Santiago Nieva

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1975-07-03
Död:
Klubb: Hisingens BK (Göteborg), Narva BK (Stockholm)
SM: 1994 (B), 1996 (Fj) SM-Guld
Landskamper: 4 (4-0)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: 1 (0-1
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
45 Vidas Biciulaitis LTU 1 - 2 Budapest, HUN 1997-10-19 1/16 VM
44 Shukri Taha Tensta BK 10 - 4 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad BO
43 Alexander Lindgren Djurgårdens IF 11 - 3 Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad BO
42 Maximo Vidal Barria BK Örnen 12 - 0 Gävle 1996-09-20 1/4 Gefle Dagblad BO
41 Alexander Lindgren Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1996-04-27
40 Tigran Ouzlian GRE 5 - 6 Vejle, DEN 1996-04-06 Återkval till OS
39 Artur Gerorgyan ARM 2 - 4 Vejle, DEN 1996-04-02 EM 1996 1/8
38 Maciej Zegan POL 4 - 3 Vejle, DEN 1996-03-31 EM 1996 1/16
37 Daniel Wiklund Guldstadens BK 12 - 0 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 SM-final
36 Janis Soubalas Häljarps AIS 15 - 2 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
35 Daniel Olsson Guldstadens BK 12 - 5 Lidingö 1996-01-06
34 Kai Erik Kandelin FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1995-12-10 Landskamper 1995 SWE-FIN 10-2
33 Janne Leino Porin NMKY, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1995-11-13
32 Vidas Biciulaitis [LTU] 0 - 6 Warsawa, POL 1995-09-23 1/2 Feliks Stamm
31 Pawel Podlas Olimpia Poznań, POL 6 - 1 Warsawa, POL 1995-09-22 1/4 Feliks Stamm
30 Rachid Idrissi Bispebjerg BK, DEN +2 - 2 Warsawa, POL 1995-09-21 1/8 Feliks Stamm
29 Simon Hagström Narva BK/Landslaget 9 - 3 Hallstahammar 1995-09-16 Landslaget-Pressen 5-4
28 Mirko Gaitzsch [GER] 3 - 0 Bad Mecklenburg, GER 1995-09-09
27 Daniel Olsson Guldstadens BK 3 - 7 Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
26 Eskender Tesfai Tensta BK 3 - 0 Stockholm 1995-02-12
25 Tommy Heiniemi FIN 3 - 0 Hallstahammar 1994-12-11 Landskamper 1994 SWE-FIN 7-5
24 David Nordangård Narva BK 2 - 1 Göteborg 1994-11-13 Final Göteborg Open
23 Timofei Skriabin [MLD] 2 - 9 Tammerfors, FIN 1994-10-21 1/4 Tammer
22 John Hamid Larbi Angered BC/Pressen 4 - 9 Göteborg 1994-10-04 Landslaget-Pressen 5-5
21 Dmitrij Podviaznikov BK Köping 3 - 0 Gävle 1994-09-25 Final Falken Cup
20 Shukri Taha Tensta BK 2 - 1 Gävle 1994-09-23 1/2 Falken Cup
19 Enno Kristjan EST 3 - 0 Dalarö 1994-06-11 Landskamper 1994 SWE-EST 5-2 (utomhus)
18 Örjan Segerberg BK Störa Stöten 3 - 0 Falun 1994-05-15
17 Constantin Aliuta [ROM] 1 - 3 Helsingfors, FIN 1994-04-09 1/2 GeeBee
16 Aleksander Zinikov [RUS] 10 - 6 Helsingfors, FIN 1994-04-08 1/4 GeeBee
15 Mohammed El Mugrabi Malmö BK 8 - 5 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
14 Örjan Segerberg BK Stora Stöten 14 - 4 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
13 Patrik Risan NOR-jun 3 - 0 Göteborg 1994-02-12 SWE (j)-NOR (j) 7-2
12 Tom Jensen (b) DEN 2 - 1 Stockholm 1994-01-31 Landskamper 1994 SWE-DEN/NOR 9-4
11 Majid Jelili IK Bro 16 - 9 Falun 1993-12-12 JSM-final
10 Daniel Olsson Guldstadens BK 14 - 6 Falun 1993-12-11 1/2 JSM
9 Adrian Patterson UK 3 - +3 Thessaloniki, GRE 1993-09-28* 1/8 EM (j)
8 David Nordangård Värnamo BK 3 - 0 Angered 1993-03-28 Final NM (j)
7 Christian Morell DEN-jun 2 - 1 Angered 1993-03-27 1/2 NM (j)
6 Kirre Mickelsen NOR-jun 3 - 0 Oslo, NOR 1993-02-14 SWE (j)-NOR (j) 6-5
5 Patrik Eliasson Tidaholms BK 3 - 0 Hultsfred 1993-02-07 Final Sydsvenska
4 Christian Morell Skjern/Tarm BK, DEN 1 - 4 Aalestrup, DEN 1993-02-?? 1/2 Knaber
3 Audun Obrestad NOR-jun 0 - 3 Göteborg 1992-02-08 SWE (j)-NOR (j) 4-6
2 Daniel Debrito Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1992-01-19 Final Sydsvenska (j)
1 Ulf Cato Halmstads AIS 3 - 0 Halmstad 1992-01-18 1/2 Sydsvenska (j)
Sammanfattande statistik

Född i Argentina.
1992 Ungdomsmästare (B).
1993 Nordisk juniormästare.
1993 JSM-Guld (B).


Stor Grabb nr 127. 


Representerade Argentina under VM 1997.