Katrin Enoksson

Vikt: Lätt flugvikt, Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1973-05-10
Död:
Klubb: Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1995-1996, 1999-2000, 2002-2003-2004-2005 SM-Guld
Landskamper: 9 (7-2)
Nordisk: 6 (5-1); 1996, 1998, 2002, 2004-05 NM-Guld
EM: 7 (3-4); 2003 EM-Silver
VM: 5 (3-2); 2001 VM-Brons (första världsmästerskapet för damer).
OS: -
Professionell: Debut 2008-03-27. Som proffs 2 (2-0, 2 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
73 Dina Berger SUI 34 - 35 Podolsk, RUS 2005-09-28 VM 2005 (d) 1/4
72 Eugenia Grebensjikova RUS +23 - 23 Podolsk, RUS 2005-09-26 VM 2005 (d) 1/8
71 Viktoria Rudenko UKR 18 - 25 Tönsberg, NOR 2005-05-09 EM 2005 (d) 1/8
70 Kari Jensen NOR 0 - 3 Oslo, NOR 2005-04-16 Landskamper 2005 SWE-NOR 5-5
69 Kati Collander FIN W TKO 1 Rönne, DEN 2005-03-27 NM 2005 (d) NM-final
68 Renate Medby NOR 29 - 20 Rönne, DEN 2005-03-26 NM 2005 (d) 1/2
67 Sofia Ochigava [RUS] 8 - 14 St Petersburg, RUS 2005-03-13 Final IWBT
66 Viktoria Rudenko [UKR] 22 - 16 St Petersburg, RUS 2005-03-12 1/2 IWBT
65 Loredana Piazza [ITA] 24 - 13 St Petersburg, RUS 2005-03-11 1/4 IWBT
64 Shipra Engelke (Nilsson) IFK Linköping 18 - 6 Umeå 2005-02-12 SM 2005 (d) SM-final
63 Irena Pavic Sundsvalls BK 25 - 2 Umeå 2005-02-11 SM 2005 (d) 1/2
62 Maarit Teuronen FIN 3 - 0 Kristianstad 2004-12-11 Landskamper 2004 SWE-FIN 8-3
61 Viktoria Rudenko UKR 15 - 18 Riccione, ITA 2004-10-04 EM 2004 (d) 1/8
60 Audrey Garcia [FRA] 12 - 13 Pecs, HUN 2004-09-11 Final Witch Cup
59 Suzsanna Demeter [HUN] 21 - 5 Pecs, HUN 2004-09-09 1/2 Witch Cup
58 Simona Galassi ITA 0 - 3 Monselice, ITA 2004-07-31 ITA-"NORD" 4-2
57 Loredana Piazza ITA 0 - 3 Scansano, ITA 2004-07-29 ITA-"NORD" 6-0
56 Loredana Piazza [ITA] 33 - 46 Cascia, ITA 2004-06-12 Final Torneo Italia
55 Paraskevi Lazarou [GRE] W TKO 1 Cascia, ITA 2004-06-11 1/2 Torneo Italia
54 Sumeyra Kaya Yazici [TUR] 17 - 12 Tönsberg, NOR 2004-05-01 Final Int turn
53 Connie Aas Horten, NOR W TKO 2 Tönsberg, NOR 2004-04-30 Int turn
52 Connie Aas NOR W TKO 1 Stockholm 2004-03-28 NM 2004 (d) NM-Final
51 Mirjam Sedin IFK Umeå 5 - 0 Stockholm 2004-03-27 NM 2004 (d) 1/2
50 Nina Abrosova RUS 3 - 0 St Petersburg, RUS 2004-03-21 Landskamper 2004 SWE-RUS 4-6
49 Shipra Engelke (Nilsson) IFK Linköping 5 - 0 Eskilstuna 2004-02-07 SM 2004 (d) SM-final
48 Linda Fredriksson Narva BK 5 - 0 Eskilstuna 2004-02-06 SM 2004 (d) 1/2
47 Camilla Munsterhjelm FIN 3 - 0 Tammerfors, FIN 2003-12-06 Landskamper 2003 SWE-FIN 5-5
46 Sofia Ochigava RUS 0 - 3 Stockholm 2003-11-23 Landskamper 2003 SWE-RUS 4-3
45 Kari Jensen B-30, NOR 1 - 2 Göteborg 2003-10-24
44 Karen Davis USA W TKO 1 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
43 Viktoria Rudenko RUS 19 - +19 Pecs, HUN 2003-05-17 EM 2003 (d) EM-final
42 Dagmar Koch GER 13 - 9 Pecs, HUN 2003-05-15 EM 2003 (d) 1/2
41 Rachel Tillier FRA W TKO 1 Pecs, HUN 2003-05-13 EM 2003 (d) 1/4
40 Magdalena Dalecka POL W TKO 1 Pecs, HUN 2003-05-12 EM 2003 (d) 1/8
