Hans Thomsén

Vikt: Tungvikt (började i lätt weltervikt)
Född: 1942-02-27
Död: 2004-04-26
Klubb: Haga Atletklubb (Göteborg), Hisingens BK (Göteborg)
SM: 1969-1970-1971-1972 SM-Guld
Landskamper: 10 (6-4)
Nordisk: 3 (2-1); NM-Guld 1972
EM: -
VM: -
OS: 3 (2-1). 1972 OS-Brons
Professionell: Debut 1973-08-01. Som proffs 5 (0-2-3, 0 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
96 Jens Brix Andersen IK Sparta, DEN 3 - 2 Mölndal 1973-02-01
95 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 3 - 0 Linköping 1973-01-26
94 Jens Brix Andersen IK Sparta, DEN 4 - 1 Östersund 1972-12-10
93 Kalevi Takala FIN 2 - 1 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
92 Ion Alexe [ROM] 3 - 0 Göteborg 1972-11-28
91 Heinz Schütters [FRG] 3 - 0 Landskrona 1972-11-19
90 Björn Rudi AIK Lund, NOR 2 - 1 Trollhättan 1972-11-17
89 Rajko Miljic YUG 3 - 0 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
88 Hans Schipper [FRG] 5 - 0 Kungälv 1972-11-09
87 Ion Alexe ROU 0 - 5 München, FRG 1972-09-08 OS 1972 München 1/2
86 Carroll Joseph Morgan CAN KO 3 München, FRG 1972-09-06 OS 1972 München 1/4 (1:09)
85 Jean Bassomben CMR 4 - 1 München, FRG 1972-09-03 OS 1972 München 1/8
84 Flemming Jensen BK Thor, DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1972-07-26
83 Timo Vartiainen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
82 Svend Omar Hermansen DEN KO 2 Köpenhamn, DEN 1972-04-08 NM 1972 NM-final
81 Timo Ahola FIN W TKO 3 Köpenhamn, DEN 1972-04-07 NM 1972 1/2
80 Göthe Davidsson Halmstads AIS 5 - 0 Malmö 1972-03-28 SM 1972 SM-final
79 Thomas Blidh IK Balder 5 - 0 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/2
78 Bo Larsson (t) GAK Enighet 4 - 1 Landskrona 1972-03-26 SM 1972 1/4
77 Björn Rudi NOR 2 - 1 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
76 Göthe Davidsson Halmstads AIS W TKO 1 Lilla Edet 1972-02-20 Final Sydsvenska
75 Iwer Jannsen [FRG] 5 - 0 Mölndal 1972-02-17
74 Ludwik Denderys Gwardia Wroclaw, POL 2 - 1 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-4
73 Steen Florager Höje Taastrup BK, DEN KO 2 Köpenhamn, DEN 1971-12-16
72 Dennis Pettersson Redbergslids BK 3 - 0 Mölndal 1971-12-09
71 Timo Vartiainen FIN 3 - 0 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
70 Flemming Jensen DEN 1 - 2 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
69 Jack Meda CAN 0 - 3 Stockholm 1971-10-24 Landskamper 1971 SWE-CAN 6-5
68 Hartmund Klemstein [FRG] 0 - 3 Landskrona 1971-04-15
67 Tor Mathisen Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
66 Dennis Pettersson Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/2
65 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 5 - 0 Värnamo 1971-02-28. Final Sydsvenska
64 Ingemar Söderberg Värnamo BK KO 2 Värnamo 1971-02-28 1/2 Sydsvenska
63 Rolf Sandberg Majornas BK W TKO 2 Värnamo 1971-02-28 1/4 Sydsvenska
62 Tony Odogaso Halmstads AIS W TKO 3 Mölndal 1970-12-10
61 Finn Svendsen Sparta Aalborg, DEN 3 - 0 Göteborg 1970-11-12
60 Timo Vartiainen HeVo, FIN 3 - 0 Motala 1970-10-30
59 Tor Mathisen Eskilstuna BK 3 - 2 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
58 Stefan Thunberg BK Falken 5 - 0 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
57 Vuckovic Slavaljub Bispebjerg BK, DEN 3 - 0 Halmstad 1969-10-30
56 Claus Schunck DEN 0 - 3 Malmö 1969-03-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 2-8
55 Tor Mathisen Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
54 Bo Larsson (t) Malmö BK 4 - 1 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
53 Rolf Paulsson BK Köping 4 - 1 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/4
52 Horst Faber [FRG] 3 - 0 Vänersborg 1969-01-31
51 Tor Mathisen Eskilstuna BK /Landslaget 2 - 3 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
50 Flemming Jensen Randers AC, DEN 0 - 3 Roskilde, DEN 1968-02-11
