Ingvar Emanuelsson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1940-08-27
Död:
Klubb: Värnamo BK
SM: -
Landskamper: 4 (0-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
113 Jan Nilsson (obk) Oskarshamns BK L 3 Kalmar 1967-01-15 1/2 DM-Småland
112 Remo Renosto IK 99, DEN 0 - 3 Värnamo 1966-12-18
111 Håkan Danielsson BK Ringen 1 - 2 Jönköping 1966-12-09
110 Håkan Danielsson BK Ringen 3 - 0 Växjö 1966-12-04
109 Håkan Danielsson BK Ringen 3 - 0 Varberg 1966-11-27
108 Rolf Andersson Eksjö ABK 1 - 2 Eksjö 1966-11-06
107 Rolf Andersson Eksjö ABK 3 - 0 Värnamo 1966-10-28
106 Ulf Danielsson BK Ringen 0 - 3 Eksjö 1966-04-15
105 Pauli Kemppainen Kristianstads BK 1 - 2 Växjö 1966-03-25
104 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF L Dsq 3 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
103 Göran Billberg Lunds BS 3 - 0 Halmstad 1966-02-04. Final Sydsvenska
102 Franco Ferrari Lunds BS 3 - 0 Halmstad 1966-02-04 1/2 Sydsvenska
101 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 0 - 3 Kalmar 1966-01-23
100 Göran Billberg Lunds BS 2 - 1 Karlskrona 1966-01-21
99 Göran Billberg Lunds BS 2 - 1 Kristianstad 1966-01-09
98 Leif Magnusson Årsta BK 0 - 3 Stockholm 1965-12-10
97 Leif Jensen (l) Herning ABK, DEN 3 - 0 Värnamo 1965-12-05
96 Sven Alexandersson (fj) Högsbo BK 0 - 3 Skövde 1965-11-12
95 Pauli Kemppainen Kristianstads BK L TKO 2 Värnamo 1965-10-15
94 Göran Rejdvik BK Värend 0 - 3 Växjö 1965-04-02
93 Lars Kango BK Hermod, DEN 3 - 0 Sjöbo 1965-03-07
92 Hans Pincoffs Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/2
91 Ole Stenbakken Hälsingborgs BS 1 - 4 Värnamo 1965-01-31 Final Sydsvenska
90 Tore Svensson BK Värend 2 - 1 Oskarshamn 1965-01-17 Final DM-Småland
89 Reino Loikkanen Helsingin Ny, FIN 0 - 3 Köping 1964-12-27
88 Hans Zell BK 30 2 - 1 Vadstena 1964-12-12
87 Peter Prause [FRG] 2 - 1 Helsingborg 1964-11-27
86 Lars-Göran Andersson Högsbo BK 2 - 1 Trollhättan 1964-11-25
85 Ralf Thomsen Grenå BK, DEN 0 - 3 Varberg 1964-11-15
84 Lars-Göran Andersson Högsbo BK W 3 Göteborg 1964-11-13
83 John Larsen DEN 0 - 3 Malmö 1964-11-06 Landskamper 1964 SWE-DEN 3-7
82 Peter Kühnel Oxelösunds BK 1 - 4 Nyköping 1964-10-30
81 Lars-Göran Andersson Högsbo BK 3 - 0 Lidköping 1964-10-23
80 Göran Rejdvik BK Värend 3 - 0 Värnamo 1964-10-16
79 Ulf Danielsson BK Ringen 0 - 3 Jönköping 1964-10-09
78 Ole Stenbakken Hälsingborgs BK 0 - 3 Landskrona 1964-10-02
77 Tommy Johansson IF LInnea W 3 Värnamo 1964-03-13
76 Ole Stenbakken Hälsingborgs BS 0 - 5 Stockholm 1964-03-02 SM 1964 1/2
75 Edward Cichacki [POL] 0 - 3 Malmö 1964-02-25
74 Ole Stenbakken Hälsingborgs BS 2 - 1 Malmö 1964-02-21
73 Ole Stenbakken Hälsingborgs BS 1 - 2 Trelleborg 1964-02-09 Final Sydsvenska
72 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 2 - 1 Hässleholm 1964-01-26
71 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 1 - 2 Oskarshamn 1964-01-24
70 Ole Stenbakken Hälsingborgs BS 0 - 3 Helsingborg 1964-01-17 Floyd Pattersson EXH
69 Tyko Lönnqvist Kalmar BK L 3 Växjö 1964-01-12 Final DM-Småland
68 Risto Meronen Tapanilan Erä, FIN 0 - 3 Nyköping 1963-12-08
67 Mario Negrini [ITA] 0 - 3 Malmö 1963-12-03
66 Hans Pincoffs Djurgårdens IF L 3 Växjö 1963-12-01
65 Stanislaw Zydaczek [POL] 0 - 3 Värnamo 1963-11-17
64 Rooney Jerrevång IFK Linköping 2 - 1 Linköping 1963-11-07
63 Börje Karvonen Tapanilan Erä, FIN 0 - 3 Motala 1963-11-02
62 Franz Frauengruber Steyer, AUT 3 - 0 Uddevalla 1963-10-27
61 John Caspersen SIK, DEN 2 - 1 Helsingborg 1963-10-20
60 Bo Larsson Narva BK 3 - 0 Värnamo 1963-10-18
59 Johnny Nielsen IK Sport, DEN 1 - 2 Jönköping 1963-10-11
58 Rolf Andersson Eksjö ABK/ Pressen W 3 Göteborg 1963-10-03 Landslaget-Pressen 6-4
57 Freddy Andersen IK Vigerslev, DEN 0 - 3 Malmö 1963-04-05
