Peter Nyman

Vikt: Tungvikt, Super tungvikt
Född: 1965-11-30
Död:
Klubb: Hisingens BK (Göteborg)
SM: 1988 SM-Guld (ST)
Landskamper: 5 (2-3)
Nordisk: 1 (0-1); NM-Silver 1988
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1988-09-11. Som proffs 1 (0-1, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
46 Peter Hrivnak CZE L w.o Karlsruhe, FRG 1988-04-29* OS återkval
45 Janusz Zaraenkiewicz POL L TKO 1 Karlsruhe, FRG 1988-04-27* 1/4 OS-kval
44 Kim H Petersen DEN 1 - 4 Roskilde, DEN 1988-03-27 NM 1988 NM-final
43 Bengt Cederqvist Majornas BK KO 1 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
42 Håkan Brock GAK Enighet KO 2 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
41 Mike Heydeck SC Dynamo, GDR L KO 3 Köpenhamn, DEN 1987-11-27 1/4 Copenhagen Cup
40 Stefan Kolecava Dukla Prag, TCH W TKO 1 Malmö 1987-03-18
39 Tommy Börzsei Djurgårdens IF 1 - 4 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
38 Mikael Ölund BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
37 Tim Igo USA L KO 1 Göteborg 1987-01-27 Landskamper 1987 SWE-USA 5-4
36 Jukka Järvinen Helsingin AK, FIN W TKO 1 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
35 Esa Kyllönen FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1986-12-07 Landskamper 1986 SWE-FIN 4-6
34 Svilen Rusinov [BUL] 1 - 4 Köpenhamn, DEN 1986-11-29 1/2 Copenhagen
33 Ratko Draskovic YUG 1 - 2 Malmö 1986-11-12 Landskamper 1986 SWE-YUG 3-8
32 Larry Moritz Djurgårdens IF 5 - 0 Göteborg 1986-10-28
31 Josef Akasamba KEN W Dsq 1 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
30 Magne Havnaa Arendal BK, NOR 0 - 5 Tönsberg, NOR 1985-10-06
29 Mikael Ölund BK Örnen 2 - 3 Malmö 1985-03-09 SM 1985 1/4
28 Bruce Baldwin USA 2 - 1 Göteborg 1985-01-29 Landskamper 1985 SWE-USA 4-7
27 Arnold van der Lijde De Amateur, NED L TKO 1 Stockholm 1985-01-13 1/2 SBO
26 Jouni Kopola Nivalan Urheilijät, FIN KO 2 Stockholm 1985-01-11 1/4 SBO
25 Gyula Bodis [HUN] W TKO 1 Göteborg 1984-12-27
24 Frank Zegel Berlin, FRG 3 - 0 Göteborg 1984-11-20 Göteborg sel-Berlin sel 4-2
23 Ratko Draskovic [YUG] 0 - 5 Belgrad, YUG 1984-10-07 Final Vojvodina (j)
22 Dian Dimitrov [BUL] W TKO 1 Belgrad, YUG 1984-10-06 1/2 Vojvodina (j)
21 Milan Kovacevic [YUG] W TKO 1 Belgrad, YUG 1984-10-05 1/4 Vojvodina (j)
20 Jouni Kopola Nivalan Urheilijat, FIN L KO 2 Rovaniemi, FIN 1984-09-29 Ruska
19 Marian Klepka GKS Jastrzebie, POL 2 - 3 Bydgoszcz, POL 1984-03-08 Final Pomorska
18 Marek Lukasik Widzew Lodz, POL 3 - 2 Bydgoszcz, POL 1984-03-06 1/2 Pomorska
17 Håkan Brock Malmö BS 0 - 5 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
16 Mats Andersson Malmö BS 3 - 2 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
15 Björn Baland NOR-jun W w.o Tidaholm 1984-02-12 (j) SWE-NOR 7-4
14 Hans Christensen Slagelse BK, DEN W TKO 1 Göteborg 1983-12-28
13 Fritz Schibli Malmö BS W TKO Malmö 1983-12-14
12 Jan Göransson BK Dacke 5 - 0 Timrå 1983-12-04 JSM-final
11 Munever Alic BK Kungälv 5 - 0 1983-12-02 1983-12-02 1/2 JSM [TKO1]
10 Kim Olsen Kalundborg BK, DEN 3 - 0 Halmstad 1983-10-30
9 Mats Andersson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1983-09-08
8 Tage Nielsen (t) DEN-jun L KO 1 Köpenhamn, DEN 1983-03-27 Final NM (j)
7 Kent Magnusson (t) KK All Round W TKO 1 Borås 1983-01-24
6 Kaj Leinonen FIN-jun KO 3 Borlänge 1983-01-16 (j) SWE-FIN 2-9
5 Tommy Börzsei Upsala IF 0 - 5 Stockholm 1982-12-03 1/2 JSM [TKO 1]
4 Kent Magnusson (t) KK All Round 3 - 0 Lidköping 1982-10-30
3 Mirko Senkovski BK Rapid 1 - 2 Eskilstuna 1982-04-04 1/2 SUM
2 Frank Cederqvist Majornas BK 2 - 1 Göteborg 1981-11-29 Final DM-Göteborg (j)
1 Jerry Granberg Alingsås BK 3 - 0 Alingsås 1981-10-28
Sammanfattande statistik
1983 JSM-Guld (T).
1984 SM-Silver (T).


En bland många meningslösa svenska proffssatsningar under förbudstiden.