Leif Alhonen

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1966-02-11
Död:
Klubb: Huddinge BK (Stockholm)
SM: 1985 SM-Guld (W), 1993 (M)
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
38 Andreas Bredler Narva BK 5 - 0 Västerås 1993-02-28 SM 1993 SM-final
37 Erik Johansson (ösk) Örnsköldsviks SK 4 - 1 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
36 Stefan Ekström Djurgårdens IF W TKO 3 Hallstahammar 1993-02-26 SM 1993 1/4
35 Bård Trones NOR-jun 5 - 0 Kalmar 1985-03-30 Final NM (j)
34 Jukka Rouvinen FIN-jun 5 - 0 Kalmar 1985-03-29 1/2 NM (j)
33 Frank Uller BK Dacke 5 - 0 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
32 Peter Johansson BK Winter 5 - 0 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
31 Benny Andersson Lunds BS 5 - 0 Malmö 1985-03-09 SM 1985 1/4
30 Anders Lundell GAK Enighet 5 - 0 Malmö 1985-03-08 SM 1985 1/8
29 Bård Trones NOR-jun 3 - 0 Trondheim, NOR 1985-02-10 SWE (j)-NOR (j) 7-3
28 Ben Hockaday USA 3 - 0 Umeå 1985-01-25 Landskamper 1985 SWE-USA 4-6
27 Juha Immonen FIN-jun 1 - 2 Västerås 1985-01-20 (j) SWE-FIN 6-4
26 Salam Suberu (Stadig) IK Balder W TKO 3 Nyköping 1984-12-17 JSM-final
25 Peter Hagby Hisingens BK 5 - 0 Oxelösund 1984-12-16 1/2 JSM
24 Erik Bredler Narva BK 5 - 0 Oxelösund 1984-12-15 1/4 JSM
23 Salam Suberu (Stadig) IK Balder 5 - 0 Raufoss, NOR 1984-10-28 Final Raufoss (j)
22 Rene Lytje IK Vigerslev, DEN 5 - 0 Raufoss, NOR 1984-10-27 1/2 Raufoss (j)
21 Salam Suberu (Stadig) IK Balder 3 - 0 Huddinge 1984-10-14
20 Ioan Kovacs [ROM] W TKO 3 Belgrad, YUG 1984-10-07 Final Vojvodina (j)
19 Veljo Juskovic [YUG] 4 - 1 Belgrad, YUG 1984-10-06 1/2 Vojvodina (j)
18 Miljo Pokrajcic [YUG] W TKO 2 Belgrad, YUG 1984-10-05 1/4 Vojvodina (j)
17 Francis Harding ENG 0 - 5 Tammerfors, FIN 1984-05-29* 1/4 EM (j)
16 Andrew Caulfield SCO 5 - 0 Tammerfors, FIN 1984-05-29* 1/8 EM (j)
15 Joel Pera [CUB] 0 - 5 Schwerin, GDR 1984-05-?? 1/8 Schwerin (j)
14 Arve Breidal NOR-jun 3 - 0 Tidaholm 1984-02-12 (j) SWE-NOR 7-4
13 Rickard Himmerlid Timrå BK 3 - 0 Stockholm 1984-02-06
12 Jukka Rouvinen FIN-jun 2 - 1 Valppula, FIN 1984-01-15 (j) SWE-FIN 1-10
11 Rickard Himmerlid Timrå BK 0 - 5 Timrå 1983-12-04 JSM-final
10 Jorma Sellovuori [FIN] 3 - 0 Skärholmen 1983-10-30
9 Cenneth Pettersson BK Fighter 5 - 0 Botkyrka 1983-02-21 SUM-final
8 Peter Boström BK Drakon 5 - 0 Botkyrka 1983-02-20 1/2 SUM [TKO 3]
7 John Tröjgaard Köge ABK, DEN 0 - 5 Raufoss, NOR 1982-10-15* Raufoss (u)
6 Matti Toikkanen JTN, FIN 5 - 0 Huddinge 1982-02-06
5 Jan Pettersson (f) BK 73 W TKO 2 Skellefteå 1981-04-12 SUM-final
4 Peter Mokricki BK 73 3 - 0 Skellefteå 1981-04-11 1/2 SUM
3 Tomas Nilsson BK Värend 2 - 1 Häljarp 1981-03-29. Final Riksmästerskapet (u)
2 Jari Vourinen [FIN] 1 - 2 Stockholm 1981-01-25
1 Jan Stevens Sparta Flensburg, FRG 2 - 1 Flensburg, FRG 1980-09-21
Sammanfattande statistik

Född i Finland. Började i myggvikt.
1981 Guld Riksmästerskapet (u).
1981, 1983 Ungdomsmästare.
1983 JSM-Silver. 1984 JSM-Guld (L).
1985 Nordisk juniormästare.