Rolf Paulsson

Vikt: Lätt tungvikt
Född: 1942-09-25
Död: 1981-10-09
Klubb: BK Höjden (Stockholm), BK Köping
SM: 1964, 1967-1968 SM-Guld
Landskamper: 8 (5-3)
Nordisk: 3 (1-2)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
68 Hans Thomsén Hisingens BK 1 - 4 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/4
67 Urho Harjula HeVo, FIN 3 - 2 Köping 1969-02-02
66 Tor Mathisen Eskilstuna BK 3 - 0 Köping 1968-09-22
65 Ralf Jensen DEN 0 - 3 Stockholm 1968-03-17 Landskamper 1968 SWE-DEN 6-4
64 Åke Andersson BK Sparta W TKO 2 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 1/2
63 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 5 - 0 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
62 Hamit Deniz Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/4
61 Rainer Waltzberg Narva BK W TKO 2 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/8
60 Bent Nilsen TK, NOR 3 - 0 Karlstad 1968-02-04*
59 Kalevi Kanto FIN 0 - 3 Stockholm 1967-12-03 Landskamper 1967 SWE-FIN 5-5
58 Uno Adolfsson Hisingens BK 2 - 1 Karlstad 1967-11-04
57 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 3 - 2 Köping 1967-10-29
56 George Hankins US Army 1 - 2 Stockholm 1967-10-20 Stockholm-US Army 4-6
55 Ralf Jensen DEN 0 - 3 Stockholm 1967-04-04 NM 1967 NM-final
54 Urho Harjula FIN 3 - 0 Stockholm 1967-04-03 NM 1967 1/2
53 Ralf Jensen DEN 2 - 1 Helsingborg 1967-03-19 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
52 Åke Andersson BK Sparta 5 - 0 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 SM-final
51 Uno Adolfsson Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2
50 Lars Svensson (lt) IF Linnéa 5 - 0 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/4
49 Kaj Karlsson BK 30 W TKO 1 Hallstahammar 1966-11-20
48 Ernst Mathisen Eskilstuna BK /Landslaget L 3 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
47 Tor Mathisen Eskilstuna BK 2 - 3 Stockholm 1966-02-20 SM 1966 1/4
46 Wladyslaws Jedrzejewski [POL] 0 - 3 Köping 1966-01-30
45 Tor Mathisen Eskilstuna BK 1 - 4 Eskilstuna 1966-01-14
44 Pekka Laurila FIN 2 - 1 Stockholm 1965-12-06 Landskamper 1965 SWE-FIN 4-6
43 Hans Thomsén Hisingens BK 0 - 3 Köping 1965-10-17
42 Leif Roth HNS, FIN 3 - 0 Köping 1964-12-27
41 Pekka Laurila FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1964-11-27 Landskamper 1964 SWE-FIN 2-8
40 Hans Thomsén Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1964-11-13
39 Asger Johansen DEN 0 - 3 Malmö 1964-11-06 Landskamper 1964 SWE-DEN 3-7
38 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK 3 - 0 Köping 1964-10-04
37 Asger Johansen Aalborg, DEN 2 - 1 Stockholm 1964-09-18 Stockholm-Aalborg 6-4
36 Per Belsaas B-30, NOR W TKO 3 Trondheim, NOR 1964-08-21
35 Kjell Svensson Värnamo BK 3 - 2 Stockholm 1964-03-03 SM 1964 SM-final
34 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK 3 - 2 Stockholm 1964-03-02 SM 1964 1/2
33 Kenneth Halvardsson GAK Enighet 4 - 1 Stockholm 1964-03-01 SM 1964 1/4
32 Kurt Skavaas BK-30, NOR 3 - 0 Stockholm 1964-02-21
31 Sören Lundberg BK Akilles 3 - 0 Uppsala 1964-02-16 Final Mellansvenska
30 Teofil Pollex Djurgårdens IF W Dsq 3 Stockholm 1964-01-24
29 Gösta Johansson (lt) BK Masen W TKO 3 Köping 1964-01-19
28 Lars Svensson (lt) BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1964-01-10 Final DM-Stockholm
27 Urho Harjula FIN 3 - 0 Stockholm 1963-12-06 Landskamper 1963 SWE-FIN 5-5
26 Tage Nielsen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1963-11-15 Landskamper 1963 SWE-DEN 3-7
25 Peter Waldorf Steyer, AUT KO 3 Göteborg 1963-10-25
24 Asger Johansen Aalborg, DEN 3 - 0 Stockholm 1963-10-18 Stockholm-Aalborg 5-5
23 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK /Landslaget 3 - 0 Göteborg 1963-10-03 Landslaget-Pressen 6-4
22 Pekka Laurila Tyrvään Voima, FIN 3 - 0 Stockholm 1963-09-20
21 Ismo Leinonen FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1963-04-04 NM 1963 1/2
20 Sören Nielsen DEN B 3 - 0 Roskilde, DEN 1963-03-24 SWE B-DEN B 3-7
19 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK 1 - 4 Stockholm 1963-03-03 SM 1963 1/4
18 Bruno Möller DEN-jun 3 - 0 Lidköping 1963-02-17 (j) SWE-DEN 5-5
17 Jan Fabich [POL] 3 - 0 Stockholm 1963-02-14
16 Gösta Johansson (lt) BK Masen 3 - 0 Norrköping 1963-02-10 Final Mellansvenska
15 Åke Reinholdsson BK Akilles 2 - 1 Norrköping 1963-02-09 1/2 Mellansvenska
14 Gunnar Andersson (m) Årsta BK 3 - 0 Norrköping 1963-02-09 1/4 Mellansvenska
13 Kent Magnusson BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1963-01-18 Final DM-Stockholm
12 Risto Happonen FIN-jun W TKO 3 Umeå 1963-01-13 (j) SWE-FIN 7-3
11 Lennart Svensson BK Höjden 5 - 0 Stockholm 1962-11-20 JSM-final
10 T Karlsson (lt) Upsala IF W TKO 3 Stockholm 1962-11-19 1/2 JSM
9 Niels Nielsen Aalborg, DEN W Dsq 3 Stockholm 1962-10-26 Stockholm-Aalborg 5-5
8 Lars Nilsson (obk) Oskarshamns BK 0 - 3 Oskarshamn 1962-03-25
7 Kaj Karlsson BK 30 1 - 2 Linköping 1962-02-16
6 Lennart Anderberg Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1962-02-04
5 Mårten Eriksson Upsala IF W TKO 3 Uppsala 1962-01-25
4 Lars Ledin BK 1925 L w.o. Stockholm 1961-12-29 1/2 JSM
3 Istvan Bode BK Defence 5 - 0 Stockholm 1961-12-28 1/4 JSM
2 Martin Pedersen Upsala IF 1 - 2 Uppsala 1961-10-20
1 Klas Storbäck BK Sparta L Dsq 2 Stockholm 1960-04-11 1/4 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

"Pålle". Stor Grabb nr 77.
1967 NM-Silver.
1962 Svensk juniormästare.
1963-1964 Distriktsmästare Stockholm.
1963-1964 Mellansvensk mästare.