Rocco Wadell

Vikt: 75, 81 kg
Född: 1993-06-05
Död:
Klubb: Timrå BK. Boxningsgymnasiet (Haninge). Haninge BK (Stockholm).
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2017-04-08. Som proffs 6 (5-1, 2 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
45 Adam Bashanov Aarhus Boxing, DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 2015-01-10
44 Dmitri Tretjak FIN 0 - 3 Stockholm 2014-12-13 Landskamper 2014 SWE-FIN 6-5
43 Lauri Korhonen Turun Jyry, FIN 2 - 1 Åbo, FIN 2014-11-15
42 Rajab Sarwari Aarhus Boxing, DEN 0 - 3 Hannover, GER 2014-10-18 Inter-Cup
41 Sebastian Eubank Brighton&Hove BT, ENG 0 - 3 London, ENG 2014-06-21 1/2 Haringey BC
40 Fabian Kägi BC Basel, SUI 2 - 1 London, ENG 2014-06-20 1/4 Haringey BC
39 Hampus Henriksson IF Göteborg Team Box 0 - 3 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 SM-final
38 Albin Albinsson IK Ymer 2 - 1 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 1/2
37 Jafar Mukri Vallentuna BC 3 - 0 Göteborg 2014-04-11 SM 2014 1/4
36 Leon Chartoi Haga KF 0 - 3 Timrå 2014-03-02 Final Mattias Minne
35 Johan Carlsson Hisingens BK 0 - 3 Växjö 2014-02-23 Final Värend BO
34 Albert Åhsman IF Göteborg Team Box 3 - 0 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
33 Ben Bodila Djurgårdens IF 0 - 3 Sundsvall 2013-10-19 1/2 Draken Cup
32 Johan Carlsson Hisingens BK 6 - 20 Karlstad 2013-04-19 SM 2013 1/4
31 Ibragim Israelov Botkyrka BK 5 - 0 Timrå 2013-03-03 Final Mattias Minne
30 Erik Ledström Sundsvalls BK 5 - 0 Timrå 2013-03-02 1/2 Mattias Minne
29 Ben Bodila Djurgårdens IF 2 - 1 Heby 2013-01-20 Final SWE Box Cup
28 Frank Östlund BK Älgen 2 - 1 Heby 2013-01-19 1/2 Sweden BC
27 Ben Bodila Djurgårdens IF 2 - 3 Sundsvall 2012-10-21 Final Draken Cup
26 Frank Östlund BK Älgen 4 - 1 Sundsvall 2012-10-20 1/2 Draken Cup
25 Sahand Tavakoli BK Tiger 1 - 2 Gävle 2012-09-29 1/2 Falken Cup
24 Amir Suleimanov [RUS] 3 - 13 Tallin, EST 2012-04-29 Final Olympic Gloves
23 Loran Batti Upsala IF 9 - 17 Haninge 2012-04-14 SM 2012 1/2
22 Stjepan Radic IF Göteborg Team Box 22 - 13 Haninge 2012-04-13 SM 2012 1/4
21 Johan Carlsson Hisingens BK W Dsq 3 Haninge 2012-04-12 SM 2012 1/8
20 Henrik Palosaari Sundsvalls BK 1 - 2 Timrå 2012-03-03 1/2 Mattias Minne
19 Adam Sakhnini BK Revansch 11 - 19 Morgongåva 2011-12-03 JSM-final
18 Robin Korhonen Hisingens BK 25 - 15 Morgongåva 2011-12-02 1/2 JSM
17 Ibsaa Warza Lunds BS 26 - 12 Morgongåva 2011-12-01 1/4 JSM
16 Filip Deiaco BK Falken/Norr 3 - 0 Timrå 2011-10-29 BoxAllsvenskan
15 Frank Östlund BK Älgen 2 - 3 Sundsvall 2011-10-23 Final Draken Cup
14 Michael Seymour Invicta ABC, ENG L 3 London, ENG 2011-06-18 Haringey BC
13 Patrick Orji Palmers Gym, ENG L 3 London, ENG 2011-06-16 Haringey BC
12 Jörgen Davidsson I 19 IF 3 - 0 Timrå 2011-03-27 Final Mattias Minne
11 Sami Zaidi Tensta BK 3 - 0 Timrå 2011-03-26 1/2 Mattias Minne
10 Eetu Koivula KeNy, FIN 3 - 2 Helsingfors, FIN 2011-02-02 Sten Suvio mem
9 Simon Pålsson-Högström Narva BK 0 - 3 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO (j)
8 Sharif Avdaljan IFK Linköping 2 - 11 Växjö 2010-11-27 1/2 JSM
7 Rojan Telo Djurgårdens IF 12 - 8 Växjö 2010-11-26 1/4 JSM
6 Gaby Khalaf Botkyrka BK/Stlm 3 - 0 Timrå 2010-11-14 BoxAllsvenskan
5 Gaby Khalaf Botkyrka BK 0 - 3 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
4 Enock Mwandila BK Ringen, DEN 0 - 5 Hilleröd, DEN 2010-10-07 Final Hilleröd BC (j)
3 Victor Mourad Tensta BK 0 - 3 Gävle 2009-09-26 1/2 Falken Cup (u)
2 Samuel Jarrar BK Falken 1 - 2 Timrå 2009-03-28 Final Mattias Minne (j)
1 Andreas Palmqvist BK Älgen W TKO 3 Timrå 2009-03-27 1/2 Mattias Minne (j)
Sammanfattande statistik

2011 JSM-Silver.
2013 Guld Sweden Box Cup (Heby).
2011, 2013 Guld Mattias Minne (Timrå).
2014 SM-Silver. 


Proffs utan några tidigare amatörmeriter. Enklast tänkbara motstånd.