Tor Mathisen

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1943-01-24
Död: 2019-03-20
Klubb: Eskilstuna BK
SM: -
Landskamper: 18 (6-12)
Nordisk: 3 (2-1); NM-Guld 1970
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
80 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK /Pressen 4 - 1 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
79 Björn Rudi NOR 0 - 3 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
78 Hans Thomsén Hisingens BK 0 - 5 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
77 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/2
76 Jens Brix Andersen DEN 3 - 0 Göteborg 1971-03-28 Landskamper 1971 SWE-DEN 4-6
75 Juris Tjitalkin LAT 0 - 3 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
74 Timo Vartiainen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
73 Kiril Pandov BUL L TKO 3 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
72 Svend Omar Hermansen DEN 0 - 3 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
71 Horst Faber [FRG] W TKO 2 Uddevalla 1970-11-08
70 Jack Scott Royal Army, UK KO 1 Eskilstuna 1970-10-09
69 Dennis Pettersson Redbergslids BK /Pressen 3 - 0 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
68 Roald Skjelbred NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
67 Pekka Valtari FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1970-04-03 NM 1970 NM-final
66 Sören Nielsen DEN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1970-04-02 NM 1970 1/2
65 Sören Nielsen DEN 0 - 3 Stockholm 1970-03-22 Landskamper 1970 SWE-DEN 5-5
64 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 3 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
63 Lars Axelsson BK Akilles 4 - 1 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
62 Uno Adolfsson Hisingens BK 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
61 Leif Roth FIN 2 - 1 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
60 Georg Helm HBC Heros, FRG KO 1 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
59 Norman Skov Jensen IK Sport, DEN 2 - 1 Halmstad 1970-01-06
58 Ludwik Denderys POL 0 - 3 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
57 Lars Axelsson BK Akilles W TKO 2 Norrköping 1969-11-20
56 Leif Albrecht Rasmussen DEN 1 - 2 Århus, DEN 1969-11-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 3-7
55 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 2 - 3 Nyköping 1969-11-07
54 Leif Albrecht Rasmussen IK 99, DEN 0 - 5 Eskilstuna 1969-10-12
53 Alain Victor FRA L TKO 3 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
52 Peter Camercy CZE 1 - 4 Bukarest, ROM 1969-06-01 EM 1969 1/8
51 Claus Schunck DEN L TKO 1 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
50 Hans Thomsén Hisingens BK 0 - 5 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
49 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 5 - 0 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
48 Viktor Jerefejevs LAT 0 - 3 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
47 Leif Albrecht Rasmussen IK 99, DEN 3 - 2 Eskilstuna 1969-01-31
46 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 3 - 0 Stockholm 1969-01-10
45 Lars Ruth [FIN] 4 - 1 Eskilstuna 1968-12-06
44 Eero Ruokomäki FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1968-12-02 Landskamper 1968 SWE-FIN 6-4
43 Sören Nielsen IK 99, DEN 0 - 3 ? 1968-11-29
42 Leif Albrecht Rasmussen DEN 1 - 2 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
41 Hans Thomsén Hisingens BK /Pressen 3 - 2 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
40 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK KO 1 Eskilstuna 1968-10-11
39 Rolf Paulsson BK Köping 0 - 3 Köping 1968-09-22
38 Dennis Pettersson Redbergslids BK W 3 Rättvik 1968-07-11
37 Jüri Judrjasov EST 0 - 3 Tallin, EST 1968-04-12 Landskamper 1968 SWE-EST 4-6
36 Valerijs Gorjunov LAT 0 - 2 Riga, LAT 1968-04-09 Landskamper 1968 SWE-LAT 2-8
35 Odd Hansen NOR 2 - 1 Umeå 1968-03-31 Landskamper 1968 SWE-NOR 9-1
34 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 3 - 0 Oskarshamn 1968-03-22
33 Bo Larsson (t) GAK Enighet L 3 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
32 Stefan Thunberg BK Falken KO 2 Eskilstuna 1968-02-02
31 Horst Wlosczynski Västberlin, FRG W TKO 3 Stockholm 1968-01-28 Stockholm-Västberlin 8-2
30 Sören Nielsen BK Kvik, DEN 0 - 3 Oskarshamn 1967-12-10
29 Markku Hansen KoVo, FIN KO 2 Kotka, FIN 1967-11-12
28 George Hankins US Army 1 - 2 Piteå 1967-10-22
27 Göran Engström IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1967-10-06
26 Markku Hansen KoVo, FIN 1 - 2 Stockholm 1967-09-08
25 Leif Hansson Hälsingborgs BK 1 - 4 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2
24 Valerij Gorjanovs [LAT] 0 - 3 Stockholm 1967-01-27
23 Leif Hansson Hälsingborgs BK 0 - 3 Landskrona 1966-12-16
22 Ingemar Notini BK Örnen 5 - 0 Nyköping 1966-12-04
21 Hans Thomsén Hisingens BK /Pressen KO 1 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
20 Ulf Carlsson (t) BK Akilles 4 - 1 Eskilstuna 1966-10-14
19 Werner Larmann [FRG] L TKO 2 Malmö 1966-09-30
18 Sten Moritz GAK Enighet 1 - 2 Landskrona 1966-03-24
17 Bjarne Rosenbech DEN-B 0 - 3 Vänersborg 1966-03-20 SWE B-DEN B 3-7
16 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 0 - 5 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
15 Rickard Lövander GAK Enighet W TKO 3 Stockholm 1966-02-21 SM 1966 1/2
14 Rolf Paulsson BK Köping 3 - 2 Stockholm 1966-02-20 SM 1966 1/4
13 Göran Engström Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1966-01-27 Final Mellansvenska
12 Kennerth Wiberg Eksjö ABK L TKO Jönköping 1966-01-23
11 Rolf Paulsson BK Köping 4 - 1 Eskilstuna 1966-01-14
10 Gunnar Olsson (t) Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1965-11-02
9 Teofil Pollex BK Köping L TKO 2 Köping 1965-10-17
8 Sören Nielsen BK Kvik, DEN L 3 ? 1965-04-11
7 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK L TKO 2 Stockholm 1965-02-22 SM 1965 1/2
6 Sten Moritz GAK Enighet 1 - 4 Stockholm 1964-11-23 1/4 JSM
5 K Karlsson (uif) Upsala IF 5 - 0 Eskilstuna 1964-11-13
4 Håkan Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Östersund 1964-10-25
3 Christer Högberg Nyköpings BS 4 - 1 Oxelösund 1964-10-15
2 Olle Björklund Enköpings BK 3 - 0 Hallstahammar 1964-03-15
1 Kenneth Plane IK Balder 5 - 0 Oxelösund 1964-02-21
Sammanfattande statistik

Född i Norge.
1966, 1969-1970-1971 SM-Silver.


Finalen 1966 mot tvillingbrodern Ernst var uppgjord på förhand.


Stor Grabb nr 84