Håkan Brock

78 (61-17, 32 KO)

Vikt: Tungvikt, Super tungvikt
Född: 1961-05-15
Död:
Klubb: Malmö BK, Lunds Boxningssällskap, Malmö Boxningssällskap, GAK Enighet (Malmö)
SM: 1983 (ST), 1984 (T)
Landskamper: 12 (11-1)
Nordisk: 2 (2-0); NM-Guld 1984
EM: 1 (0-1)
VM: 1 (0-1)
OS: 3 (2-1)
Professionell: Debut 1989-06-25. Som proffs 14 (11-3)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
78 Gaston Mlay [TAN] 2 - 1 Huddinge 1988-08-07 Inoff OS-test
77 Ikonomonya Botowamungu [AUT] 1 - 4 Athen, GRE 1988-06-30 1/2 Akropolis
76 Tarik Eid [EGY] KO 2 Athen, GRE 1988-06-29 1/4 Akropolis
75 Gennadij Jelfimov [URS] 1 - 4 Ottawa, CAN 1988-06-03 1/2 Canada Cup
74 Peter Nyman Hisingens BK L KO 2 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
73 Sam Adkins USA W TKO 3 Göteborg 1988-02-02 Landskamper 1988 SWE-USA 3-7
72 Vincent Jones US Army, FRG 5 - 0 Malmö 1988-01-18
71 Pekka Vippo FIN L TKO 2 Nyköping 1987-12-14 Landskamper 1987 SWE-FIN 5-7
70 Tevin George USA KO 3 Göteborg 1987-01-27 Landskamper 1987 SWE-USA 5-4
69 Lennox Lewis Ontario BA, CAN 0 - 5 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
68 Pekka Vippo FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1986-12-07 Landskamper 1986 SWE-FIN 4-6
67 Tigran Terterjan [URS] 4 - 1 Köpenhamn, DEN 1986-11-28 Final Copenhagen Cup
66 Dick Stupers [NED] W TKO 1 Köpenhamn, DEN 1986-11-27 1/2 Copenhagen Cup
65 Alexander Risimic YUG W TKO 1 Malmö 1986-11-12 Landskamper 1986 SWE-YUG 3-8
64 Crispin Odera [KEN] 5 - 0 Göteborg 1986-11-07
63 Biagio Chianese ITA L KO 3 Reno, USA 1986-05-11 VM 1986 1/8
62 Crispin Odera [KEN] L TKO 1 Venedig, ITA 1986-03-12 1/4 Mestre
61 Ralstone Lewis [USA] 5 - 0 Helsingborg 1986-02-10
60 Vjatjeslav Jakovlev [URS] 0 - 5 Solna 1986-01-12 1/2 SBO
59 Arnold van der Lijde De Amateur, NED 2 - 3 Helsingborg 1985-12-02
58 Bohuslav Huska [TCH] W TKO 1 Ystad 1985-11-18
57 Ralstone Lewis [USA] 5 - 0 Kristianstad 1985-11-14
56 Chadwick Agenqa KEN KO 2 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
55 Al White [USA] W TKO 2 Borås 1985-11-04
54 Ulli Kaden Wismut Gera, GDR 2 - 3 Berlin, GDR 1985-10-06 1/2 TSC
53 Mahmoud Sultan [SYR] W TKO 1 Berlin, GDR 1985-10-05 1/4 TSC
52 Aziz Salihu YUG 0 - 5 Budapest, HUN 1985-05-29 EM 1985 1/4
51 Valerij Abadsjan [URS] 4 - 1 Helsingfors, FIN 1985-04-14 Final Gee-Bee
50 Ulli Kaden Wismut Gera, GDR W TKO 1 Helsingfors, FIN 1985-04-13 1/2 Gee-Bee
49 Istvan Szikora [HUN] W TKO 2 Venedig, ITA 1985-03-15 Final Mestre
48 Ikonomonya Botowamungu [AUT] W Dsq 2 Venedig, ITA 1985-03-14 1/2 Mestre
47 Grzegorz Skrzecz Gwardia Warszawa, POL 3 - 0 Venedig, ITA 1985-03-13 1/4 Mestre
46 Dieter Müller Leverkusen, FRG W TKO 2 Lidköping 1985-02-25
45 Istvan Levai Ujpesti Dozsa, HUN 3 - 0 Malmö 1985-02-14
44 Heine Mogh [FRG] W TKO 3 Helsingborg 1985-02-08
43 Lionel Washington USA W TKO 2 Göteborg 1985-01-29 Landskamper 1985 SWE-USA 4-7
42 Lionel Washington USA W TKO 1 Umeå 1985-01-25 Landskamper 1985 SWE-USA
41 Tyrone Armstrong USA W TKO 3 Stockholm 1985-01-22 Landskamper 1985 SWE-USA 5-5
40 Robert Wells Kingstone ABC, ENG KO 3 Malmö 1985-01-16
39 Stanislav Figurski [POL] W TKO 3 Göteborg 1984-12-27