56 Ralf Thomsen IK Sport, DEN 1 - 2 Sjöbo 1963-03-31
55 Rolf Andersson Eksjö ABK 1 - 2 Jönköping 1963-03-29
54 Ralf Thomsen DEN B L TKO 1 Roskilde, DEN 1963-03-24 SWE B-DEN B 3-7
53 Ulf Danielsson IK Balder 0 - 5 Stockholm 1963-03-04 SM 1963 1/2
52 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 3 - 2 Stockholm 1963-03-03 SM 1963 1/4
51 Tyko Lönnqvist Kalmar BK L 3 Kalmar 1963-02-17
50 Henryk Grajewski [POL] 0 - 3 Norrköping 1963-02-15
49 Remo Renosto Aarhus ABK, DEN 0 - 3 Halmstad 1963-02-03
48 Tyko Lönnqvist Kalmar BK W 3 Jönköping 1963-01-20 Final DM-Småland
47 Christer Ekberg GAK Enighet 3 - 0 Landskrona 1963-01-13
46 Ole Stenbakken Hälsingborgs BS 0 - 3 Norrköping 1963-01-10
45 Walter Glatz GDR 0 - 3 Stockholm 1962-12-07 Landskamper 1962 SWE-GDR 2-8
44 Ib Dreyer DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1962-11-15 Landskamper 1962 SWE-DEN 2-8
43 Ole Stenbakken Hälsingborgs BS 0 - 3 Värnamo 1962-11-09
42 Ossi Palvalin FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1962-11-01 Landskamper 1962 SWE-FIN 2-8
41 Bo Larsson Narva BK 3 - 0 Kalmar 1962-10-21 Landslagsuttagning
40 Dieter Bacher Hamborn 07, FRG 2 - 1 Mamö 1962-10-12
39 Ingemar Andersson Nässjö BK 2 - 1 Eksjö 1962-10-04
38 Jan "Plutten" Persson BK Sparta/Stockholm 0 - 5 Stockholm 1962-09-28 Stockholm-Landsorten 3-7
37 Johnny Nielsen IK Sport, DEN L KO 2 ? 1962-04-14
36 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 0 - 3 Malmö 1962-03-15 EXH Lennart Risberg-John Henry
35 Ivar Oscarsson IFK Umeå 1 - 4 Stockholm 1962-03-04 SM 1962 1/4
34 Olle Svedberg FInspångs AIK 0 - 3 Linköping 1962-02-16
33 Björn Hagert IK Ymer 0 - 5 Borås 1962-02-11 1/2 Sydsvenska
32 Ole Stenbakken Hälsingborgs BK 1 - 2 Trelleborg 1962-02-03
31 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 0 - 3 Nybro 1962-01-28 Final DM-Småland
30 Leif Madsen (f) Viborg AK, DEN 3 - 0 Jönköping 1962-01-20
29 Leif Madsen (f) Viborg AK 2 - 1 Halmstad 1962-01-06
28 Tyko Lönnqvist Kalmar BK L 3 Värnamo 1961-12-08
27 Gerhard Steindl [AUT] 0 - 3 Halmstad 1961-12-03
26 Lars Olof Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Malmö 1961-11-02
25 Björn Hagert IK Ymer 0 - 3 Göteborg 1961-10-18
24 Ingemar Johansson (bkf) BK Figg 1 - 2 Värnamo 1961-10-13
23 Bo Larsson Narva BK L TKO 3 Värnamo 1961-03-24
22 Poul Rostgaard DEN B 0 - 3 Herning, DEN 1961-03-19 SWE B-DEN B 3-7
21 Kjell Granath Hälsingborgs BS KO 2 Helsingborg 1961-03-14
20 Ingemar Andersson Nässjö BK 0 - 3 Motala 1961-03-12
19 Jan "Plutten" Persson BK Sparta 0 - 5 Stockholm 1961-03-03 SM 1961 1/2
18 Olle Svedberg Finspångs AIK 0 - 3 Linköping 1961-02-24
17 Finn Nielsen Valby IK, DEN L 3 ? 1961-02-19
16 Lennart Olsson Eslövs IK 2 - 1 Malmö 1961-02-17
15 Bela Kele IK Ymer KO 2 Jönköping 1961-01-29 Final Sydsvenska
14 Lennart Storm Värnamo BK L 3 Värnamo 1961-01-15 Final DM-Småland
13 Olle Svedberg Finspångs AIK 0 - 3 Halmstad 1961-01-06
12 Lars Olof Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Halmstad 1960-12-09
11 Lars Olof Nordbeck Eslövs IK 0 - 5 Stockholm 1960-11-27 1/2 JSM
10 John Nielsen Hilleröd SK, DEN 3 - 0 Värnamo 1960-11-18
9 Eigil Sund Viborg AK, DEN L 3 ? 1960-11-13
8 Johnny Nielsen IK Sport, DEN W 3 ? 1960-03-11
7 Ingemar Andersson Nässjö BK 0 - 3 Kalmar 1960-01-31 Final DM-Småland
6 Ingemar Andersson Nässjö BK 0 - 3 Eksjö 1959-11-30
5 Esko Venäläinen BK Rapid 0 - 3 Stockholm 1959-11-22 1/2 JSM
4 Robert Petersen Bispebjerg BK, DEN W 3 ? 1959-03-15
3 Ingemar Andersson Nässjö BK 0 - 3 Värnamo 1959-02-15
2 Hans Lundberg BK Höjden 0 - 3 Stockholm 1958-11-22 1/4 JSM
1 Gösta Andersson (b) Vetlanda BK 3 - 0 Värnamo 1958-11-16
Sammanfattande statistik

1961, 1966 Sydsvensk mästare.
1965 Silver Sydsvenska mästerskapet.
1966 SM-silver.