Nils-Erik Rosén

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1946-01-10
Död: 2016-01-13
Klubb: Kalmar BK
SM: 1972 SM-Guld (M), 1974-1975 SM-Guld (LT)
Landskamper: 22 (10-12)
Nordisk: 4 (1-3)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
100 Rauno Pellikainen FIN 0 - 3 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
99 Bengt Wiklund BK Masen 5 - 0 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
98 Håkan Bergman Sundsvalls BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/2
97 Christer Bergkvist Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/4
96 Bengt Olle Carpenheim BK Viljan/Skåne 3 - 0 Nässjö 1975-03-15 Småland-Skåne 6-4
95 Pertti Kaijanlaakso FIN 0 - 5 Stockholm 1974-03-24 NM 1974 1/2 NM
94 Bengt Wiklund BK Masen 5 - 0 Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
93 Lars-Åke Johansson BK Falken 5 - 0 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
92 Robert Andersson Hammarby IF 5 - 0 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/4
91 Sylvain Watbled FRA 1 - 2 Stockholm 1974-01-14 Landskamper 1974 SWE-FRA 4-6
90 Pertti Kaijanlaakso FIN 2 - 1 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
89 John Hansen IK Vigerslev, DEN 3 - 0 Malmö 1973-11-29
88 Cleve Sörensen DEN W TKO 2 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
87 Jörgen Lorensen Valby IK, DEN 3 - 0 Kalmar 1973-11-04 Kalmar BK 40 år
86 Hannu Miettinen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1973-04-18 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
85 Branko Mikek Narva BK/ Stockholm W 3 Eksjö 1973-03-18 Småland-Stockholm 4-6
84 Roland Ahlin Narva BK 1 - 4 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
83 Åke Eriksson BK Masen 5 - 0 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
82 Eddie Hayden IRL 2 - 1 Stockholm 1973-01-24 Landskamper 1973 SWE-IRL 5-5
81 Jorma Taipale FIN 3 - 0 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
80 Jan Axelsson BK Fighter 3 - 0 Jönköping 1972-12-01
79 Constantin Cojocaru [ROM] 3 - 0 Göteborg 1972-11-28
78 Jan Axelsson BK Fighter 3 - 0 Oskarshamn 1972-11-24
77 Radoslav Zunjanin YUG 0 - 3 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
76 Sten Moritz GAK Enighet/Skåne 3 - 0 Värnamo 1972-10-29 Småland-Skåne 5-5
75 Gerd Czummes PSV, FRG W TKO 2 Kalmar 1972-10-21
74 Jan Axelsson BK Fighter W TKO 2 Lilla Edet 1972-10-15
73 Reima Virtanen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
72 Reima Virtanen FIN 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1972-04-08 NM 1972 NM-final
71 Björn Edgar Johansen NOR 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1972-04-07 NM 1972 1/2
70 Christer Cornbäck Djurgårdens IF 4 - 1 Malmö 1972-03-28 SM 1972 SM-final
69 Per Martinsson Skoftebyns AIS W TKO 3 Landskrona 1972-03-26 SM 1972 1/2
68 Harry Översjöen NOR 3 - 0 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
67 Ove Thorbjörnsson Redbergslids BK 3 - 0 Lilla Edet 1972-02-20. Final Sydsvenska
66 Jan Axelsson BK Fighter 3 - 0 Lilla Edet 1972-02-20 1/2 Sydsvenska
65 Flemming Petersen [DEN] 3 - 0 Kolding, DEN 1972-01-16*
64 Branko Mikek Narva BK 2 - 1 Stockholm 1972-01-09
63 Janusz Kieldanowicz Gwardia Wroclaw, POL 3 - 0 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-GW 5-4
62 Jorma Taipale FIN 3 - 0 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
61 Horst Klose Weser/Ems, FRG 1 - 2 Kristianstad 1971-11-26 Skåne-Weser/Ems 3-8
60 Ejnar Bak Jensen DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
59 Pertti Kaijanlaakso FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
58 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 3 Trollhättan 1971-01-06
57 Peter Kirkov BUL 2 - 1 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
56 Wagn Nörgaard DEN 1 - 2 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
55 Jörgen Tärnblom Enköpings BK /Pressen 3 - 0 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
54 Thomas Svensson Skuru IK L KO Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
53 Claes Holmberg Oskarshamns BK 5 - 0 Växjö 1970-02-01. Final DM-Småland
