Mikael Höök

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1962-05-22
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg)
SM: 1993 SM-Guld (T)
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
42 Fikret Gunes TUR L TKO 2 Bursa, TUR 1993-09-06 EM 1993 1/16
41 Georgi Kandelaki GEO 0 - 7 Tammerfors, FIN 1993-05-12 VM 1993 1/4
40 Jean-Francois Bergeron FRA 7 - 3 Tammerfors, FIN 1993-05-10 VM 1993 1/8
39 Vasilij Melnikov [RUS] 6 - 8 Helsingfors, FIN 1993-04-02* GeeBee
38 Kent Wujciak Västra Frölunda BK 3 - 2 Västerås 1993-02-28 SM 1993 SM-final
37 Patrik Åkerlund BK Falken W TKO 3 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
36 Lars Bredler Narva BK 4 - 1 Hallstahammar 1993-02-26 SM 1993 1/4
35 Mikael Gyllenblad Majornas BK 2 - 1 Hultsfred 1993-02-07 Final Sydsvenska
34 Jerry Nordh Angered BC 3 - 0 Göteborg 1992-11-15 Final Göteborg Open
33 Mark Hulström DEN 0 - 5 Oslo, NOR 1992-04-05 NM 1992 NM-final
32 Lars Bredler Narva BK W w.o Tönsberg, NOR 1992-01-17 1/2 Tönsberg
31 Bennie Heard [USA] KO 3 Colorado Springs, USA 1982-03-19 (inoff) USA-"Skandinavien" 7-3
30 Mikael Biberg BK Pugilist L KO 1 Norrköping 1981-12-15
29 Magne Havnaa NOR-jun L Helsingfors, FIN 1981-04-05 Final NM (j)
28 Peter Larsen DEN-jun 3 - 2 Helsingfors, FIN 1981-04-04 1/2 NM (j)
27 Bo Persson Malmö BK 0 - 5 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
26 Mikael Biberg BK Pugilist 5 - 0 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
25 Peter Wallin BK Falken 5 - 0 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
24 John Christensen AK Jyden, DEN 2 - 1 Halmstad 1980-11-13
23 Tsanko Peyev BUL L TKO 2 Rimini, ITA 1980-05-20* 1/4 EM (j)
22 Uwe Neils SC Traktor Schwerin, GDR 0 - 5 Schwerin, GDR 1980-04-23* Schwerin (j)
21 Christer Hallén IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1979-12-17 JSM-final
20 Zeljan Radulovic Norsborgs AIK 5 - 0 Stockholm 1979-12-15 1/2 JSM
19 Michel Moukory FRA-jun 0 - 3 Paris, FRA 1979-11-25 SWE (j)-FRA (j) 6-5
18 Eli Hansen BK Kelly 3 - 0 Göteborg 1979-05-28
17 Peter Karlsson (m) Varbergs BK 5 - 0 Göteborg 1979-04-09 [TKO 2]
16 Rene Hansen DEN-jun 2 - 3 Oslo, NOR 1979-04-01 Final NM (j)
15 Roy Andersen NOR-jun 5 - 0 Oslo, NOR 1979-03-31 1/2 NM (j)
14 Thomas Stridh Timrå KSC W TKO 3 Stockholm 1979-03-06 SUM-final
13 Roger Olsson Jordbro BK 5 - 0 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM
12 Johnny Krabbe Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1979-03-03 1/4 SUM
11 Trond Thomassen NOR-jun 2 - 1 Hönefoss, NOR 1979-01-28 SWE (j)-NOR (j) 3-7
10 Rene Hansen DEN-jun 0 - 3 Skene 1978-11-19 SWE (j)-DEN (j) 4-6
9 Ronnie Jöneros GAK Enighet W TKO 2 Oskarshamn 1978-10-27
8 Herbert Olofsson Nässjö BK 4 - 1 Göteborg 1978-10-10
7 Niels Henrik Pedersen BK Pugilist, DEN L 3 Frederikshavn, DEN 1978-10-??
6 Mads Baumsgaard [DEN] 5 - 0 Göteborg 1978-09-18
5 Stefan Säreskog Skoftebyns AIS 1 - 4 Stockholm 1978-04-10 SUM-final
4 Ronnie Jöneros GAK Enighet W TKO 2 Stockholm 1978-04-09 1/2 SUM
3 Kent Strandberg Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 1978-02-20
2 Mikael Brunhage Västra Frölunda BK 3 - 0 Halmstad 1978-01-06 Final Nybörjarturnering
1 Ronnie Jöneros GAK Enighet 3 - 2 Göteborg 1977-12-04 Final Göteborg Open (j)
Sammanfattande statistik

1979 Ungdomsmästare.
1979 Juniormästare.
1981 SM-Silver.
1992 NM-Silver (tävlade för Norge).


Ringdomare.