Mikael Höök

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1962-05-22
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg)
SM: 1993 SM-Guld (T)
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
34 Fikret Gunes TUR L TKO 2 Bursa, TUR 1993-09-06 EM 1993 1/16
33 Georgi Kandelaki GEO 0 - 7 Tammerfors, FIN 1993-05-12 VM 1993 1/4
32 Jean-Francois Bergeron FRA 7 - 3 Tammerfors, FIN 1993-05-10 VM 1993 1/8
31 Vasilij Melnikov [RUS] 6 - 8 Helsingfors, FIN 1993-04-02* GeeBee
30 Kent Wujciak Västra Frölunda BK 3 - 2 Västerås 1993-02-28 SM 1993 SM-final
29 Patrik Åkerlund BK Falken W TKO 3 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
28 Lars Bredler Narva BK 4 - 1 Hallstahammar 1993-02-26 SM 1993 1/4
27 Mikael Gyllenblad Majornas BK 2 - 1 Hultsfred 1993-02-07 Final Sydsvenska
26 Mark Hulström DEN 0 - 5 Oslo, NOR 1992-04-05 NM 1992 NM-final
25 Bennie Heard [USA] KO 3 Colorado Springs, USA 1982-03-19 (inoff) USA-"Skandinavien" 7-3
24 Mikael Biberg BK Pugilist L KO 1 Norrköping 1981-12-15
23 Magne Havnaa NOR-jun L Helsingfors, FIN 1981-04-05 Final NM (j)
22 Peter Larsen DEN-jun 3 - 2 Helsingfors, FIN 1981-04-04 1/2 NM (j)
21 Bo Persson Malmö BK 0 - 5 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
20 Mikael Biberg BK Pugilist 5 - 0 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
19 Peter Wallin BK Falken 5 - 0 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
18 Tsanko Peyev BUL L TKO 2 Rimini, ITA 1980-05-20* 1/4 EM (j)
17 Uwe Neils SC Traktor Schwerin, GDR 0 - 5 Schwerin, GDR 1980-04-23* Schwerin (j)
16 Christer Hallén IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1979-12-17 JSM-final
15 Zeljan Radulovic Norsborgs AIK 5 - 0 Stockholm 1979-12-15 1/2 JSM
14 Michel Moukory FRA-jun 0 - 3 Paris, FRA 1979-11-25 SWE (j)-FRA (j) 6-5
13 Elis Hansen [DEN] 3 - 0 Göteborg 1979-05-28
12 Rene Hansen DEN-jun 2 - 3 Oslo, NOR 1979-04-01 Final NM (j)
11 Roy Andersen NOR-jun 5 - 0 Oslo, NOR 1979-03-31 1/2 NM (j)
10 Thomas Stridh Timrå KSC W TKO 3 Stockholm 1979-03-06 SUM-final
9 Roger Olsson Jordbro BK 5 - 0 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM
8 Johnny Krabbe Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1979-03-03 1/4 SUM
7 Trond Thomassen NOR-jun 2 - 1 Hönefoss, NOR 1979-01-28 SWE (j)-NOR (j) 3-7
6 Rene Hansen DEN-jun 0 - 3 Skene 1978-11-19 SWE (j)-DEN (j) 4-6
5 Herbert Olofsson Nässjö BK 4 - 1 Göteborg 1978-10-10
4 Mads Baumsgaard [DEN] 5 - 0 Göteborg 1978-09-18
3 Stefan Säreskog Skoftebyns AIS 1 - 4 Stockholm 1978-04-10 SUM-final
2 Kent Strandberg Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 1978-02-20
1 Mikael Brunhage Västra Frölunda BK 3 - 0 Halmstad 1978-01-06 Final Nybörjarturnering
Sammanfattande statistik

1979 Ungdomsmästare.
1979 Juniormästare.
1981 SM-Silver.
1992 NM-Silver (tävlade för Norge).


Ringdomare.