Lars-Olof Norling

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1935-09-30
Död:
Klubb: BK Primo (Osby), Stockholms AIF
SM: 1959-1960 SM-Guld (LT), 1961 SM-Guld (T)
Landskamper: 12 (10-2)
Nordisk: 2 (2-0), NM-guld 1959 (LT)
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Debut 1961-03-27. Som proffs 31 (14-13-4, 6 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
68 Carl Welschou DEN 3 - 0 Stockholm 1961-03-19 Landskamper 1961 SWE-DEN 5-5
67 Jan Holmqvist Hälsingborgs BS W TKO 2 Helsingborg 1961-03-14
66 Kjell Andersson GAK Enighet W TKO 3 Stockholm 1961-03-06. SM 1961 SM-final
65 Harry Kneipp [FRG] 3 - 0 Halmstad 1961-02-17
64 Roald Skjelbred NOR KO 1 Oslo, NOR 1961-01-27 Landskamper 1961 SWE-NOR 7-3
63 Lauri Kanniainen FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1961-01-16 Landskamper 1961 SWE-FIN 5-5
62 Ulf Andersson BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1961-01-13 Final DM-Stockholm
61 Willy Permansson BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1961-01-12 1/2 DM-Stockholm
60 X X DEN W Köpenhamn, DEN 1960-11-18 Landskamper 1960 SWE-DEN 2-8
59 Bo Nyrell Värnamo BK /Landsorten KO 3 Stockholm 1960-10-14 Stockholm-Landsorten 5-5
58 Knopf [FRG] 2 - 1 Stockholm 1960-09-15
57 Anthony Madigan AUS 0 - 5 Rom, ITA 1960-08-30 OS 1960 Rom 1/8
56 Erno Szénási MTK, HUN W TKO 3 Budapest, HUN 1960-06-06 HUN bf 35 år
55 Antal Budai Gyori Dozsa, HUN W Budapest, HUN 1960-06-05 HUN bf 35 år
54 Gácsi [HUN] W Budapest, HUN 1960-06-04 HUN bf 35 år
53 Eddy Kiks HOL W TKO 3 Groeningen, HOL 1960-05-09 Landskamper 1960 SWE-HOL 5-5
52 Leonid Senjkin [URS] 3 - 0 Stockholm 1960-04-01
51 Ulf Andersson BK Örnen 3 - 0 Umeå 1960-03-27
50 Jörgen Möller DEN KO 1 Stockholm 1960-03-20 Landskamper 1960 SWE-DEN 6-4
49 Paul Nickel SC Traktor, GDR 2 - 1 Stockholm 1960-03-10
48 Daniel Freiman Upsala IF 2 - 1 Göteborg 1960-03-04 SM 1960 SM-final
47 Jack Magnusson Uddevalla BK W TKO 1 Göteborg 1960-03-03 SM 1960 1/2
46 Chancy Wittle US Army/FRG 0 - 3 Stockholm 1960-02-05
45 Tryggve Larsen NOR W TKO 2 Uddevalla 1960-01-24 Landskamper 1960 SWE-NOR 5-5
44 Boris Banda Zagreb, YUG W TKO 2 Stockholm 1960-01-22 Stockholm-Zagreb 8-2
43 Jan Holmqvist Ekenbergs BK W TKO 2 Stockholm 1960-01-08 Final DM-Stockholm
42 Toije Pettersson BK Höjden W TKO 2 Stockholm 1960-01-07 1/2 DM-Stockholm
41 Stig Algkvist Redbergslids BK /Göteborg 3 - 0 Göteborg 1960-01-06 Göteborg-Stockholm 2-7
40 Helge André Jensen FAK Aarhus, DEN W TKO 2 Norrköping 1959-12-18
39 Willy Pedersen Jylland, DEN W TKO 1 Stockholm 1959-12-17 Stockholm-Jylland 7-3
38 Hans Söderholm FIN KO 3 Stockholm 1959-12-06 Landskamper 1959 SWE-FIN 5-5
37 Carl Welschou DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1959-11-20 Landskamper 1959 SWE-DEN 3-7
36 Kjell Andersson GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1959-11-13
35 Ulrich Krause SC Traktor, GDR 2 - 1 Stockholm 1959-10-29
34 Daniel Freiman Upsala IF/Landsorten 2 - 1 Stockholm 1959-10-16 Stockholm-Landsorten 5-5
