Kennerth Wiberg

Vikt: Tungvikt
Född: 1944-06-19
Död:
Klubb: Eksjö ABK, Redbergslids BK (Göteborg), BK 72 (Göteborg)
SM: 1965-1966, 1968, 1975 SM-Guld
Landskamper: 6 (4-2)
Nordisk: 2 (2-0); 1967 NM-Guld
EM: 3 (1-2)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
39 Mircea Simon ROM L TKO 2 Katowice, POL 1975-06-03 EM 1975 1/8
38 Thomas Blidh IK Balder 3 - 2 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
37 Lars Axelsson BK Akilles 5 - 0 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/2
36 Henrik Danes BK Örnen 3 - 2 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/4
35 Leif Roth Helsingors, FIN 3 - 0 Stockholm 1968-10-11 Stockholm-Helsingfors 6-4
34 Leif Rasmussen DEN L TKO 3 Stockholm 1968-03-17 Landskamper 1968 SWE-DEN 6-4
33 Leif Hansson Hälsingborgs BK W TKO 3 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
32 Bocidal Baussic Narva BK 5 - 0 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
31 Hans Thomsén Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1968-01-14
30 Leif Rasmussen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1967-11-24 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
29 Leif Hansson Hälsingborgs BK /Pressen 2 - 3 Kristianstad 1967-10-01 Landslaget-Pressen 5-5
28 Jürgen Schlegel GDR L TKO 3 Rom, ITA 1967-05-29 EM 1967 1/4
27 Istvan Somodi HUN W 3 Rom, ITA 1967-05-25 EM 1967 1/8
26 Eero Ruokomäki FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1967-04-24 Landskamper 1967 SWE-FIN 3-7
25 Eero Ruokomäki FIN 3 - 0 Stockholm 1967-04-04 NM 1967 NM-final
24 Svein Bernhoff NOR KO 1 Stockholm 1967-04-03 NM 1967 1/2
23 Donald Pettersson DEN-B KO 1 Köpenhamn, DEN 1967-03-19 SWE B-DEN B 6-4
22 Uno Adolfsson Hisingens BK W TKO 3 Göteborg 1966-12-08
21 Leif Rasmussen DEN W TKO 2 Köpenhamn, DEN 1966-11-18 Landskamper 1966 SWE-DEN 3-7
20 Michael Emmerich SV Polizei Berlin, FRG W Dsq 3 Kalmar 1966-10-23
19 Eero Ruokomäki Salon Viesti, FIN 1 - 2 Stockholm 1966-09-23
18 Roald Skjelbred NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1966-03-31 Landskamper 1966 SWE-NOR 6-4
17 Frede Jespersen DEN 2 - 1 Stockholm 1966-03-20 Landskamper 1966 SWE-DEN 4-6
16 Göran Engström Djurgårdens IF KO 3 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
15 Bo Larsson (t) GAK Enighet 4 - 1 Stockholm 1966-02-21 SM 1966 1/2
14 Hans Thomsén Hisingens BK 4 - 1 Stockholm 1966-02-20 SM 1966 1/4
13 Hans Thomsén Hisingens BK L KO 2 Göteborg 1965-10-07
12 Tapio Pakkanen Helsingin Jyry, FIN KO 2 Stockholm 1965-09-24
11 Ulf Carlsson (t) BK Akilles 5 - 0 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 SM-final
10 Reijo Rasi FIN-jun W TKO 1 Eskilstuna BK 1965-02-12 SWE (j)-FIN (j) 4-6
9 Jörgen Owens Årsta BK W Dsq 3 Stockholm 1965-01-28
8 Ernst Mathisen Eskilstuna BK KO 1 Stockholm 1964-12-28 JSM-final
7 Kent Johansson Mölndals BK KO 1 Nässjö 1964-11-29
6 Uno Adolfsson Hisingens BK 3 - 0 Visby 1964-07-19
5 Bengt Hansson (t) Redbergslids BK W Stockholm 1964-04-08 Final Nybörjarnas
4 Tony Elander Ekensbergs BK W TKO 2 Stockholm 1964-04-08 X-tra match Nybörjarnas
3 Ernst Ambrosi BK Viljan W TKO 2 Stockholm 1964-04-07 1/2 Nybörjarnas
2 Leif Norrman Stockholms AIF W TKO 2 Stockholm 1964-04-05 1/4 Nybörjarnas
1 Nils-Erik Johnsson Oskarshamns BK KO 3 Växjö 1964-01-12 Final DM-Småland (j)
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 78.
1964 Distriktsmästare Småland (j). 
1964 Nybörjarmästare.
1964 Svensk juniormästare.  


Comeback efter några års uppehåll inför SM 1975.