Hampus Henriksson

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1994-11-02
Död:
Klubb: Höllvikens BK, IF Göteborg Team Box
SM: 2012-2013-2014 SM-Guld
Landskamper: 8 (6-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Debut 2015-09-19. Som proffs 4 (4-0, 1 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
93 Jere Jokinen Helsingin US, FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 2015-03-14 Final GeeBee
92 Armend Xhoxhaj [KOS] 0 - 3 Sofia, BUL 2015-02-25 1/8 Strandja
91 Gianluca Rosciglione ITA 2 - 1 Jönköping 2015-01-31 Landskamper 2015 SWE-ITA 6-3
90 Jere Jokinen FIN 3 - 0 Stockholm 2014-12-13 Landskamper 2014 SWE-FIN 6-5
89 Pavel Siljagin [RUS] 0 - 3 Vrnjacka Banja, SER 2014-11-29 1/2 Gyllene Handsken
88 Miljan Stevovic [SER] 3 - 0 Vrnjacka Banja, SER 2014-11-28 1/4 Gyllene Handsken
87 Mehmed Nadir Ünal [TUR] 0 - 3 Tammerfors, FIN 2014-10-17 1/8 Tammerfors
86 Nika Gogiashvili ITA 1 - 2 Neapel, ITA 2014-09-13 Landskamper 2014 SWE-ITA 3-5
85 Daniele Scardina ITA W Marina di Grosetto, ITA 2014-09-11 Landskamper 2014 SWE-ITA 5-5
84 Carlos Mina [ECU] 0 - 3 Havanna, CUB 2014-06-12 1/8 Cordova
83 Ilja Somov [RUS] 1 - 2 Povlodar, KAZ 2014-05-16 1/2 Serik Konakbajev
82 Rocco Wadell Timrå BK 3 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 SM-final
81 Victor Fabretto BK Rapid 2 - 1 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 1/2
80 Joel Öhrberg BK Älgen 3 - 0 Göteborg 2014-04-11 SM 2014 1/4
79 Chris Weber Andersen BK Vitus Odder, DEN 3 - 0 Hvidovre, DEN 2014-03-22 Hvidovre BC
78 Thomas Christiansen Slagelse BK, DEN 3 - 0 Malmö 2014-02-09 Final Malmö BO
77 Abel Ibisevic Örebro BK 3 - 0 Malmö 2014-02-08 1/2 Malmö BO
76 Rajab Sarwari Aarhus Boxing, DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 2014-01-11
75 Vijender Singh IND 0 - 3 Almaty, KAZ 2013-10-17 VM 2013 1/32
74 Anthony Fowler Golden Gloves, ENG L Istanbul, TUR 2013-09-07 1/2 Ahmet Comert
73 Fatium Zhuta MKD 2 - 1 Istanbul, TUR 2013-09-06 1/4 Ahmet Comert
72 Bair Tsympilov [RUS] 1 - 2 Grozny, RUS 2013-08-28 Kadyrov Memorial
71 Ricky Crotty ENG 2 - 1 Vaggeryd 2013-05-11 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-4
70 Johan Christiansson IF Göteborg Team Box 19+ - 19 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 SM-final (48-46)
69 Albin Albinsson IK Ymer 19+ - 19 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 1/2
68 Senad Dautovic Helsingborgs BK 17 - 5 Karlstad 2013-04-19 SM 2013 1/4
67 Jordan King ENG L TKO 1 Tyne Tees & Wear, ENG 2013-02-26 Landskamper 2013 SWE-ENG 3-4
66 Jake Ball ENG 2 - 1 Basingstoke, ENG 2013-02-22 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-2
65 Ben Bodilla Djurgårdens IF 3 - 0 Oskarshamn 2013-02-09
64 Sondre Wold Trym IL, NOR 16 - 7 Oslo, NOR 2013-01-27
63 Ahmed Abdelfatta T-K, NOR 15 - 9 Oslo, NOR 2013-01-26
62 Martin R Pedersen Esbjerg BBK, DEN 8 - 9 Oslo, NOR 2013-01-25
61 Steed Woodhall ENG 9 - +9 Jerevan, ARM 2012-11-30 1/16 VM (j)
60 Rajab Sarwari BK Aarhus, DEN 1 - 2 Angered 2012-11-03 1/2 ABC
59 Sondre Wold Trym IL, NOR 2 - 1 Angered 2012-11-02 1/4 ABC
58 Jukka-Pekka Boström Oulun NS, FIN 15 - 16 Tammerfors, FIN 2012-10-19 Tammerfors
57 Johan Christiansson IF Göteborg Team Box W Gävle 2012-09-30 Final Falken Cup
56 Henrik Palosaari Sundsvalls BK 3 - 0 Gävle 2012-09-29 1/2 Falken Cup
55 Oskar Thorell BK 1925 3 - 0 Gävle 2012-09-28 1/4 Falken Cup
54 Roman Fress Velberter BC, GER 6 - 9 Frankfurt/Oder, GER 2012-08-24 1/4 Brandenburg Cup
53 Felix Mario Savon [CUB] 5 - 22 Havanna, CUB 2012-06-05 Cordova
52 Felix Mario Savon [CUB] 6 - 29 Havanna, CUB 2012-06-04 Cordova
51 Yunier Perez [CUB] 21 - +21 Havanna, CUB 2012-06-03 Cordova (71-64)
50 Sven Fornling Winning BC 19 - 10 Haninge 2012-04-15 SM 2012 SM-final