39 Kalliopi Geitsidou GRE 3 - 0 Stockholm 2003-03-24 Landskamper 2003 SWE-GRE 5-5
38 Kari Jensen NOR 14 - +14 Lahtis, FIN 2003-03-22 NM 2003 (d) 1/2 NM (56-55)
37 Michaela Pettersson Haninge BK W TKO 1 Tidaholm 2003-02-16 SM 2003 (d) SM-final
36 Hanin Hamad Haninge BK W TKO 1 Smedjebacken 2002-11-30 SM 2002 (d) SM-final
35 Shipra Engelke (Nilsson) IFK Linköping 5 - 0 Smedjebacken 2002-11-29 SM 2002 (d) 1/2
34 Eileen Kuwaye USA 30 - +30 Antalya, TUR 2002-10-22 VM 2002 (d) 1/8
33 Kofui Arbia ALG W TKO 1 Antalya, TUR 2002-10-21 VM 2002 (d) 1/16
32 Yvonne Medby NOR W TKO 1 Moss, NOR 2002-03-24 NM 2002 (d) NM-final
31 Vanessa Berteaux FRA W TKO 2 Norrköping 2002-01-13 Landskamper 2002 SWE-FRA 6-4
30 Simona Galassi ITA 10 - 11 Scranton, USA 2001-11-30 VM 2001 (d) 1/2
29 Maria Avramidou GRE 14 - 1 Scranton, USA 2001-11-29 VM 2001 (d) 1/4
28 Hasibe Ozer TUR 9 - 4 Scranton, USA 2001-11-28 VM 2001 (d) 1/8
27 Sarah Ourahmoune [FRA] 15 - 23 Åbo, FIN 2001-10-07 Final Feenix Cup
26 Maarit Teuronen Tampereen VS, FIN 12 - 3 Åbo, FIN 2001-10-06 1/2 Feenix Cup
25 Sarah Ourahmoune [FRA] 1 - 4 Pecs, HUN 2001-09-01 1/4 Witch Cup
24 Hasibe Ozer TUR 4 - 6 St. Amand-les-Eaux, FRA 2001-04-11 EM 2001 (d) 1/4
23 Nadia Okmi Inim FRA 3 - 0 Göteborg 2001-01-28 Landskamper 2001 SWE-FRA 5-7
22 Sara Mustonen Upsala IF +8 - 8 Gävle 2000-12-17 SM 2000 (d) SM-final (39-30)
21 Julli Tosevska BK Falken W TKO 3 Gävle 2000-12-16 SM 2000 (d) 1/2
20 Signe Kirse Ellegaard SIK Fight, DEN W TKO 1 Köpenhamn, DEN 2000-11-19
19 Renate Medby Oslo BK, NOR 7 - 1 Tönsberg, NOR 2000-10-07 Norge BF 70 år
18 Sandra Brucelles [FRA] W TKO 1 Åbo, FIN 2000-05-06 Final Feenix Box Cup
17 Elena Karpatjeva RUS 2+ - 2 Macon, FRA 2000-04-09 Final Europa Cup (5-4)
16 Monika Csik HUN W TKO 1 Macon, FRA 2000-04-07 1/2 Europa Cup
15 Hasibe Ozer TUR W TKO 2 Macon, FRA 2000-04-06 1/4 Europa Cup
14 Sara Mustonen Häljarps AIS W TKO 2 Uppsala 1999-12-19 SM 1999 (d) SM-final
13 Liisa Laukkanen BK Köping W Uppsala 1999-12-18 SM 1999 (d) 1/2
12 Nathalie Djurberg Winning BC W TKO 1 Uppsala 1999-12-17 SM 1999 (d) 1/4
11 Elena Karpatjeva RUS 4 - 7 Köping 1999-06-11 1/2 Europa Cup
10 Maarit Teuronen FIN W TKO 3 Köping 1999-06-10 1/4 Europa Cup
9 Sara Mustonen Häljarps AIS W TKO 3 Kungälv 1998-01-22
8 Sara Lindström Örnsköldsviks BK 20 - 5 Köping 1997-12-12 Förbundsmästerskap
7 Christina Forsström Skuru IK W TKO 1 Skuru 1997-10-16
6 Camilla Karlsson NBK/Akilles 0 - 3 Gävle 1997-09-20 Final Gefle Dagblad BO
5 Sengul Özökan [DEN] W TKO 3 Göteborg 1996-04-27
4 May Nordgård NOR W TKO 2 Köping 1996-03-24 NM 1996 (d) NM-Final
3 Camilla Karlsson Norrköpings BK 10 - 5 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 (d) SM-final
2 Eva Johansson BK 1925 W TKO 2 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 (d) 1/2
1 Susann Persson Tensta BK 7 - 2 Norrköping 1995-10-29 SM 1995 (d) SM-final
Sammanfattande statistik
1999 Brons Europa Cup.
2000 Guld Europa Cup (inoff EM).
Stor Tjej nr 2