Peter Benander

Vikt: Mellanvikt
Född: 1969-05-17
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
36 Roar Petajamaa Trym IL, NOR L TKO 1 Drammen, NOR 1992-11-08*
35 Ronny Antman BK Falken 2 - 3 Stockholm 1992-02-14 SM 1992 1/4
34 Jyrki Ekman FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1991-12-09 Landskamper 1991 SWE-FIN 3-6
33 Andreas Bredler Narva BK 0 - 3 Angered 1991-11-17 Final Gbg/ABC
32 Ronny Antman BK Falken W TKO 2 Angered 1991-11-16 1/2 Gbg/ABC
31 Leif Keiski Sundsvalls BK L TKO 2 Timrå 1990-02-24 SM 1990 1/2
30 Mikael Gustavsson (m) Säters BK W TKO 2 Härnösand 1990-02-23 SM 1990 1/4
29 Arben Lika Västerviks BK L TKO 2 Kävlinge 1990-02-11 Final Sydsvenska
28 Peter Holm Sölvesborgs BS W TKO 2 Kävlinge 1990-02-10 1/2 Sydsvenska
27 Jorge Garcia [CUB] L TKO 1 Stockholm 1990-01-12 1/8 SBO
26 Peter Holm Sölvesborgs BS KO 1 Angered 1989-12-03 Final Göteborg Open
25 Emilio Rodriguez [CUB] L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1989-11-22* Copenhagen Cup
24 Jan Riikonen Malmö BK L w.o Stockholm 1989-02-25 SM 1989 1/4
23 Gert Fredriksson Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1989-02-24 SM 1989 1/8
22 Kurt Andersson (m) Oxelösunds BK 1 - 4 Halmstad 1988-12-17 1/2 JSM
21 Patrik Åkerlund BK Falken 2 - 1 Lilla Edet 1988-10-02 Final Fighter Cup (j)
20 Jürgen Büttner BK Falken W TKO 3 Lilla Edet 1988-10-01 1/2 Fighter Cup (j)
19 Rick Ernstsson Björlanda BK 5 - 0 Halmstad 1988-02-07 Final Sydsvenska
18 Peter Totev Cherno Morets, BUL W TKO 1 Göteborg 1987-11-05
17 Mikael Nyman BK Kungälv W TKO 2 Göteborg 1987-10-27
16 Espen Auseth NOR-jun 1 - 4 Bergen, NOR 1987-03-28 1/2 NM (j)
15 Tor Einar Bye NOR-jun W TKO 2 Oslo, NOR 1987-02-15 NOR (j)-SWE (j) 9-3
14 Jarmo Räty FIN-jun 3 - 0 Stockholm 1987-01-18 SWE (j)-FIN (j) 3-8
13 Erik Bredler Narva BK 0 - 5 Östersund 1986-12-14 JSM-final
12 Ronnie Widmark Stockholms AIF 5 - 0 Östersund 1986-12-11 1/4 JSM [TKO 2]
11 Brian Lentz Esbjerg BBK, DEN L TKO 1 Grindsted, DEN 1986-11-??
10 Tor Arne Pedersen Sentrum BK, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1986-10-26 Final Raufoss (j)
9 Ari Varjo FIN/TUL-jun 2 - 1 Botkyrka 1986-10-12 SWE (j)-FIN/TUL (j) 5-6
8 Johan Löfgren FIN/TUL-jun 2 - 1 Åbo, FIN 1986-05-04 SWE (j)-FIN/TUL (j) 5-9
7 Magnus Wilhelmsson Proletären FF 4 - 1 Göteborg 1985-12-27
6 Ari Varjo FIN/TUL-jun 3 - 0 Botkyrka 1985-10-13 SWE (j)-FIN/TUL (j) 5-7
5 Per Espen Larsen Fredrikstad BK, NOR W TKO Fredrikstad, NOR 1985-04-21
4 Mikael Gyllenblad Redbergslids BK L TKO 2 Angered 1984-11-24 1/2 DM-Göteborg (j)
3 Anders Bokås Björlanda BK 1 - 4 Raufoss, NOR 1984-10-26 1/4 Raufoss (j)
2 Veli-Pekka Säikkälä Skoftebyns AIS 0 - 3 Göteborg 1984-10-16
1 Clas Norder Majornas BK 1 - 2 Lilla Edet 1984-10-07 Final Fighter Cup (j)
Sammanfattande statistik

Majornas BK (Göteborg).
1986 JSM-Silver.
1988 Sydsvensk mästare. 


Nedan: Peter Benander till höger, tillsammans med Gaspar, efter en juniorlandskamp mot Finland.