Peter Mokricki

Vikt: Lätt weltervikt - Mellanvikt
Född: 1966-04-03
Död:
Klubb: BK 73 (Hallstahammar)
SM: 1987 SM-Guld
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
42 Esa Hukkanen FIN 1 - 4 Turin, ITA 1987-06-02 EM 1987 1/4
41 Bekir Kantorci TUR 5 - 0 Turin, ITA 1987-05-31 EM 1987 1/8
40 Nermin Sabanovic Banja Luka, YUG 3 - 0 Karlstad 1987-04-17
39 Leif Altonen Puma IF 3 - 2 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
38 Rickard Himmerlid Timrå BK 5 - 0 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
37 Roland Ericsson Björlanda BK 3 - 2 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/4
36 Rickard Himmerlid Timrå BK 3 - 0 Hallstahammar 1987-02-15
35 Stefan Fernström BK Örnen 2 - 1 Västerås 1987-02-01
34 Ruslan Taramov [URS] L TKO 2 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
33 Tyrone Gabriel [CAN] 5 - 0 Stockholm 1987-01-10 1/4 SBO
32 Esa Hukkanen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1986-12-07 Landskamper 1986 SWE-FIN 4-6
31 Darko Dukic YUG L TKO 1 Malmö 1986-11-12 Landskamper 1986 SWE-YUG 3-8
30 Sandor Hranek [HUN] 1 - 4 Tammerfors, FIN 1986-10-16 1/4 Tammer
29 Bomani Parker Team Golden Gloves, USA 0 - 3 Stockholm 1986-09-29 Stockholm-TGG 1-8
28 Salam Suberu (Stadig) IK Balder 3 - 0 Stockholm 1986-03-17
27 Marcel Yman Timrå BK 0 - 5 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
26 Leif Altonen BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
25 Kevin Laird USA L TKO 3 Malmö 1986-02-03 Landskamper 1986 SWE-USA 2-7
24 Lotfi Ayed IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
23 Mikael Gustavsson (m) Säters BK 5 - 0 Gävle 1985-11-17
22 Charles Waithaka KEN 2 - 1 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
21 Andrzej Cymmer GKS Jastrzebie, POL 2 - 3 Katrineholm 1985-11-06
20 Cenneth Pettersson BK Fighter 5 - 0 Kalmar 1985-03-30 Final NM (j)
19 Ulf Bachke NOR-jun W TKO 2 Trondheim, NOR 1985-02-10 SWE (j)-NOR (j) 7-3
18 Marko Salminen FIN-jun 0 - 3 Västerås 1985-01-20 SWE (j)-FIN (j) 6-4
17 Tommi Saastamoinen Sundsvalls BK W TKO 3 Nyköping 1984-12-17 JSM-final
16 Ulf Bachke Moss BK, NOR 3 - 2 Raufoss, NOR 1984-10-28 Final Raufoss (j)
15 Martin Marquardsen Nyköbing-F, DEN 3 - 2 Raufoss, NOR 1984-10-27 1/2 Raufoss (j)
14 Vesa Vuorinen FIN-jun 1 - 2 Vilppula, FIN 1984-01-15 SWE (j)-FIN (j) 1-10
13 Heikki Lundahl IK Ymer 1 - 4 Timrå 1983-12-03 1/2 JSM
12 Rino Lando Halmstads AIS 5 - 0 Timrå 1983-12-02 1/4 JSM [TKO 1]
11 Rickard Himmerlid Timrå KC 3 - 2 Eskilstuna 1983-10-17 Final Gyllene Smeden (j)
10 Rickard Himmerlid Timrå BK 1 - 2 Gävle 1983-09-04
9 Billy Damberg BK 1925 2 - 1 Degerfors 1983-03-20
8 Mats Dahlstedt Eskilstuna BK 2 - 1 Oxelösund 1983-03-13
7 Gert Burgstaller Carlshamns BC 5 - 0 Botkyrka 1983-02-21 SUM-final
6 Rickard Kolthoff Majornas BK 5 - 0 Botkyrka 1983-02-20 1/2 SUM
5 Peter Boström BK Drakon 3 - 0 Eskilstuna 1982-04-05 SUM-final B
4 Jari Kantiainen BK Antares 3 - 0 Eskilstuna 1982-04-04 1/2 SUM B [TKO 1]
3 Lars Westerberg Narva BK 3 - 2 Nyköping 1982-02-15
2 Claes Ahlström BK Rapid 3 - 0 Västerås 1981-12-06
1 Leif Alhonen Huddinge BK 0 - 3 Skellefteå 1981-04-11 1/2 SUM
Sammanfattande statistik

1982 Ungdomsmästare. Deltagarantalet i 63,5 kg var så stort att de yngsta fick bilda en egen grupp (B) under mästerskapet. 
1983 Guld Gyllene Smeden. 
1983 Ungdomsmästare.
1984 Svensk juniormästare.
1985 Nordisk juniormästare.
1986 SM-Silver.