George Cramne (Scott)

125 (105-20)

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1966-12-20
Död:
Klubb: BK Rapid (Västerås), IF Linnéa (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1986 SM-Guld (Fj), 1987-1988, 1990-1991 SM-Guld (L)
Landskamper: 11 (10-1)
Nordisk: 4 (4-0), 1986, 1990 NM-Guld
EM: 5 (2-3)
VM: -
OS: 5 (4-1), 1988 OS-Silver
Professionell: Debut 1991-07-29. Som proffs 46 (41-5, 17 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
107 Marco Rudolph GER 28 - 34 Göteborg 1991-05-09 EM 1991 1/4
106 Jacek Bielski POL 31 - 25 Göteborg 1991-05-08 EM 1991 1/8
105 X X NED W Timrå 1991-03-25 Landskamper 1991 SWE-NED 4-6
104 Dimitri Nikitin [DEN] 5 - 0 Timrå 1991-03-25 X-tra match
103 Kamal Marjouane [MOR] 2 - 3 Venedig, ITA 1991-03-09 Final Mestre
102 Marco Rudolph SC Cottbus, GER 5 - 0 Venedig, ITA 1991-03-08 1/2 Mestre
101 Christiano Castellacci [ITA] W TKO 1 Venedig, ITA 1991-03-06 1/4 Mestre
100 Cheklat Fared [FRA] 5 - 0 Venedig, ITA 1991-03-04 1/8 Mestre
99 Zoltan Sarossy BK Antares 5 - 0 Stockholm 1991-02-25 SM 1991 SM-final
98 Jens Andersson BK Fox 5 - 0 Stockholm 1991-02-24 SM 1991 1/2
97 David Santos USA 3 - 0 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
96 Ramazan Özbety Sparta, GER W TKO 3 Katrineholm 1990-11-17
95 Bo Espensen Aarhus AK, DEN 3 - 0 Uddevalla 1990-10-29
94 Andreas Zülow SC Traktor Schwerin, GER 1 - 2 Umeå 1990-10-25
93 Jerry Keyes USA 3 - 0 Memphis, TN, USA 1990-04-27 Landskamper 1990 SWE-USA 4-6
92 Makhin Khaosri [THA] 29 - 21 Bangkok, THA 1990-04-09 Final Kings Cup
91 Hong Sun Sik [KOR] 28 - 11 Bangkok, THA 1990-04-06* 1/2 Kings Cup
90 Tigran Ouzlian [URS] 37 - 29 Bangkok, THA 1990-04-04 1/4 Kings Cup
89 Bo Espensen Aarhus AK, DEN 42 - 40 Bangkok, THA 1990-04-02 1/8 Kings Cup
88 Vesa Koskinen FIN 5 - 0 Helsingborg 1990-03-25 NM 1990 NM-final
87 Bo Espensen DEN 4 - 1 Helsingborg 1990-03-24 NM 1990 1/2
86 Jens Andersson BK Fox 5 - 0 Sundsvall 1990-02-25 SM 1990 SM-final
85 Janne Kanninen Oulun Tarmo, FIN 3 - 0 Boden 1990-02-15
84 Derrick Francis USA 3 - 0 Stockholm 1990-02-12 Landskamper 1990 SWE-USA 8-2
83 Kibar Tatar [TUR] 5 - 0 Stockholm 1990-01-15 Final SBO
82 Jörg Heidenreich SC Chemie Halle, GDR 4 - 1 Stockholm 1990-01-14 1/2 SBO
81 Emil Tjuprenski Slavia Club, BUL 5 - 0 Stockholm 1990-01-13 1/4 SBO
80 Mika Setälä FIN 2 - 1 Stockholm 1989-12-19 Landskamper 1989 SWE-FIN 5-7
79 Mikael Partanen Stockholm AIF 3 - 0 Borlänge 1989-12-13
78 Stefan Andersson BK Fox 3 - 0 Umeå 1989-12-04
77 Andreas Zülow SC Traktor Schwerin, GDR 1 - 4 Köpenhamn, DEN 1989-11-24* Copenhagen Cup
76 Dimitar Slavtjev [BUL] W TKO 1 Köpenhamn, DEN 1989-11-22* Copenhagen Cup
75 Peter Claesson BK Kungälv 3 - 0 Karlstad 1989-11-04
74 Artur Grigorjan [URS] 2 - 3 Tammerfors, FIN 1989-10-21 1/2 Tammer
