Eje Sjöberg

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1938-08-17
Död:
Klubb: Eskilstuna BK
SM: 1956 SM-Guld (Fj), 1959 SM-Guld (LW)
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
33 Ove Olofsson BK Älgen 3 - 0 Östersund 1965-12-10 BK Älgen-Eskilstuna BK 5-3
32 Kjeld Krogh DEN L TKO 1 Köpenhamn, DEN 1965-11-19 Landskamper 1965 SWE-DEN 4-6
31 Kjeld Krogh Aalborg, DEN 2 - 1 Stockholm 1965-10-22 Stockholm-Aalborg 4-6
30 Dagfinn Naess NOR 0 - 3 Uddevalla 1960-01-24 Landskamper 1960 SWE-NOR 5-5
29 Tage Krogh BK Kelly, DEN 2 - 1 Norrköping 1959-12-18
28 Lars Neuhaus BK Höjden 1 - 2 Stockholm 1959-10-29
27 Tore Magnussen BK Pugilist, NOR L 3 Oslo, NOR 1959-10-25
26 Rolf Pettersson IF Linnéa/Stockholm 3 - 0 Stockholm 1959-10-16 Stockholm-Landsorten 5-5
25 Tage Krogh DEN 2 - 1 Stockholm 1959-03-22 Landskamper 1959 SWE-DEN 4-6
24 Alf Olsson Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 SM-final
23 Janos Biro BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1959-02-22 SM 1959 1/2
22 Ulf Johansson (uif) Upsala IF 3 - 0 Eskilstuna 1958-02-09 Final Mellansvenska
21 Max Scott Alingsås BK 1 - 2 Skövde 1957-11-10
20 Stig Waltersson BK Akilles 3 - 0 Eskilstuna 1957-10-11
19 Harry Lempio GDR L TKO 1 Stockholm 1957-04-12 Landskamper 1957 SWE-GDR 6-4
18 Per-Olof Lundgren Årsta BK L TKO 1 Stockholm 1957-03-04. SM 1957 SM-final
17 John Nilsson (maif) Malmbergets AIF 3 - 0 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 1/2
16 Sven Nilsson BK Primo 3 - 0 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/4
15 Stig Waltersson BK Akilles 1 - 2 Linköping 1957-02-02
14 Reinhardt Bomme [FRG] W Dsq 2 Göteborg 1957-01-18
13 Reinhardt Bomme [FRG] 1 - 2 Halmstad 1957-01-16
12 Wim Gerlach NED W Dsq 1 Stockholm 1956-12-07 Landskamper 1956 SWE-NED 6-4
11 Knud Damm [DEN] W 3 Växjö 1956-11-04
10 Eije Persson Halmstads AIS 3 - 0 Göteborg 1956-11-03
9 Lennart Persson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1956-11-01
8 Tage Krogh DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
7 Jörgen Andersen DEN-B 3 - 0 Malmö 1956-03-23 SWE B-DEN B 7-3
6 Åke Wärnström Katrineholms BK 2 - 1 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
5 Eije Persson Halmstads AIS 3 - 0 Stockholm 1956-02-26 SM 1956 1/2
4 Olle Eek Kalmar BK W Dsq 3 Stockholm 1956-02-24 SM 1956 1/4
3 Eije Persson Halmstads AIS 0 - 3 Stockholm 1955-11-21 1/2 JSM
2 Bjarne Ahlqvist Redbergslids BK 3 - 0 Stockholm 1955-11-20 1/4 JSM
1 Jan Henriksson BK Sparta 3 - 0 Katrineholm 1955-10-30
Sammanfattande statistik

1957 SM-Silver (L).
1958 Mellansvensk mästare.
1958 Internationell mästare i FN-bataljonen Gaza.