Jan-Olof Öster

Vikt: Lätt tungvikt
Född: 1949-11-23
Död:
Klubb: BK Akilles (Norrköping)
SM: -
Landskamper: 20 (5-15)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
58 Torsten Falk BK Kelly L KO 2 Örebro 1974-11-15
57 Veli Nissinen FIN 1 - 2 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
56 Dennis Pettersson Redbergslids BK 3 - 0 Linköping 1973-11-04
55 Harald Skog NOR L TKO 3 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
54 Håkan Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Stockholm 1972-02-11
53 Kalevi Takala FIN 0 - 3 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
52 Jakob Sand DEN L TKO 2 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
51 Olavi Pietilänaho Kemin Into, FIN W TKO 2 Kiruna 1971-11-13
50 Kalevi Takala TVS, FIN 1 - 2 Vänersborg 1971-10-28
49 Åke Andersson Hammarby IF /Pressen 5 - 0 Eskilstuna 1971-09-24 Landslaget-Pressen 8-0
48 Åke Andersson Hammarby IF 2 - 3 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
47 Hans Fäldt BK 30 5 - 0 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/2
46 Thomas Knutsson LUGI W Dsq 3 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/4
45 Ralf Jensen DEN 1 - 2 Göteborg 1971-03-28 Landskamper 1971 SWE-DEN 4-6
44 Ottomar Sachse SC Chemie, GDR L TKO 2 Leipzig, GDR 1971-03-02 1/4 Leipzigturn
43 Juris Lukstin LAT 3 - 0 Stockholm 1971-01-31 Landskamper 1971 SWE-LAT 3-7
42 Kalevi Takala FIN L TKO 3 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
41 Metodi Simjenov BUL 2 - 1 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
40 Ralf Jensen DEN L TKO 2 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
39 Kalevi Takala Porin Tarmo, FIN 3 - 0 Motala 1970-10-30
38 K Speed Royal Army, UK 2 - 1 Vänersborg 1970-10-11
37 Ernst Mathisen Eskilstuna BK /Pressen 3 - 0 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
36 Kjell Östhus NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
35 Ralf Jensen DEN L Dsq 2 Stockholm 1970-03-22 Landskamper 1970 SWE-DEN 5-5
34 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 2 - 3 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
33 Per Löfgren Redbergslids BK 5 - 0 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
32 Jorma Väisänen FIN 2 - 1 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
31 Lucjan Kreps POL 1 - 2 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
30 Kalevi Takala Tampereen VS, FIN 2 - 1 Norrköping 1969-11-20
29 Tony Deans Royal Army, UK 1 - 2 Uddevalla 1969-11-02
28 Ernst Mathisen Eskilsuna BK 3 - 2 Katrineholm 1969-10-23
27 Ernst Mathisen Eskilstuna BK /Landslaget 3 - 2 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
26 Bernhard Malherbe FRA L TKO 3 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
25 Dan Posnjak USSR 0 - 5 Bukarest, ROM 1969-06-04 EM 1969 1/4
24 Ralf Jensen DEN 0 - 3 Oslo, NOR 1969-03-24 NM 1969 NM-final
23 Urho Harjula FIN 3 - 0 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
22 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 1 - 4 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
21 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 3 - 2 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/2
20 Vladislav Umbras LAT 1 - 2 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
19 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 2 - 1 Stockholm 1969-01-10
18 Jorma Väisänen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1968-12-02 Landskamper 1968 SWE-FIN 6-4
17 Ralf Jensen DEN 1 - 2 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
16 Ernst Mathisen Eskilstuna BK /Pressen 0 - 5 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
15 Pavel Dubovik EST 1 - 2 Tallin, EST 1968-04-12 Landskamper 1968 SWE-EST 4-6
14 Vladislav Umbras LAT 0 - 2 Riga, LAT 1968-04-09 Landskamper 1968 SWE-LAT 2-8
13 Einar Lerstad NOR 3 - 0 Umeå 1968-03-31 Landskamper 1968 SWE-NOR 9-1
12 Adam Abelsen DEN-jun 3 - 0 Kalmar 1968-03-17 SWE (j)-DEN (j) 6-4
11 Svein Smaadal Sp.09, NOR W TKO 3 Örebro 1968-02-09
10 Pentti Raitanen FIN-jun 1 - 2 Kokkola, FIN 1968-01-28 SWE (j)-FIN (j) 4-5
9 Berndt Norberg BK Älgen 5 - 0 Stockholm 1967-12-29 JSM-final
8 Åke Kjellander BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1967-12-28 1/2 JSM
7 Hans Fäldt Motala BK 5 - 0 Stockholm 1967-12-27 1/4 JSM
6 Frank Englund IF Linnéa W TKO Katrineholm 1967-11-03
5 Hans Fäldt BK 30 3 - 0 Motala 1967-10-06
4 Thomas Svensson Oxelösunds BK 0 - 5 Stockholm 1966-12-28 1/4 JSM
3 Björn Hoffman Sundsvalls BK 5 - 0 Stockholm 1966-03-29 SUM-final
2 Håkan Wardström Sundsvalls BK 4 - 1 Stockholm 1966-03-28 1/2 SUM
1 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 5 - 0 Stockholm 1966-03-27 1/4 SUM
Sammanfattande statistik

1966 Ungdomsmästare (LM).
1967 Svensk juniormästare.
1969-1970-1971 SM-Silver.
1969 NM-Silver.


Betraktades som ett stort tungviktslöfte.


Stor Grabb nr 85