49 Carl Jörneklint Oskarshamns BK 17 - 6 Haninge 2012-04-14 SM 2012 1/2
48 Ruben Canas Castro Halmstads AIS 16 - 12 Haninge 2012-04-13 SM 2012 1/4
47 Joakim Sliwa NOR 16 - 15 Stockholm 2012-03-25 Final NM-jun
46 Ali Besnik DEN 13 - 12 Stockholm 2012-03-24 1/2 NM-jun
45 Roman Fress Velberter BC, GER 8 - 8+ Vilnius, LTU 2012-03-15 Danas Pozniakas (j)
44 Sven Fornling Winning BC 3 - 2 Växjö 2012-03-11 Värend Cup
43 Tadas Ziukas [LTU] 14 - 12 Oslo, NOR 2012-01-15 Int round robin
42 Martin R Pedersen Esbjerg BBK, DEN 10 - 12 Oslo, NOR 2012-01-14 Int round robin
41 Jonas Andersen BK Örnen, DEN 3 - 2 Nyköbing, DEN 2011-12-30
40 Jonas Andersen BK Örnen, DEN 3 - 0 Höllviken 2011-12-10
39 Iman Aghapoor Angered BC W TKO 2 Morgongåva 2011-12-03 JSM-final
38 Sahand Tavakoli BK Tiger 17 - 13 Morgongåva 2011-12-02 1/2 JSM
37 Loran Batti Upsala IF 13 - 7 Morgongåva 2011-12-01 1/4 JSM
36 Abdul Khattab DEN 3 - 0 Ale 2011-11-26 Landskamper 2011 SWE-DEN 4-5
35 Amir Smesem Hisingens BK L TKO 1 Oskarshamn 2011-10-29
34 Fredrik Johansson Oxelösunds BK/Mitt 3 - 0 Göteborg 2011-10-22 BoxAllsvenskan
33 Henrik Palosaari Sundsvalls BK 5 - 0 Gävle 2011-10-01 1/2 Falken Cup
32 Sahand Tavakoli BK Tiger 2 - 3 Gävle 2011-10-01 Final Falken Cup
31 Fardin Sultani BK Rapid 5 - 0 Gävle 2011-09-30 1/4 Falken Cup
30 Istvan Nesterenko UKR 8 - 10 Dublin, IRL 2011-08-22 Junior EM
29 Zjanibek Alimchanuly [KZK] 3 - 19 Frankfurt am Main, GER 2011-06-24 Brandenburg Cup
28 Eddie Byrne Wexford BC, IRL 8 - 5 Frankfurt am Oder, GER 2011-06-23 Brandenburg Cup
27 Ville Hukkanen Lahden Kaleva, FIN 11 - 14 Halmstad 2011-05-07 Int round robin
26 Abdul Khattab DEN 3 - 9 Lahtis, FIN 2011-03-26 1/2 NM (j)
25 Amir Smesem Hisingens BK 0 - 3 Halmstad 2011-03-06 Final Halmstad BC
24 Ahmed Abdelfatta T-K, NOR 2 - 1 Halmstad 2011-03-05 Halmstad BC
23 Sander Lauritsen (Romfors) BK Ringen 4 - 9 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 SM-final
22 Ibragim Israelov Botkyrka BK 8 - 6 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 1/2
21 Abdesslam Chabi Lunds BS 8 - 2 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 1/4
20 Amir Smesem Hisingens BK 8 - 4 Sundsvalls BK 2011-02-03 SM 2011 1/8
19 Abdesslam Chabi Lunds BS 9 - 3 Växjö 2010-11-28 JSM-final
18 Stjepan Radic Majornas BK 15 - 6 Växjö 2010-11-27 1/2 JSM
17 Filip Deiaco BK Falken 5 - 0 Växjö 2010-11-26 1/4 JSM
16 Philip Freund [GER] 2 - 0 Dublin, IRL 2010-11-07 Round Robin
15 Georg Boylan [IRL] W Dublin, IRL 2010-11-06 Round Robin
14 Sergio Pestana [POR] 4 - 1 Dublin, IRL 2010-11-05 Round Robin
13 Sahand Tavakoli BK Tiger 2 - 1 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
12 Loran Batti Upsala IF 2 - 1 Gävle 2010-09-25 1/2 Falken Cup
11 Simon Lundborg NBK/Akilles 3 - 0 Haninge 2010-09-18
10 Denis Memetovic SRB 0 - +0 Lvov, UKR 2010-07-23 EM (u) (3-2)
9 Eddie Nordén IFK Linköping 0 - 5 Tammerfors, FIN 2010-04-03 1/2 Pyynikki
8 Jihad Bilal Khattab DEN-jun 8 - 9 Oslo, NOR 2010-03-20 1/2 NM (j)
7 Sebastian Jägerby Värnamo BK 4 - 1 Tidaholm 2009-12-06 SUM-final
6 Stjepan Radic Redbergslids BK 4 - 1 Tidaholm 2009-12-05 SUM
5 Ibrahim Bazuew [GER] 6 - 11 Wismar, GER 2009-10-10 Int ungturn
4 Karen Arsjakajan [GER] 16 - 8 Wismar, GER 2009-10-09 Int ungturn
3 Eddie Nordén IFK Linköping 1 - 2 Gävle 2009-09-25 1/2 Falken Cup
2 Arkadiusz Bartnikowski Astoria Bydgoszcz, POL 2 - 1 Koszalin, POL 2009-07-05 Final Baltic Sea
1 Toni Laukka [FIN] 2 - 3 Tammerfors, FIN 2009-05-16 Pirkka
Sammanfattande statistik

2009 Ungdomsmästare.
2010 Guld Falken Cup (u). 2012 Guld Falken Cup (Gäve). 
2010-2011 Svensk juniormästare.
2011 SM-Silver.
2012 Nordisk juniormästare. 


Som proffs enklast tänkbara motståndare.