33 Gheorghe Negrea ROM L 3 Luzern, SUI 1959-05-27 EM 1959 1/4
32 Firmin N`Guia FRA W Luzern, SUI 1959-05-24 EM 1959 1/8
31 Ismo Leinonen FIN 3 - 0 Stockholm 1959-04-17 NM 1959 NM-final
30 Asger Johansen DEN 3 - 0 Stockholm 1959-04-16 NM 1959 1/2
29 Asger Johansen DEN 3 - 0 Stockholm 1959-03-22 Landskamper 1959 SWE-DEN 4-6
28 Bo Östergren Nyköpings BS W TKO 2 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 SM-final
27 Ulrich Krause SC Traktor, GDR L TKO 3 Norrköping 1959-02-08
26 Olle Andersson Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1959-01-09 Final DM-Stockholm
25 Lars Hugg Hudiksvalls ABK 2 - 1 Hudiksvall 1958-12-14
24 Matti Aho FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1958-12-07 Landskamper 1958 SWE-FIN 2-8
23 Tore Bjom Sp. 09/Oslo, NOR KO 2 Oslo, NOR 1958-11-28 Oslo-Stockholm 4-6
22 Achton Mikkelsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1958-11-21 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
21 Knut Henningsson BK 1925 3 - 0 Karlstad 1958-11-02
20 Robert Conrad US Army Berlin 0 - 3 Helsingborg 1958-10-26
19 Bo Östergren Nyköpings BS W 3 Norrköping 1958-10-24
18 Tryggve Larsen NOR-jun 3 - 0 Oslo, NOR 1958-03-30 SWE (j)-NOR (j) 8-2
17 Erik Hansen DEN-B 3 - 0 Linköping 1958-03-23 SWE B-DEN B 7-3
16 Walter Stoltz [Flensburg], FRG KO 1 Helsingborg 1958-03-09
15 Lennart Risberg BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1958-03-03 SM 1958 SM-final
14 Åke Reinholdsson Norrköpings BK W 3 Eskilstuna 1958-02-09 Final Mellansvenska
13 Jens Andersen FAK Aarhus, DEN 1 - 2 Helsingborg 1958-01-26
12 Åke Reinholdsson Norrköpings BK 1 - 2 Linköping 1958-01-19
11 A Tjatentjik Spartak, URS 0 - 3 Stockholm 1958-01-06
10 Gunnar Nilsson (mv) Nyköpings BS 3 - 0 Nyköping 1957-12-01
9 Bo Östergren Nyköpings BS 2 - 1 Stockholm 1957-11-24. JSM-final
8 Rune Karlsson (lt) Malmbergets AIF 3 - 0 Stockholm 1957-11-24 1/2 JSM
7 Zahid Arifshan Helsingfors, FIN W Dsq 2 Stockholm 1957-10-17 Stockholm-Helsingfors 6-4
6 Bo Lundahl Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1957-10-10 (j) Göteborg-Stockholm 6-4
5 Bo Lundahl Redbergslids BK/Göteborg 3 - 0 Stockholm 1957-09-20 (j) Stockholm-Göteborg 6-4
4 Lennart Risberg BK Örnen L TKO 1 Stockholm 1957-01-11 Final DM-Stockholm
3 Esko Salo BK Rapid 0 - 3 Stockholm 1956-11-23 1/4 JSM
2 Stellan Fredblad Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1956-04-10 Final Nybörjarnas
1 Leif Andersson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1956-04-08 1/2 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 69.
1956 Nybörjarmästare.
1957 Svensk juniormästare.
1958 Mellansvensk mästare. 
1958 SM-Silver. 
1959-1960-1961 Distriktsmästare för Stockholm.


Ingen lysande proffskarriär. Bortåt hälften av matcherna gick på bortaplan, varav ett tiotal i USA. Civilt gick det bättre. Han blev studiosnickrare i Hollywood. 


Litteratur: Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Norlings matcher i Sverige plus komplett matchlista.