Mikael Höök

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1962-05-22
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg)
SM: 1993 SM-Guld (T)
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
49 Fikret Gunes TUR L TKO 2 Bursa, TUR 1993-09-06 EM 1993 1/16
48 Georgi Kandelaki GEO 0 - 7 Tammerfors, FIN 1993-05-12 VM 1993 1/4
47 Jean-Francois Bergeron FRA 7 - 3 Tammerfors, FIN 1993-05-10 VM 1993 1/8
46 Vasilij Melnikov [RUS] 6 - 8 Helsingfors, FIN 1993-04-02* GeeBee
45 Kent Wujciak Västra Frölunda BK 3 - 2 Västerås 1993-02-28 SM 1993 SM-final
44 Patrik Åkerlund BK Falken W TKO 3 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
43 Lars Bredler Narva BK 4 - 1 Hallstahammar 1993-02-26 SM 1993 1/4
42 Mikael Gyllenblad Majornas BK 2 - 1 Hultsfred 1993-02-07 Final Sydsvenska
41 Jerry Nordh Angered BC 3 - 0 Göteborg 1992-11-15 Final Göteborg Open
40 Mark Hulström DEN 0 - 5 Oslo, NOR 1992-04-05 NM 1992 NM-final
39 Lars Bredler Narva BK W w.o Tönsberg, NOR 1992-01-17 1/2 Tönsberg
38 Bennie Heard [USA] KO 3 Colorado Springs, USA 1982-03-19 (inoff) USA-"Skandinavien" 7-3
37 Roger Olsson Hammarby IF 3 - 0 Katrineholm 1982-02-11
36 Mikael Biberg BK Pugilist L KO 1 Norrköping 1981-12-15
35 Magne Havnaa NOR-jun L w.o. Helsingfors, FIN 1981-04-05 Final NM (j)
34 Peter Larsen DEN-jun 3 - 2 Helsingfors, FIN 1981-04-04 1/2 NM (j)
33 Bo Persson Malmö BK 0 - 5 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
32 Mikael Biberg BK Pugilist 5 - 0 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
31 Peter Wallin BK Falken 5 - 0 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
30 John Christensen AK Jyden, DEN 2 - 1 Halmstad 1980-11-13
29 Tsanko Peyev BUL L TKO 2 Rimini, ITA 1980-05-20* 1/4 EM (j)
28 Uwe Neils SC Traktor Schwerin, GDR 0 - 5 Schwerin, GDR 1980-04-23* Schwerin (j)
27 Christer Hallén IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1979-12-17 JSM-final
26 Zeljan Radulovic Norsborgs AIK 5 - 0 Stockholm 1979-12-15 1/2 JSM
25 Michel Moukory FRA-jun 0 - 3 Paris, FRA 1979-11-25 (j) SWE-FRA 6-5
24 Mads Baungaard AK Jyden, DEN W TKO 2 ?, DEN 1979-10-06*
23 Luigi Di Lauro [ITA] W Riccione, ITA 1979-06-12*
22 Eli Hansen BK Kelly, DEN 3 - 0 Göteborg 1979-05-28
21 Peter Karlsson (m) Varbergs BK 5 - 0 Göteborg 1979-04-09 [TKO 2]
20 Rene Hansen DEN-jun 2 - 3 Oslo, NOR 1979-04-01 Final NM (j)
19 Roy Andersen NOR-jun 5 - 0 Oslo, NOR 1979-03-31 1/2 NM (j)
18 Ingvar Ahnell BK Örnen 3 - 0 Karlskoga 1979-03-17
17 Thomas Stridh Timrå KSC W TKO 3 Stockholm 1979-03-06 SUM-final
16 Roger Olsson Jordbro BK 5 - 0 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM
15 Johnny Krabbe Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1979-03-03 1/4 SUM
14 Trond Thomassen NOR-jun 2 - 1 Hönefoss, NOR 1979-01-28 (j) SWE-NOR 3-7
13 Rene Hansen DEN-jun 0 - 3 Skene 1978-11-19 (j) SWE-DEN 4-6
12 Ronnie Jöneros GAK Enighet W TKO 2 Oskarshamn 1978-10-27
11 Herbert Olofsson Nässjö BK 4 - 1 Göteborg 1978-10-10
10 Niels Henrik Pedersen BK Pugilist, DEN L 3 Frederikshavn, DEN 1978-10-??
9 Mads Baungaard AK Jyden, DEN 5 - 0 Göteborg 1978-09-18
8 Stefan Säreskog Skoftebyns AIS 1 - 4 Stockholm 1978-04-10 SUM-final
7 Ronnie Jöneros GAK Enighet W TKO 2 Stockholm 1978-04-09 1/2 SUM
6 Kent Strandberg Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 1978-02-20
5 Svein Björkman [NOR] 3 - 0 Uddevalla 1978-02-18
4 Mikael Brunhage Västra Frölunda BK 3 - 0 Halmstad 1978-01-06 Final Nybörjarturnering
3 Ronnie Jöneros GAK Enighet 3 - 2 Göteborg 1977-12-04 Final Göteborg Open (j)
2 Leo Hulkka BK Fighter 0 - 3 Lilla Edet 1977-10-16
1 Michael Pramås AK 77 Göteborg W TKO 1 Göteborg 1977-09-26
Sammanfattande statistik

1979 Ungdomsmästare.
1979 Juniormästare.
1981 SM-Silver.
1992 NM-Silver (tävlade för Norge).


Ringdomare.