49 Kennerth Wiberg Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1968-01-14
48 Leif Rönn BK Amatör 3 - 0 Halmstad 1968-01-06
47 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 1 - 2 Göteborg 1967-11-10
46 Norbert Kaske Heros, FRG 3 - 0 Vänersborg 1967-10-29
45 Timo Vartiainen Helsingin Vo, FIN 3 - 0 Göteborg 1967-10-13
44 Göran Engström IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/2
43 Tor Mathisen Eskilstuna BK /Landslaget L KO 1 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
42 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 1 - 2 Göteborg 1966-09-29
41 Ralf Jensen DEN B 1 - 2 Vänersborg 1966-03-20 SWE B-DEN B 3-7
40 Kennerth Wiberg Eksjö ABK 1 - 4 Stockholm 1966-02-20 SM 1966 1/4
39 Walter Berge AIK Lund, NOR W Dsq 2 Kungälv 1966-01-23
38 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 1 - 2 Göteborg 1966-01-06
37 Klaus Bouschel PSV Berlin, FRG 3 - 0 Kristianstad 1965-12-05
36 Sören Nielsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1965-11-19 Landskamper 1965 SWE-DEN 4-6
35 Ernst Mathisen Eskilstuna BK KO 3 Göteborg 1965-11-02
34 Rolf Paulsson BK Köping 3 - 0 Köping 1965-10-17
33 Kennerth Wiberg Eksjö ABK KO 2 Göteborg 1965-10-07
32 Teofil Pollex Djurgårdens IF 1 - 2 Skinnskatteberg 1965-09-06
31 Raimo Nisula FIN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1965-04-02 NM 1965 NM-final
30 Frede Jespersen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1965-03-19 Landskamper 1965 SWE-DEN 5-5
29 Harjis Fridenbergs [URS/LAT] 2 - 1 Stockholm 1965-03-05 Nordic (sel)-LAT 2-7
28 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK 1 - 4 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 SM-final
27 Teofil Pollex Djurgårdens IF W Dsq 3 Stockholm 1965-02-22 SM 1965 1/2
26 Anders Gavelin IK Balder 4 - 1 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/4
25 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK L TKO 3 Göteborg 1965-01-21
24 Lennart Svensson Halmstads AIS W TKO 3 Borås 1965-01-17
23 Günther Steffens Hamburg, FRG KO 2 Göteborg 1964-11-27
22 Raimo Nisula H-K, FIN L Dsq 3 Helsingfors, FIN 1964-11-27
21 Rolf Paulsson BK Köping 3 - 0 Göteborg 1964-11-13
20 Anders Gavelin IK Balder 2 - 1 Visby 1964-07-19
19 Aarne Aalto FIN-jun 2 - 1 Åbo, FIN 1964-01-26 SWE (j)-FIN (j) 4-6
18 Leif Hansson Hälsingborgs BS 1 - 2 Helsingborg 1963-12-15
17 Leif Hansson Hälsingborgs BS 5 - 0 Stockholm 1963-11-26. JSM-final
16 Hans Widmark Stockholms AIF 4 - 1 Stockholm 1963-11-26 1/2 JSM
15 Sten Moritz GAK Enighet 4 - 1 Stockholm 1963-11-25 1/4 JSM
14 William Netzén Värnamo BK 0 - 3 Värnamo 1963-11-17
13 Per-Olov Nilsson Mölndals BK 3 - 0 Göteborg 1963-10-17
12 Bengt Lundberg Tidaholms BK 2 - 1 Skövde 1963-02-17
11 Anders Gavelin IK Balder L Dsq 3 Stockholm 1962-12-28 1/4 JSM
10 William Netzén Värnamo BK 0 - 3 Tidaholm 1962-12-05
9 Bengt Hansson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1962-12-05 DM-Göteborg
8 Martin Pedersen Halmstads AIS 3 - 0 Göteborg 1962-10-04
7 Bengt Lundberg Tidaholms BK 3 - 0 Vänersborg 1961-02-19
6 Per-Åke Jarnedahl Redbergslids BK 0 - 3 Uddevalla 1961-02-09
5 Hasse Larsson Sandareds BK 2 - 1 Bollebygd 1961-02-05
4 Bengt Lundberg Tidaholms BK 0 - 3 Tidaholm 1961-01-15
3 Ingvar Bengtsson Landala AK KO 2 Göteborg 1960-09-07 Final DM-Göteborg (j)
2 Ove Tengros Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1960-09-06 1/2 DM-Göteborg (j)
1 Gunnar Andersson (lw) Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1959-12-01 DM-Göteborg (j)
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 90.
1963 Svensk juniormästare.
1965 SM-Silver.
1965 NM-Silver.
1971-1972 Sydsvensk mästare.


Hans oväntade OS-brons 1972 betydde mycket för svensk boxning. Insatsen drog folk till lokalerna och publik till evenemangen.


Totalt misslyckad som proffs.


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004.