Nils Ramm

68 (59-9, 20 KO)

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1903-01-01
Död: 1986-11-08
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1926-1927 SM-Guld (LT)
Landskamper: 5 (4-1)
Nordisk: -
EM: 5 (4-1); 1925 EM-silver (LT), 1927 EM-Guld (T)
VM: -
OS: 3 (2-1); 1928 OS-Silver (T)
Professionell: Debut 1928-10-07. Som proffs 22 (17-4-1, 6 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
68 Arturo Rodrigues ARG L KO 1 Amsterdam, NED 1928-08-11 OS 1928 Amsterdam OS-Final
67 Sverre Sörsdal NOR W 3 Amsterdam, NED 1928-08-10 OS 1928 Amsterdam 1/2
66 Hans Schönrath GER W 3 Amsterdam, NED 1928-08-08 OS 1928 Amsterdam 1/4
65 Gustaf Eriksson Djurgårdens IF W 3 Alnö 1928-07-08 Utomhus
64 Sverre Konglebeck NOR W TKO 2 Stockholm 1928-04-15 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
63 Vladimir Jeserov [URS] W Dsq 3 Stockholm 1928-02-26
62 Johannes Jaspers GER W 3 Berlin, GER 1928-02-13 Landskamper 1928 SWE-GER 3-5
61 Gunnar Larsson Solna BK KO 2 Stockholm 1928-02-05
60 Eyvind Askevold NOR W 3 Oslo, NOR 1928-01-29 Landskamper 1928 SWE-NOR 7-1
59 Thyge Petersen Horsens AK, DEN L 3 Horsens, DEN 1928-01-22
58 Jacob Michaelsen CIK, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1928-01-18
57 Börje Nordlund IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1928-01-05 DIF-IFL 6-2
56 Otavio Sanella [ITA] W 3 Stockholm 1927-12-11
55 Jacob Michaelsen IK 99, DEN L 3 Stockholm 1927-12-09
54 Thyge Petersen Horsens AK, DEN W 3 Stockholm 1927-11-21
53 Nils Carl Andreasen IK 99, DEN W 3 Stockholm 1927-11-19
52 Anders Ahlstedt Polisens IF W 3 Stockholm 1927-11-16
51 Emil Johansson (Wallsäter) IK Balder W 3 Stockholm 1927-11-06
50 Börje Nordlund IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-11-05
49 Börje Nordlund IF Linnéa W 3 Traneberg 1927-10-09 Utomhus
48 Börje Nordlund IF Linnéa W 3 Aspudden 1927-09-11 Utomhus
47 Hans Schönrath GER W 3 Berlin, GER 1927-05-20 EM 1927 EM-final
46 Jacob Michaelsen DEN W 3 Berlin, GER 1927-05-18 EM 1927 1/2
45 Giacomo Panfilio ITA W 3 Berlin, GER 1927-05-17 EM 1927 1/4
44 Eugen Eneberg GAK Enighet KO 2 Malmö 1927-03-29
43 Thyge Petersen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1927-03-27 Landskamper 1927 SWE-DEN 3-5
42 Niels Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-03-17
41 Einar Jansson Örebro AK W 3 Stockholm 1927-03-02. SM 1927 SM-final
40 Bertil Nordström Vänersborgs IF KO 1 Stockholm 1927-03-01 SM 1927 1/2
39 Klas Engström Falu SK W 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
38 Joe Haubrick Villanova College, USA KO 2 Philadelphia, USA 1927-01-19 SWE/DEN USA-turné
37 Gerald Bockhousen [USA] W 4 Grand Rapids, USA 1927-01-13 SWE/DEN USA-turné
36 Andy Ackilitis [USA] KO 1 New York, USA 1927-01-07 SWE/DEN USA-turné
35 Frank Salkins [USA] W TKO 1 Boston, USA 1927-01-03 SWE/DEN USA-turné
34 Ernie Schaaf [USA] L 3 Boston, USA 1927-01-03 SWE/DEN USA-turné
