/4 JSM
33 Ulf Bachke Moss BK, NOR 3 - 2 Raufoss, NOR 1984-10-28 Final Raufoss (j)
32 Martin Marquardsen Nyköbing-F, DEN 3 - 2 Raufoss, NOR 1984-10-27 1/2 Raufoss (j)
31 Josip Flejsman [YUG] KO 1 Belgrad, YUG 1984-10-07 Final Vojvodina (j)
30 Hajrudin Asetic YUG 4 - 1 Belgrad, YUG 1984-10-06 1/2 Vojvodina (j)
29 Nigel Moore ENG 0 - 5 Tammerfors, FIN 1984-05-29* 1/8 EM (j)
28 Oleg Volkov [URS] 0 - 5 Schwerin, GDR 1984-05-?? 1/4 Schwerin (j)
27 Arve Breidal Notodden AK, NOR 5 - 0 Schwerin, GDR 1984-05-?? 1/8 Schwerin (j)
26 Naeem Sundoo Valby IK, DEN 1 - 4 Köpenhamn, DEN 1984-02-24*
25 Vesa Vuorinen FIN-jun 1 - 2 Vilppula, FIN 1984-01-15 (j) SWE-FIN 1-10
24 Heikki Lundahl IK Ymer 1 - 4 Timrå 1983-12-03 1/2 JSM
23 Rino Lando Halmstads AIS 5 - 0 Timrå 1983-12-02 1/4 JSM [TKO 1]
22 Rickard Himmerlid Timrå KC 3 - 2 Eskilstuna 1983-10-17 Final Gyllene Smeden (j)
21 Håkan Hedlund BK Falken W TKO 2 Gävle 1983-10-09
20 Tero Ahonen FIN/TUL 1 - 2 Botkyrka 1983-09-25 (u) SWE-FIN/TUL 6-4
19 Rickard Himmerlid Timrå BK 1 - 2 Gävle 1983-09-04
18 Billy Damberg BK 1925 2 - 1 Degerfors 1983-03-20
17 Mats Dahlstedt Eskilstuna BK 2 - 1 Oxelösund 1983-03-13
16 Gert Burgstaller Carlshamns BC 5 - 0 Botkyrka 1983-02-21 SUM-final
15 Rickard Kolthoff Majornas BK 5 - 0 Botkyrka 1983-02-20 1/2 SUM
14 Marko Salminen TaVo, FIN 0 - 3 Valkeakoski, FIN 1982-11-27 Valkeakoskan Haka (u)
13 Rickard Himmerlid Timrå BK 0 - 3 Säter 1982-11-21
12 Björnar Andersen Moss BK, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1982-10-17 Final Raufoss (u)
11 Kenneth Marklund IK Balder 5 - 0 Raufoss, NOR 1982-10-16 1/2 Raufoss (u)
10 Mehmet Demir (lm) Botkyrka BK 5 - 0 Raufoss, NOR 1982-10-15 1/4 Raufoss (u)
9 Gabriel Balbastre Helsingborgs BK 1 - 2 Malmö 1982-10-02 1/2 Enighet Cup (j)
8 Peter Boström BK Drakon 3 - 0 Eskilstuna 1982-04-05 SUM-final B
7 Jari Kantiainen BK Antares 3 - 0 Eskilstuna 1982-04-04 1/2 SUM B [TKO 1]
6 Lars Westerberg Narva BK 3 - 2 Nyköping 1982-02-15
5 Claes Ahlström BK Rapid 3 - 0 Västerås 1981-12-06
4 Niclas Reinikainen BK Falken 2 - 1 Eskilstuna 1981-11-29
3 Leif Alhonen Huddinge BK 0 - 3 Skellefteå 1981-04-11 1/2 SUM
2 Timo Hillilä Oxelösunds BK 3 - 2 Katrineholm 1981-04-02
1 Timo Hillilä Oxelösunds BK 3 - 0 Hallsberg 1981-03-14
Sammanfattande statistik

1982 Ungdomsmästare. Deltagarantalet i 63,5 kg var så stort att de yngsta fick bilda en egen grupp (B) under mästerskapet. 
1983 Guld Gyllene Smeden. 
1983 Ungdomsmästare.
1984 Svensk juniormästare.
1985 Nordisk juniormästare.
1986 SM-Silver.