Alexander Bwambale

Vikt: 75, 81, 91 kg
Född: 1997-
Död:
Klubb: Tensta BK (Stockholm). Stockholms AIF. Djurgårdens IF (Stockholm). 
SM: SM-Guld 2018-2019
Landskamper:
Nordisk:
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
77 William Skoglund Djurgårdens IF 5 - 0 Köping 2019-12-08 SM 2019 SM-final
76 Genti Morina KFUM Fightzone 5 - 0 Köping 2019-12-07 SM 2019 1/2
75 Sergej Sereda [RUS] W w.o Riga, LAT 2019-11-24 Final Riga Open
74 Konstantins Pavlovs Daugavpils "BJSS", LAT W TKO 3 Riga, LAT 2019-11-23 1/2 Riga Open
73 Enmanuel Reyes Pla [ESP] 2 - 3 Panavezys, LTU 2019-11-09 Final Karpaciauskas
72 Domantas Prismantas [LTU] 4 - 1 Panavezys, LTU 2019-11-08 1/2 Karpaciauskas
71 Aleksander Celejewski Radomiak Radom, POL 0 - 3 Warzawa, POL 2019-10-25 Warszawa-Helsingfors 5-4
70 Erislandy Savon Cotilla CUB 0 - 5 Jekaterinburg, RUS 2019-09-17 VM 2019 1/8 VM
69 Kombe Kogasso COD 4 - 1 Jekaterinburg, RUS 2019-09-15 VM 2019 1/16 VM
68 Sanjeet [IND] 0 - 5 Warzawa, POL 2019-04-30 1/4 Feliks Stamm
67 Kirill Afanasev IRL sel 3 - 0 Stockholm 2019-04-13 SWE sel-IRL sel 3-2
66 Krenar Aliu FIN 1 - 4 Tammerfors, FIN 2019-03-31 NM 2019 NM-final
65 Roy Korving BV Benthuizen, NED 0 - 5 Helsingfors, FIN 2019-03-08 1/4 Gee-Bee
64 Youness Baalla [MAR] 2 - 3 Sofia, BUL 2019-02-15 1/16 Strandja
63 Giorgi Kistavri BK Dalen W w.o Stockholm 2018-12-16 SM 2018 SM-final
62 Ahmed Smesem Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 2018-12-15 SM 2018 1/2
61 Krenar Aliu FIN 1 - 2 Gävle 2018-12-01 Landskamper 2018 SWE-FIN 5-5
60 Linus Andersson Bulldog TC L w.o Borås 2018-11-24 1/2 King ot Ring
59 Maksims Ogurcovs [LAT] 1 - 4 Riga, LAT 2018-11-23 1/4 Riga Open
58 Armintas Dluckys Grimstad BK, NOR 2 - 3 Panavezys, LTU 2018-11-09 1/2 Karpaciauskas
57 Edvinas Makievic [LTU] 5 - 0 Panavezys, LTU 2018-11-08 1/4 Karpaciauskas
56 Abner Teixeira [BRA] 0 - 5 Tammerfors, FIN 2018-10-21 Final Tammer
55 Krenar Aliu KNK, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2018-10-20 1/2 Tammer
54 Antony Mmary Haninge BK W TKO 2 Söderköping 2018-09-30 Final Gripen Cup
53 Bryce Goodridge Basingstoke BC, ENG 0 - 5 London, ENG 2018-06-24 Final Haringey BC
52 Ben Vickers Miguel's ABC, ENG 3 - 2 London, ENG 2018-06-23 1/2 Haringey BC
51 Danny Williams (t) Woking ABC, ENG 4 - 1 London, ENG 2018-06-22 1/4 Haringey BC
50 Virender Kumar [IND] W 3 Kaspijsk, RUS 2018-06-12 Final Umachanov
49 Surat Garajev [RUS] 5 - 0 Kaspijsk, RUS 2018-06-11 1/2 Umachanov
48 Aala Mohamed Abouseir [EGY] 5 - 0 Kaspijsk, RUS 2018-06-08 1/4 Umachanov
47 Bence Lukácsy PVSK, HUN 3 - 0 Stockholm 2018-05-19
46 Serghei Tihon [MLD] 0 - 5 Debrecen, HUN 2018-02-07 1/8 Bocskai
45 Klinton Baptiste Hoddesdon BA, ENG 3 - 0 Borås 2017-11-26 Final King ot Ring
44 Michael Jobson Walkerfield BC, ENG 2 - 1 Borås 2017-11-25 1/2 King ot Ring
43 Liridon Nuha Halmstads BS 3 - 0 Borås 2017-11-24 1/4 King ot Ring
42 Surkho Sjamilov Sp.09, NOR 0 - 3 Angered 2017-11-04 1/2 ABC
41 Alexander Martinsen Oslo BK, NOR 2 - 1 Angered 2017-11-03 1/4 ABC