73 Dimitar Slavtjev [BUL] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1989-10-20 1/4 Tammer
72 Konstantin Tszju URS 0 - 5 Athen, GRE 1989-05-31 EM 1989 1/4
71 Jörg Kästner FRG 5 - 0 Athen, GRE 1989-05-29 EM 1989 1/8
70 Kim Jensen Rödby BK, DEN 5 - 0 Helsingborg 1989-01-23
69 Abdul Isendeko [DEN] 5 - 0 Landskrona 1989-01-06
68 Andreas Zülow GDR 0 - 5 Seoul, KOR 1988-10-01 OS 1988 Seoul OS-final
67 Nergüin Enkhbat MGL 3 - 2 Seoul, KOR 1988-09-29 OS 1988 Seoul 1/2
66 Charles Kane GBR 4 - 1 Seoul, KOR 1988-09-27 OS 1988 Seoul 1/4
65 Michael Carruth IRL KO 1 Seoul, KOR 1988-09-25 OS 1988 Seoul 1/8
64 John Elson Mkangala MAW 5 - 0 Seoul, KOR 1988-09-23 OS 1988 Seoul 1/16
63 Giovanni Parisi [ITA] 3 - 2 Athen, GRE 1988-06-30 Final Akropolis Cup
62 Raschad Abdelgaffar [FRG] 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-29 1/2 Akropolis Cup
61 Nicos Kouimoutzis [GRE] 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-28 1/4 Akropolis
60 Kamal Marjouane [MOR] 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-27 1/8 Akropolis Cup
59 Kamal Marjouane [MOR] 2 - 3 Ottawa, CAN 1988-06-02 1/8 Canada Cup
58 Dennis Sigö Häljarps AIS 5 - 0 Göteborg 1988-03-07. SM 1988 SM-final
57 Stefan Nordin BK Kelly 5 - 0 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
56 Clas Norder Majornas BK 5 - 0 Göteborg 1988-03-04 SM 1988 1/8
55 Carl Griffin USA 3 - 0 Göteborg 1988-02-02 Landskamper 1988 SWE-USA 3-7
54 Michael Carruth [IRL] 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1987-11-28 1/2 Copenhagen Cup
53 Sergej Artemjev [URS] 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1987-11-27 1/4 Copenhagen Cup
52 Torben Frederiksen [DEN] 4 - 1 Köpenhamn, DEN 1987-11-26* 1/8 Copenhagen Cup
51 Smaik Ferizaj [YUG] KO 1 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
50 Matti Toikkanen JTN, FIN 3 - 2 Tammerfors, FIN 1987-10-25 Final Tammer
49 Hang Suk Lee [KOR] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1987-10-24 1/2 Tammer
48 Markku Narkiniemi Botkyrka BK 5 - 0 Tammerfors, FIN 1987-10-23 1/4 Tammer
47 Marc Menard [CAN] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1987-10-22 1/8 Tammer
46 Dariusz Kosedowski POL 0 - 5 Turin, ITA 1987-05-30 EM 1987 1/8
45 Damir Huskic Banja Luka, Yug 1 - 2 Karlstad 1987-04-17
44 Faruk Karatop TUR 3 - 0 Stockholm 1987-03-30 Landskamper 1987 SWE-TUR 7-3
43 Michele Caldarella [ITA] 2 - 3 Mestre, ITA 1987-03-11 1/4 Trofeo Italia
42 Lu C H [TPE] W TKO 2 Mestre, ITA 1987-03-10 1/8 Trofeo Italia
41 Mikael Nilsson Narva BK 5 - 0 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
40 Juha Honkala BK Rapid 5 - 0 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
39 Mika Setälä Rovaniemen Lappi, FIN 3 - 0 Boden 1987-02-19
38 Peder Svane IK 99, DEN 3 - 0 Linköping 1987-02-12
37 Mikael Nilsson Narva BK 3 - 0 Västerås 1987-02-01
