Fabricio Nieva

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1974-07-30
Död:
Klubb: Hisingens BK (Göteborg), Narva BK (Stockholm)
SM: 1993 SM-Guld (B), 1995 (Fj)
Landskamper:
Nordisk: -
EM:
VM:
OS: 2 (1-1) tävlade för Argentina
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
43 Eun Chul Shin KOR 11 - 27 Atlanta, USA 1996-07-26 1/8 OS
42 Frank Ogentho UGA 12 - 8 Atlanta, USA 1996-07-21 1/16 OS
41 Tomas Jansson BK Falken /Landslaget 15 - 4 Hallstahammar 1995-09-16 Landslaget-Pressen 5-4
40 Vahdettin Issever TUR 7 - 10 Berlin, GER 1995-05-06 VM 1995 1/32
39 Michele Delli Paoli [ITA] 5 - 16 Mestre, ITA 1995-03-30 1/2 Trofeo Italia
38 Stanislav Vagasky [CZE] 7 - 1 Mestre, ITA 1995-03-29 1/4 Trofeo Italia
37 Siamak Vis Jamegar Narva BK 18 - 2 Gävle 1995-03-06 SM 1995 SM-final
36 Daniel Wiklund Guldstadens BK 23 - 6 Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
35 Magnus Hugosson BK Falken W TKO 2 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
34 Vesa Kuosku Angered BC 3 - 0 Lidköping 1995-02-05
33 Toni Turunen FIN 3 - 0 Hallstahammar 1994-12-11 Landskamper 1994 SWE-FIN 7-5
32 Shukri Taha Tensta BK 3 - 0 Göteborg 1994-11-13 Final Göteborg BO
31 Patrik Risan Ulf-an, NOR 3 - 0 Göteborg 1994-11-12 1/2 Göteborg BO
30 Igor Serdjuk [RUS] 1 - 6 Tammerfors, FIN 1994-10-22 1/2 Tammer
29 Dimitrij Sjisjin [RUS] 14 - 3 Tammerfors, FIN 1994-10-21 1/4 Tammer
28 Vidas Biciulaitis [LTU] 7 - 6 Tammerfors, FIN 1994-10-20 1/8 Tammer
27 Simon Hagström Narva BK/Landslaget 7 - 3 Göteborg 1994-10-04 Landslaget-Pressen 5-5
26 Rainer Aalberg EST 3 - 0 Dalarö 1994-06-11 Landskamper 1994 SWE-EST 5-2 (Utomhus)
25 Simon Hagström Narva BK 3 - 0 Falun 1994-05-15
24 Artjom Merkatjov [RUS] 5 - 8 Helsingfors, FIN 1994-04-08 GeeBee
23 Simon Hagström Narva BK 11 - 21 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
22 Eskender Tesfai BK Örnen 10 - 5 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
21 Vesa Kuosku Angered BC 2 - 1 Göteborg 1994-02-05
20 Rachid Idrissi DEN W Stockholm 1994-01-31 Landskamper 1994 SWE-DEN/NOR 9-4
19 Dennis Holbaek Pedersen Kolding BK, DEN 2 - 8 Köpenhamn, DEN 1993-11-25* 1/4 Copenhagen Cup
18 Vesa Kuosku Angered BC W w.o Göteborg 1993-11-14 Final Göteborg/ABC BO
17 Nyago Mugabi Puma IF 3 - 0 Göteborg 1993-11-13 1/2 Göteborg/ABC BO
16 Simon Hagström Narva BK 2 - 1 Karlshamn 1993-10-17 Final Winner Cup
15 Shukri Taha BK Örnen 3 - 0 Karlshamn 1993-10-16 1/2 Winner Cup
14 Jari Närvänen GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1993-09-19 Final Enighet Cup
13 Dennis Laegteskov DEN-jun 0 - 3 Angered 1993-03-27 1/2 NM (j)
12 Mohammed El Mugrabi GAK Enighet 5 - 0 Västerås 1993-02-28. SM 1993 SM-final
11 Mark Burse USA 2 - 1 Timrå 1993-02-03 Landskamper 1993 SWE-USA 2-8
10 Mark Burse USA 2 - 1 Stockholm 1993-02-01 Landskamper 1993 SWE-USA 5-7
9 Mika Fors FIN 0 - 3 Solna 1992-12-07 Landskamper 1992 SWE-FIN 5-5
8 Piotr Jalowiec [POL] 0 - 5 Bydgoszcz, POL 1992-03-01 Final Gazeta Pomorska (j)
7 Przemyslaw Soltys Alchem Włocławek, POL 3 - 2 Bydgoszcz, POL 1992-02-29* 1/2 Gazeta Pomorska (j)
6 Rafal Nowakowski [POL] 4 - 1 Bydgoszcz, POL 1992-02-28* 1/4 Gazeta Pomorska (j)
5 Anders Styve NOR-jun 0 - 3 Göteborg 1992-02-08 SWE (j)-NOR (j) 4-6
4 Siamak Vis Jamegar BK Rapid 0 - 5 Västerås 1991-11-30 1/2 JSM
3 Magnus Magnusson Djurgårdens IF 2 - 1 Göteborg 1991-11-15 1/4 Göteborg Open (j)
2 Daniel Nordh Oskarshamns BK 3 - 0 Karlshamn 1991-10-13 Final Winner Cup
1 Christian Lövberg BK 30/Östergötland 3 - 0 Linköping 1991-03-10 Östergötland-Göteborg 1-6
Sammanfattande statistik

1994 SM-Silver (Fj).