40 Hardy Åkerlind All Stars TC 5 - 0 Söderköping 2017-09-29 Final Gripen Cup
39 Paulinius Zujevas Kaunas, LTU 3 - 2 Rovaniemi, FIN 2017-09-10 Ruska - Round robin
38 Henrik Palosaari Rovaniemi Reipas, FIN 5 - 0 Rovaniemi, FIN 2017-09-09 Ruska - Round robin
37 Denis Kauffer IF Linnéa 0 - 5 Borås 2017-07-02 SM 2017 1/2
36 Valentino Manfredonia Pugilista de Novellis, ITA 0 - 5 Grodno, BLR 2017-05-25 1/4 Ustov memorial
35 Sean Larsen DEN 4 - 1 Gilleleje, DEN 2017-04-02 NM 2017 NM-final
34 Islam Ismailov NOR 4 - 1 Gilleleje, DEN 2017-04-01 NM 2017 1/2
33 Rafael Ekroos HeKo, FIN 1 - 4 Helsingfors, FIN 2017-03-17 Gee-Bee
32 Alexander Martinsen Oslo BK, NOR W Oslo, NOR 2017-02-24
31 Denis Kauffer IF Linnéa L Borås 2016-11-27 Final King ot Ring
30 Uwais Muhammad Castle Hill BC, ENG 1 - 4 Borås 2016-11-26 1/2 King ot Ring
29 Kennedy Katende Sundsvalls BK 0 - 3 Malmö 2016-05-14 SM 2016 1/2
28 Ahmed Ali BK Falken 2 - 1 Malmö 2016-05-13 SM 2016 1/4
27 Jevgenij Ternavskij Odessa, UKR 3 - 0 Stockholm 2016-04-23 Stockholm-Odessa 3-7
26 Enes Balic Banovici, BIH 3 - 0 Stockholm 2016-04-09 Stockholm-Banovici 5-2
25 Mariusz Gnas IF Linnéa 0 - 3 Köping 2015-12-06 JSM-final
24 Sean Lazzerini SCO 0 - 3 Kolobrzeg, POL 2015-11-25 1/4 EM (j)
23 Islam Ismailov NOR 3 - 0 Kolobrzeg, POL 2015-11-22 1/8 EM (j)
22 Jonathan Fischbuch MBC Ludwigsburg, GER 1 - 2 Istanbul, TUR 2015-10-22 1/4 Ahmet Cömert (j)
21 Inan Aksozoglu [TUR] W TKO 2 Istanbul, TUR 2015-10-20 1/8 Ahmet Cömert (j)
20 Michal Soczynski PACO Lublin, POL 1 - 2 Frankfurt/Oder, GER 2015-09-10 1/8 Brandenburg Cup (u)
19 Antti Virtanen FIN-j 3 - 0 Västerås 2015-05-02 SWE (u/j)-FIN (u/j) 9-1
18 Hussein Abdulhamid Halmstad BC 5 - 0 Örebro 2015-04-25 Kelly BO
17 Denis Berciu ROM-jun W TKO 1 Timisoara, ROM 2015-04-10 ROM (u/j)-SWE (u/j) 5-3
16 Jakub Kasprzak Baumal Boks, POL 0 - 3 Vilnius, LIT 2015-03-12 1/4 Dan Pozniak
15 Albion Rexhaj Askim BK, NOR W w.o Heby 2015-01-24 Final Sweden BC (j)
14 Denis Kauffer BK Dalen 0 - 3 Borlänge 2014-12-07 JSM-final
13 Hampus Eriksson Höllvikens BK 3 - 0 Borlänge 2014-12-06 1/2 JSM
12 Denis Kauffer BK Dalen 2 - 1 Borås 2014-11-23 Final King ot Ring (j)
11 Hampus Eriksson Höllvikens BK 2 - 1 Borås 2014-11-22 1/2 King ot Ring (j)
10 Gent Rexha Skoftebyns AIS 3 - 0 Tidaholm 2013-12-08 SUM-final
9 Abel Ibisevic Örebro BK 0 - 3 Gävle 2013-09-28 Final Falken Cup (j)
8 Denis Kauffer BK Dalen 3 - 0 Stockholm 2013-04-03
7 Ali Shaker Malmö BK 26 - 7 Göteborg 2012-12-09 SUM-final
6 Mattias Dahlberg Haninge BK 13 - 8 Göteborg 2012-12-08 1/2 SUM
5 Mohammed Aldiri Hisingens BK 19 - 1 Göteborg 2012-12-07 1/4 SUM
4 Simon Jensen Vadum BK, DEN 3 - 0 Angered 2012-11.04 Final ABC (u)
3 Mattias Dahlberg Haninge BK 3 - 0 Angered 2012-11-03 1/2 ABC (u)
2 Kalle Kallioinen LaKa, FIN 1 - 4 Tammerfors, FIN 2012-05-12 1/2 Pirkka
1 Karl Mathillas Redbergslids BK 3 - 0 Örebro 2012-04-28 Final Mellansvenska (u)
Sammanfattande statistik

2012-2013 Ungdomsmästare. 
2019 Silver Nordiska mästerskpet.