52 Rune Johansson Värnamo BK KO 1 Växjö 1970-02-01 1/2 DM-Småland
51 Mikko Saarinen FIN 2 - 1 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
50 Wolfgang Krenz HBC Heros, FRG 2 - 1 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
49 Jörgen Skovgaard IF 32 Glostrup, DEN 3 - 0 Halmstad 1970-01-06
48 Wilhelm Jörgensen Hilleröd SK, DEN KO 1 Hilleröd, DEN 1969-12-28
47 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 3 - 0 Säffle 1969-12-21
46 Per Martinsson Skoftebyns AIS 3 - 0 Trollhättan 1969-12-12
45 Roland Ahlin Narva BK 5 - 0 Katrineholm 1969-12-04
44 Zdzislaw Filipiak POL 2 - 1 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
43 Christer Ottosson GAK Enighet /Skåne 0 - 3 Kristianstad 1969-11-23 Skåne-Småland 5-5
42 Björn Skovgaard-Nielsen DEN 1 - 2 Århus, DEN 1969-11-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 3-7
41 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 4 - 1 Nyköping 1969-11-07
40 B Newton [ENG] 3 - 0 Uddevalla 1969-11-02
39 Sten Moritz GAK Enighet 3 - 0 Halmstad 1969-10-30
38 Sten Moritz GAK Enighet 3 - 0 Osby 1969-10-26
37 Hans Fäldt BK 30 W Dsq 3 Oskarshamn 1969-10-24
36 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 5 - 0 Sandviken 1969-10-19
35 Christer Cornbäck Redbergslids BK 1 - 2 Kalmar 1969-10-11
34 Christer Cornbäck Redbergslids BK /Pressen 0 - 5 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
33 Henri Moreau FRA 0 - 3 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
32 Reima Virtanen FIN 0 - 3 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
31 Tage Nielsen DEN 1 - 2 Malmö 1969-03-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 2-8
30 Branko Mikek Narva BK 0 - 5 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
29 Eduard Davidovitj Skuru IK 3 - 2 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
28 Ulf Jönsson Landskrona BK 5 - 0 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/4
27 Sakari Sarin Kotkan Vo, FIN 3 - 0 Oskarshamn 1969-02-15
26 Sakari Sarin Kotkan Vo, FIN 3 - 0 Värnamo 1969-02-14 Värnamo 40 år
25 Aijeps Junjajev LAT 1 - 2 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
24 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 1 - 2 Säffle 1969-01-19
23 Jörgen Skovgaard IF 32 Glostrup, DEN 0 - 3 Kalmar 1969-01-12
22 Kaj Asker Nielsen Köge ABK, DEN 3 - 0 Oskarshamn 1968-12-01
21 Tage Nielsen DEN 1 - 2 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
20 Roger Olsson (rbk) Redbergslids BK 3 - 0 Kalmar 1968-11-09
19 Gert Mielke Eskilstuna BK /Pressen 5 - 0 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
18 Gert Mielke Eskilstuna BK 2 - 1 Oskarshamn 1968-10-04
17 Gert Stetter BK Amatör W TKO 2 Trelleborg 1968-03-24
16 Jan Petersen DEN-Jun 3 - 0 Kalmar 1968-03-17 SWE (j)-DEN (j) 6-4
15 Seppo Nurmi FIN-jun 3 - 0 Kokkola, FIN 1968-01-28 SWE (j)-FIN (j) 4-5
14 Edo Kunst BK Värend W 3 Värnamo 1968-01-14 Final DM-Småland
13 Kent Bertling BK Pugilist 5 - 0 Stockholm 1967-12-29 JSM-final
12 Tommy Andersson Säffle BK 5 - 0 Stockholm 1967-12-28 1/2 JSM
11 Mats Bång BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1967-12-27 1/4 JSM
10 Jan Pedersen IK 99, DEN 3 - 0 Oskarshamn 1967-12-10
9 Viden Stephanovic Hälsingborgs BK W 3 Landskrona 1967-11-24
8 Tommy Lundberg Piteå IF 2 - 3 Stockholm 1966-12-28 1/4 JSM
7 W Baumgärtner SV Polizei Berlin, FRG 3 - 0 Kalmar 1966-10-23
6 Peter Jürgens Oskarshamns BK 3 - 0 Kalmar 1966-01-23
5 Peter Jürgens Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1966-01-14
4 Peter Jürgens Oskarshamns BK 3 - 0 Kalmar 1965-12-12
3 Alf Adolfsson Oskarshamns BK 2 - 1 Kalmar 1965-11-06
2 Leif Höglund IF Linnéa 3 - 0 Oskarshamn 1965-10-11
1 Wolfhardt Jirku Värnamo BK 3 - 0 Oskarshamn 1965-01-17 Final DM-Småland (j)
Sammanfattande statistik

"Släggan".
Stor Grabb nr 89.
1965 Distriktsmästare Småland (j). 
1967 Svensk juniormästare (M).
1968, 1970 Distriktsmästare Småland.
1969, 1973 SM-Silver. 
1972 NM-Silver.
1972 Sydsvensk mästare. 


Litteratur Franzén, Christer, Kalmar Boxningsklubb 1929-2010. Nomen 2011.