Tor Mathisen

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1943-01-24
Död: 2019-03-20
Klubb: Eskilstuna BK
SM: -
Landskamper: 18 (6-12)
Nordisk: 3 (2-1); NM-Guld 1970
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
78 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK /Pressen 4 - 1 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
77 Björn Rudi NOR 0 - 3 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
76 Hans Thomsén Hisingens BK 0 - 5 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
75 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/2
74 Jens Brix Andersen DEN 3 - 0 Göteborg 1971-03-28 Landskamper 1971 SWE-DEN 4-6
73 Juris Tjitalkin LAT 0 - 3 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
72 Timo Vartiainen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
71 Kiril Pandov BUL L TKO 3 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
70 Svend Omar Hermansen DEN 0 - 3 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
69 Horst Faber [FRG] W TKO 2 Uddevalla 1970-11-08
68 Jack Scott Royal Army, UK KO 1 Eskilstuna 1970-10-09
67 Dennis Pettersson Redbergslids BK /Pressen 3 - 0 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
66 Roald Skjelbred NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
65 Pekka Valtari FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1970-04-03 NM 1970 NM-final
64 Sören Nielsen DEN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1970-04-02 NM 1970 1/2
63 Sören Nielsen DEN 0 - 3 Stockholm 1970-03-22 Landskamper 1970 SWE-DEN 5-5
62 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 3 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
61 Lars Axelsson BK Akilles 4 - 1 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
60 Uno Adolfsson Hisingens BK 5 - 0 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
59 Leif Roth FIN 2 - 1 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
58 Georg Helm HBC Heros, FRG KO 1 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
57 Norman Skov Jensen IK Sport, DEN 2 - 1 Halmstad 1970-01-06
56 Ludwik Denderys POL 0 - 3 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
55 Lars Axelsson BK Akilles W TKO 2 Norrköping 1969-11-20
54 Leif Rasmussen DEN 1 - 2 Århus, DEN 1969-11-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 3-7
53 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 2 - 3 Nyköping 1969-11-07
52 Leif Rasmussen IK 99, DEN 0 - 5 Eskilstuna 1969-10-12
51 Alain Victor FRA L TKO 3 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
50 Peter Camercy CZE 1 - 4 Bukarest, ROM 1969-06-01 EM 1969 1/8
49 Claus Schunck DEN L TKO 1 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
48 Hans Thomsén Hisingens BK 0 - 5 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
47 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 5 - 0 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
46 Viktor Jerefejevs LAT 0 - 3 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
45 Leif Rasmussen IK 99, DEN 3 - 2 Eskilstuna 1969-01-31
44 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 3 - 0 Stockholm 1969-01-10
43 Lars Ruth [FIN] 4 - 1 Eskilstuna 1968-12-06
42 Eero Ruokomäki FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1968-12-02 Landskamper 1968 SWE-FIN 6-4
41 Sören Nielsen IK 99, DEN 0 - 3 ? 1968-11-29
40 Leif Rasmussen DEN 1 - 2 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
39 Hans Thomsén Hisingens BK /Pressen 3 - 2 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
38 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK KO 1 Eskilstuna 1968-10-11
37 Rolf Paulsson BK Köping 0 - 3 Köping 1968-09-22
36 Dennis Pettersson Redbergslids BK W 3 Rättvik 1968-07-11
35 Jüri Judrjasov EST 0 - 3 Tallin, EST 1968-04-12 Landskamper 1968 SWE-EST 4-6
34 Valerijs Gorjunov LAT 0 - 2 Riga, LAT 1968-04-09 Landskamper 1968 SWE-LAT 2-8
33 Odd Hansen NOR 2 - 1 Umeå 1968-03-31 Landskamper 1968 SWE-NOR 9-1
32 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 3 - 0 Oskarshamn 1968-03-22
31 Bo Larsson (t) GAK Enighet L 3 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
30 Stefan Thunberg BK Falken KO 2 Eskilstuna 1968-02-02
29 Horst Wlosczynski Västberlin, FRG W TKO 3 Stockholm 1968-01-28 Sthlm-Västberlin 8-2
28 Sören Nielsen BK Kvik, DEN 0 - 3 Oskarshamn 1967-12-10
27 Markku Hansen KoVo, FIN KO 2 Kotka, FIN 1967-11-12
26 George Hankins US Army 1 - 2 Piteå 1967-10-22
25 Göran Engström IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1967-10-06
24 Markku Hansen KoVo, FIN 1 - 2 Stockholm 1967-09-08
23 Leif Hansson Hälsingborgs BK 1 - 4 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2
22 Valerij Gorjanovs [LAT] 0 - 3 Stockholm 1967-01-27
21 Leif Hansson Hälsingborgs BK 0 - 3 Landskrona 1966-12-16
20 Ingemar Notini BK Örnen 5 - 0 Nyköping 1966-12-04
19 Hans Thomsén Hisingens BK /Pressen KO 1 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
18 Ulf Carlsson (t) BK Akilles 4 - 1 Eskilstuna 1966-10-14
17 Werner Larmann [FRG] L TKO 2 Malmö 1966-09-30
16 Sten Moritz GAK Enighet 1 - 2 Landskrona 1966-03-24
15 Bjarne Rosenbech DEN-B 0 - 3 Vänersborg 1966-03-20 SWE B-DEN B 3-7
14 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 0 - 5 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
13 Rickard Lövander GAK Enighet W TKO 3 Stockholm 1966-02-21 SM 1966 1/2
12 Rolf Paulsson BK Köping 3 - 2 Stockholm 1966-02-20 SM 1966 1/4
11 Göran Engström Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1966-01-27 Final Mellansvenska
10 Kennerth Wiberg Eksjö ABK L TKO Jönköping 1966-01-23
9 Rolf Paulsson BK Köping 4 - 1 Eskilstuna 1966-01-14
8 Gunnar Olsson (t) Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1965-11-02
7 Teofil Pollex BK Köping L TKO 2 Köping 1965-10-17
6 Sören Nielsen BK Kvik, DEN L 3 ? 1965-04-11
5 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK L TKO 2 Stockholm 1965-02-22 SM 1965 1/2
4 Sten Moritz GAK Enighet 1 - 4 Stockholm 1964-11-23 1/4 JSM
3 Håkan Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Östersund 1964-10-25
2 Christer Högberg Nyköpings BS 4 - 1 Oxelösund 1964-10-15
1 Olle Björklund Enköpings BK 3 - 0 Hallstahammar 1964-03-15
Sammanfattande statistik

Född i Norge.
1966, 1969-1970-1971 SM-Silver.


Finalen 1966 mot tvillingbrodern Ernst var uppgjord på förhand.


Stor Grabb nr 84