38 Pekka Vippo FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1984-12-16 Landskamper 1984 SWE-FIN 4-8
37 Ikonomonya Botowamungu [AUT] KO 1 Köpenhamn, DEN 1984-11-25 Final Copenhagen Cup
36 Peter Hussing Bayer Leverkusen, FRG KO 1 Malmö 1984-11-05
35 Rajko Rudonovic [YUG] KO 1 Stockholm 1984-10-29
34 Mike Tyson USA 0 - 5 Tammerfors, FIN 1984-10-21 Final Tammer
33 Vjatjeslav Jakovlev URS 5 - 0 Tammerfors, FIN 1984-10-20 1/2 Tammer
32 Angelo Musone ITA 0 - 5 Los Angeles, CA 1984-08-08 OS 1984 Los Angeles 1/4
31 Alex Stewart JAM 5 - 0 Los Angeles, CA 1984-08-06 OS 1984 Los Angeles 1/8
30 Magne Havnaa NOR W TKO 3 Los Angeles, CA 1984-07-31 OS 1984 Los Angeles 1/16 (2:15)
29 Constantin Varang [ROM] W TKO 3 Östersund 1984-04-29
28 Vasil Bosakov [BUL] W TKO 2 Helsingfors, FIN 1984-04-15 Final Gee-Bee
27 Jouni Kopola Nivalan Urheilijat, FIN 5 - 0 Helsingfors, FIN 1984-04-14 1/2 Gee-Bee
26 Jouni Kopola FIN 3 - 2 Bergen, NOR 1984-04-08 NM 1984 NM-final
25 Sören B Thomsen DEN 5 - 0 Bergen, NOR 1984-04-07 NM 1984 1/2
24 Otto Schröder Stahl Henningsdorf, GDR W TKO 2 Malmö 1984-03-26
23 Grzegorz Skrzecz Gwardia Warszawa, POL 1 - 4 Venedig, ITA 1984-03-15 1/4 Mestre
22 Peter Nyman Hisingens BK 5 - 0 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
21 Jack Johnsén Hisingens BK 5 - 0 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
20 Mikael Öhlund BK Örnen 5 - 0 Malmö 1984-03-02 SM 1984 1/4
19 Sanford Robinson [USA] W TKO 2 Kristianstad 1984-02-16
18 Tyrone Armstrong USA 3 - 0 Göteborg 1984-01-27 Landskamper 1984 SWE-USA 4-8
17 Olav Maier [AUT] 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1983-11-27 Final Copenhagen Cup
16 Sören B Thomsen Esbjerg BBK, DEN W TKO 2 Skive, DEN 1983-10-28
15 Leif Bygdnes Oslo BK, NOR KO 2 Helsingfors, FIN 1983-09-25
14 Muhamed Kent Sparta, FRG 2 - 1 Malmö 1983-09-08
13 Bengt Cederqvist Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
12 Derrik Mair [AUT] 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1982-11-28 Final Copenhagen Cup
11 Conny Åkesson BK Killingen 3 - 0 Landskrona 1982-10-31
10 Viktor Morsjnev [URS] L TKO 1 Tammerfors, FIN 1982-10-22 (prel) Tammerfors
9 Park No Il KOR 2 - 1 Stockholm 1982-10-18 Landskamper 1982 SWE-KOR 3-8
8 Bengt Cederqvist Majornas BK 2 - 1 Malmö 1982-10-11
7 Christer Gustavsson Ronneby BT 3 - 0 Älmhult 1982-03-14
6 Fred Neubacker [Flensburg], FRG W TKO 2 Ystad 1982-02-14
5 Nigel James IK Sparta, DEN 1 - 2 Göteborg 1981-12-15
4 Anders Solander Hisingens BK 3 - 0 Lund 1981-12-06 Lunds BS 40 år
3 Keld E Jensen [DEN] W TKO 3 Kalundborg, DEN 1981-11-22
2 Ulrik Knudsen [DEN] W TKO 1 Malmö 1981-10-08
1 Per-Åke Persson Lunds BS KO 2 Malmö 1981-02-02
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 112. 
Notabelt: Domarsiffrorna i kampen mot Mike Tyson i Tammerfors 1984 var 59-59, 58-59, 59-59, 59-59, 58-59. 


Fin amatörkarriär, men kom ingenstans som proffs. Med något undantag mötte han endast nybörjare. Matcherna gick i USA.


1981: 5 (4-1)
1982: 7 (6-1) 1 LK
1983: 5 (4-1) SM-guld
1984: 23 (20-3) SM-guld, 2 LK, Nordisk mästare, OS-deltagande, Guld Copenhagen Cup
1985: 19 (16-3) 4 LK, EM-deltagande, Guld Gee-Bee, Guld Trofeo Italia 
1986: 9 (6-3) 2 LK, VM
1987: 3 (1-2) 2 LK
1988: 6 (4-2) SM-Silver, 1 LK