36 Tyrone Washington USA 2 - 1 Göteborg 1987-01-27 Landskamper 1987 SWE-USA 5-4
35 Samson Tjatjaturjan [URS] 1 - 4 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
34 Afrim Majanci [YUG] 5 - 0 Stockholm 1987-01-10 1/4 SBO
33 Matti Toikkanen Jyväskylän TN, FIN 4 - 1 Stockholm 1987-01-09 1/8 SBO
32 Jarmo Eskelinen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1986-12-07 Landskamper 1986 SWE-FIN 4-6
31 Samson Tjatjaturjan [URS] 2 - 3 Köpenhamn, DEN 1986-11-29 1/2 Copenhagen
30 Bo Pedersen [DEN] 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1986-11-28 1/4 Copenhagen
29 Michael Bauer [AUT] W TKO 2 Köpenhamn, DEN 1986-11-27 1/8 Copenhagen
28 Ljubisa Simic YUG 1 - 2 Malmö 1986-11-12 Landskamper 1986 SWE-YUG 3-8
27 Michael Mutua [KEN] 3 - 0 Umeå 1986-11-06
26 Eric Murin [FRA] 1 - 4 Tammerfors, FIN 1986-10-15 1/8 Tammer
25 Urpo Tapio Rovaniemen Reipas, FIN W TKO 1 Arjeplog 1986-10-05
24 William Little Team Golden Gloves, USA 1 - 2 Stockholm 1986-09-29 Sthlm-TGG 1-8
23 Lars Lund Jensen DEN 5 - 0 Helsingfors, FIN 1986-03-23 NM 1986 NM-final
22 Jarmo Eskelinen FIN 4 - 1 Helsingfors, FIN 1986-03-22 NM 1986 1/2
21 Sven Dahlin Timrå BK KO 1 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
20 Markku Narkiniemi Botkyrka BK 5 - 0 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
19 Nils Varg BK Avanche W TKO 3 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/4
18 Terry Dixon USA 2 - 1 Malmö 1986-02-03 Landskamper 1986 SWE-USA 2-7
17 Peter Jacobsson Oskarshamns BK 2 - 3 Stockholm 1986-01-13 Final SBO
16 Naoki Kitaoka [JPN] 5 - 0 Stockholm 1986-01-12 1/2 SBO
15 Jarmo Eskelinen KajKu, FIN 3 - 2 Stockholm 1986-01-11 1/4 SBO
14 Markku Narkiniemi Botkyrka BK 5 - 0 Stockholm 1985-12-16 JSM-final
13 Mikael Belsky (Tynkkynen) Redbergslids BK 5 - 0 Lidingö 1985-12-15 1/2 JSM
12 Mikael Partanen Stockholms AIF 5 - 0 Lidingö 1985-12-14 1/4 JSM
11 Joacim Vigerbäck Guldstadens BK 2 - 1 Boden 1985-11-30
10 Markku Narkiniemi Botkyrka BK 2 - 1 Visby 1985-11-02
9 Markku Narkiniemi Botkyrka BK 2 - 3 Raufoss, NOR 1985-10-26 1/2 Raufoss
8 Henning Jensen (fj) [DEN] 5 - 0 Raufoss, NOR 1985-10-25 1/4 Raufoss
7 Per Anders Forsbacka Hammarby IF 2 - 1 Enköping 1985-08-22
6 Markku Narkiniemi Botkyrka BK 4 - 1 Sandviken 1985-01-27
5 Peter Jacobsson Oskarshamns BK 0 - 5 Nyköping 1984-12-17 JSM-final
4 Mikael Belsky (Tynkkynen) Redbergslids BK 5 - 0 Oxelösund 1984-12-16 1/2 JSM
3 Peter Segelström Narva BK 5 - 0 Oxelösund 1984-12-15 1/4 JSM [KO 2]
2 Mikael Vård Oxelösunds BK KO 1 Oxelösund 1984-11-17
1 Einar Brevik [NOR] 1 - 4 Raufoss, NOR 1984-10-26 Raufoss
Sammanfattande statistik

1984 JSM-Silver.
1985 JSM-Guld.
1986 Silver Stockholm Box Open. 
1990 Guld Stockholm Box Open. 


Stor Grabb nr 117.


En av Sveriges bästa amatörer. En av Sveriges främsta proffsboxare, dock utan att räcka till i de stora sammanhangen.