Tommy Börzsei

Vikt: Tungvikt
Född: 1964-07-19
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala), IF Linnéa (Stockholm). Djurgårdens IF (Stockholm).
SM: 1986 SM-Guld
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
41 Rudolf Gavenlek [TCH] L TKO 2 Malmö 1988-03-14
40 Bengt Cederqvist Majornas BK L KO 1 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
39 Larry Moritz Djurgårdens IF 2 - 3 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
38 Peter Nyman Hisingens BK 4 - 1 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
37 Jan Frejd Norsborgs AIK KO 1 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
36 Håkan Andersson BK Rapid 5 - 0 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/8
35 Håkan Andersson BK Rapid 3 - 0 Hallstahammar 1987-02-15
34 Jonathan Littles Team Golden Gloves, USA 1 - 2 Stockholm 1986-09-29 Stockholm-TGG 1-8
33 Conny Åkesson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1986-03-17
32 Mikael Ölund BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
31 Larry Moritz Malmö BS 5 - 0 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
30 Johan Feldt IK Balder 5 - 0 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
29 Nate Miller USA 0 - 3 Göteborg 1986-01-31 Landskamper 1986 SWE-USA 1-11
28 Göran Borg Skoftebyns AIS 3 - 0 Karlstad 1986-01-20
27 Ray Mercer [USA] 1 - 4 Stockholm 1986-01-11 1/4 SBO
26 Jouni Kopola FIN 0 - 3 Umeå 1985-12-09 Landskamper 1985 SWE-FIN 2-8
25 Johan Feldt IK Balder 1 - 2 Stockholm 1985-09-23
24 Håkan Andersson Hammarby IF 3 - 0 Stockholm 1984-10-29 IF Linnéa 75 år
23 Lennox Lewis CAN-jun L TKO 3 Uppsala 1983-09-19 SWE (j)-CAN (j) 0-10
22 Mikael Ölund BK Örnen 3 - 0 Upplands Väsby 1983-04-24
21 Roger Andersson Hammarby IF 0 - 5 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
20 Tomas Arbhage BK Rapid 4 - 1 Stockholm 1983-03-04 SM 1983 1/4
19 Thomas Westerlund Hammarby IF 5 - 0 Stockholm 1982-12-06 JSM-final [TKO 2]
18 Peter Nyman Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1982-12-03 1/2 JSM [TKO 1]
17 Thomas Westerlund Hammarby IF 3 - 0 Uppsala 1982-11-01
16 Lajos Erös HUN L TKO 1 Schwerin, GDR 1982-09-06* 1/4 EM (j)
15 Angelo Musone [ITA] L TKO 2 Balatonfured, HUN 1982-07-10* Balaton Cup
14 Angelo Musone [ITA] 0 - 5 Bydgoszcz, POL 1982-04-02* Gazeta Pomorska
13 Grzegorz Pracki Start Wloclawek, POL W TKO 3 Bydgoszcz, POL 1982-04-01* Gazeta Pomorska
12 Arild Rösvik NOR-jun 1 - 2 Avesta 1982-02-14 SWE (j)-NOR (j) 5-6
11 Jari Markkanen FIN-jun KO 1 Helsingfors, FIN 1982-01-18 SWE (j)-FIN (j) 2-9
10 Per-Åke Mårtensson IF Linnéa 0 - 5 Kalmar 1981-12-21 JSM-final
9 Tony Nordström BK Falken 5 - 0 Kalmar 1981-12-19 1/2 JSM
8 Bernd Kamholz FRG-jun KO 2 Celle, FRG 1981-11-28 SWE (j)-FRG (j) 2-8
7 David Garside ENG-jun 0 - 3 London, ENG 1981-11-09 SWE (j)-ENG (j) 1-7
6 Per-Åke Mårtensson IF Linnéa 0 - 5 Raufoss, NOR 1981-10-31 Final Raufoss (j)
5 Arild Rösvik AK 59, NOR 3 - 2 Raufoss, NOR 1981-10-30 1/2 Raufoss (j)
4 Per-Åke Mårtensson IF Linnéa 0 - 3 Uppsala 1981-10-19
3 Frank Cederqvist Majornas BK W Dsq 3 Skellefteå 1981-04-12 SUM-final
2 Tomas Arbhage BK Rapid 3 - 0 Avesta 1981-03-15
1 Tomas Arbhage BK Rapid 3 - 0 Uppsala 1980-12-05
Sammanfattande statistik

1981 Ungdomsmästare.
1981 JSM-Silver.
1982 Svensk juniormästare.
1987 SM-Silver.