Reinhold Jonsson

56 (26-30)

Vikt: Lätt weltervikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
52 Heimo Sandvinsk Turun Teräs, FIN 3 - 0 Vänersborg 1972-02-27
51 Kole Talevski Redbergslids BK 3 - 0 Lilla Edet 1972-02-20 Final Sydsvenska
50 Johnny Andersson Skoftebyns AIS 2 - 1 Trollhättan 1971-11-18
49 Eero Järvelää [FIN] 3 - 0 Vänersborg 1971-10-28
48 Petru Bodale Redbergslids BK 0 - 3 Lidköping 1971-10-17
47 Johnny Andersson Skoftebyns AIS 3 - 0 Trollhättan 1971-02-20
46 Terje Naess Sentrum BK 1 - 4 Lilla Edet 1971-02-07
45 Bernt Lundgren Skoftebyns AIS 0 - 3 Uddevalla 1971-02-05
44 Johnny Andersson Skoftebyns AIS 2 - 1 Trollhättan 1971-01-28
43 Max Viebke Hälsingborgs BK 0 - 3 Halmstad 1971-01-06
42 Claes-Göran Svensson Malmö BK 0 - 3 Mölndal 1970-12-10
41 Allan Fredskov Hvidovre BK, DEN W TKO 2 Alingsås 1970-11-14
40 Horst Edner [FRG] 0 - 3 Uddevalla 1970-11-08
39 Sune Hedenström BK Köping 1 - 2 Lilla Edet 1970-10-25
38 Frank Collinson Royal Army, UK 0 - 3 Vänersborg 1970-10-11
37 Jörn Tougaard Valby IK, DEN 2 - 1 Trollhättan 1970-10-03
36 Roy Agehorn Narva BK 4 - 1 Stockholm 1970-04-17
35 Curt Åkervall BK Falken 2 - 1 Gävle 1970-04-10
34 Bengt-Åke Gunnarsson Halmstads AIS 0 - 5 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/8
33 Olle Eriksson BK Höjden 1 - 2 Stockholm 1970-02-01
32 Peter Weise BK Falken 3 - 0 Gävle 1969-11-21
31 Christer Karlsson Katrineholms BK 2 - 3 Nyköping 1969-11-07
30 Johnny Eriksson Eskilstuna BK 1 - 4 Katrineholm 1969-10-23
29 Johnny Eriksson Eskilstuna BK 0 - 5 Eskilstuna 1969-10-12
28 Kjell Söder BK Älgen 1 - 2 Östersund 1967-03-18 DM-final Jämtland/Härjedalen
27 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 5 Sockholm 1966-12-28 1/4 JSM
26 Per Ove Sjösten Oxelösunds BK 4 - 1 Stockholm 1966-12-27 1/8 JSM
25 Klas Isaksson IFK Umeå 3 - 0 Östersund 1966-12-11
24 Sven Nyström (lw) Piteå IF 3 - 0 Piteå 1966-12-04
23 Mats Nilsson Avesta AIK/ Dalarna 3 - 0 Östersund 1966-11-07 Jämtland-Dalarna 5-4
22 Kjell Rosén Solna BK 3 - 0 Östersund 1966-10-16
21 Tore Svensson BK Värend 1 - 2 Värnamo 1965-12-05
20 Victor Kourtti IK Ymer 0 - 3 Skövde 1965-11-12
19 Lars-Olof Johansson Hisingens BK 0 - 3 Halmstad 1965-11-06
18 Roger Englund Årsta BK L 3 Jönköping 1965-10-24
17 Göran Rejdvik BK Värend 0 - 3 Eksjö 1965-03-16
16 Göran Rejdvik BK Värend 0 - 3 Nässjö 1965-03-07
15 Göran Rejdvik BK Värend 0 - 5 Värnamo 1965-01-31 1/2 Sydsvenska
14 Olle Nettring BK Värend 3 - 0 Värnamo 1965-01-17. Final DM-Småland (j)
13 Kurt Nordin Värnamo BK 3 - 0 Oskarshamn 1965-01-17 1/2 DM-Småland (j)
12 Trond Karliussen BK Pugilist, NOR 0 - 3 Halmstad 1965-01-06
11 Göran Rejdvik BK Värend 0 - 3 Värnamo 1965-01--31 1/2 Sydsvenska
10 Anders Liljensöe IK Sparta, DEN 1 - 2 Jönköping 1964-12-10
9 Lennart Johansson (lw) Eksjö ABK W 3 Nässjö 1964-11-29
8 Per Martinsson Skoftebyns AIS 0 - 3 Trollhättan 1964-11-25
7 Kennet Larsson IK Ymer 3 - 0 Varberg 1964-11-15
6 Jörn Ibsen Kolding AIK, DEN 2 - 1 Halmstad 1964-11-01
5 Knud Carlsen [DEN] 1 - 2 Halmstad 1964-10-10
4 Rene Knudsen Grenå, DEN 3 - 0 Helsingör, DEN 1964-03-15
3 Torsten Jersling BK Viljan 0 - 3 Malmö 1964-02-21
2 Gunnar Bengtsson Varbergs BK 3 - 0 Varberg 1964-02-16
1 Jan-Erik Hansson Värnamo BK 3 - 0 Halmstad 1964-01-05 RJ debut
Sammanfattande statistik

Halmstads AIS. BK Ringen (Jönköping). BK Älgen (Östersund). BK Tälje (Södertälje). Vänersborgs BK. 
(1947-2017). 
1972 Sydsvensk mästare.