33 Hugo Widlund Redbergslids BK L 3 Stockholm 1926-12-06
32 Elis Pettersson Solna BK W 3 Stockholm 1926-12-05
31 Bror Persson Örebro AK W 3 Stockholm 1926-12-05
30 Ingemann Andersen Sparta, DEN KO 1 Stockholm 1926-11-14
29 Sigurd Gustavsson Nicolai IK W TKO 2 Stockholm 1926-10-24
28 Klas Engström Falu SK W TKO 3 Traneberg 1926-09-26 Utomhus
27 Carl Sjöstrand Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-04-15
26 Niels Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-04-14 Klubbmästerskap
25 Gustav Adolf Johansson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
24 Elis Pettersson Solna BK W 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/2
23 E Panne GER W 4 Stockholm 1926-02-14 Landskamper 1926 SWE-GER 5-3. Extrarond.
22 Sven Pettersson Upsala IF W 3 Uppsala 1926-01-17 DIF-UIF 4-4
21 Hugo Widlund Redbergslids BK KO 2 Stockholm 1926-01-09
20 Nils Stenman IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1926-01-06
19 Axel Bonnevier Solna BK W TKO 3 Stockholm 1925-12-06
18 Elis Pettersson Solna BK W 3 Stockholm 1925-12-05
17 Carl Lindberg [DEN] W 3 Oslo, NOR 1925-11-15
16 Erling Högdahl Oslo AK, NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1925-11-14
15 Nils Stenman IF Linnéa W 3 Uppsala 1925-11-08
14 Olof Falk BK Örnen L 3 Stockholm 1925-10-25 DIF-BKÖ 5-3
13 Nils Stenman IF Linnéa W 3 Traneberg 1925-09-20 Utomhus
12 Nils Stenman IF Linnéa W 3 Aspudden 1925-09-13 Utomhus
11 Thyge Petersen DEN L 3 Stockholm 1925-05-15 EM 1925 EM-final
10 Tom Harrison ENG KO 3 Stockholm 1925-05-13 EM 1925 1/2
9 Harry Pettersson I 10 Strängnäs W 3 Stockholm 1925-04-26 EM-uttagning
8 Harry Pettersson I 10 Strängnäs W 3 Stockholm 1925-04-13
7 Axel Gullberg Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1925-04-08 Klubbmästerskap
6 S Olsson Nicolai IK W TKO 2 Stockholm 1924-12-18 1/2 JSM
5 E Pettersson SK Standard W TKO 3 Stockholm 1924-12-18 JSM-final
4 E "Bagarn" Johansson SK Standard W TKO 2 Stockholm 1924-12-17 1/4 JSM
3 E Larsson Hammarby IF W Dsq 2 Stockholm 1924-12-16 1/8 JSM
2 Axel Gullberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1924-05-08 Klubbmästerskap
1 N Olsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1923-12-27 JSM
Sammanfattande statistik
1924 JSM-Guld (LT). En av våra främsta amatörer.

Som amatör
Stor Grabb nr 4

1923: 1 (1-0, 0 KO)
1924: 5 (5-0, 3 KO) JSM-Guld
1925: 13 (11-2, 4 KO) EM-Silver
1926: 14 (13-1, 5 KO) SM-Guld, 1 LK
1927: 23 (20-3, 5 KO) SM-Guld, 1 LK, EM-Guld
1928: 12 (9-3, 3 KO) 3 LK, OS-Silver 


Som proffs
Svensk mästare 1929
Skandinavisk mästare 1929
Saknade den nödvändiga professionella hårdheten. Misslyckad USA-satsning 1930.

Rankad som nr 18 av samtliga svenska proffsboxare genom tiderna enligt BoxRec.

Litteratur
Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004.
Där återfinns referat av alla Ramms matcher i Sverige plus komplett matchlista.