Ingemar Andersson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1934-02-09
Död: 1987-04-06
Klubb: Nässjö BK
SM: 1960 SM-Guld
Landskamper: 9 (5-4)
Nordisk: 2 (1-1); NM-Silver
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
46 Jan "Plutten" Persson BK Sparta 0 - 5 Stockholm 1961-03-06. SM 1961 SM-final
45 Bo Larsson Narva BK 5 - 0 Stockholm 1961-03-03 SM 1961 1/2
44 Olle Svedberg Finspångs AIK 1 - 2 Finspång 1961-02-09
43 Norvald Halsteisen NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1961-01-27 Landskamper 1961 SWE-NOR 7-3
42 Ossi Karvonen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1961-01-16 Landskamper 1961 SWE-FIN 5-5
41 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 3 - 0 Växjö 1960-12-04
40 Jan "Plutten" Persson BK Sparta/Stockholm 1 - 2 Stockholm 1960-10-14 Stockholm-Landsorten 5-5
39 Villy B Andersen DEN 0 - 3 Stockholm 1960-03-20 Landskamper 1960 SWE-DEN 6-4
38 Jan "Plutten" Persson BK Sparta 3 - 0 Göteborg 1960-03-04 SM 1960 SM-final
37 Bo Larsson Narva BK W 3 Göteborg 1960-03-03 SM 1960 1/2
36 Ingvar Emanuelsson Värnamo BK 3 - 0 Kalmar 1960-01-31 Final DM-Småland
35 X X NOR W Uddevalla 1960-01-24 Landskamper 1960 SWE-NOR 5-5
34 Leif Madsen (f) Viborg AK, DEN 2 - 1 Norrköping 1959-12-18
33 Ossi Palvalin FIN 3 - 0 Stockholm 1959-12-06 Landskamper 1959 SWE-FIN 5-5
32 Ingvar Emanuelsson Värnamo BK 3 - 0 Eksjö 1959-11-30
31 Villy B Andersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1959-11-20 Landskamper 1959 SWE-DEN 3-7
30 Poul Rostgaard [DEN] 3 - 0 Växjö 1959-11-01
29 Bo Larsson Narva BK/Stockholm 3 - 0 Stockholm 1959-10-16 Landslaget-Stockholm 5-5
28 Villy B Andersen DEN 1 - 2 Stockholm 1959-04-17 NM 1959 NM-final
27 Toivo Hämäläinen FIN 3 - 0 Stockholm 1959-04-16 NM 1959 1/2
26 Villy B Andersen DEN 2 - 1 Stockholm 1959-03-22 Landskamper 1959 SWE-DEN 4-6
25 Jan "Plutten" Persson BK Sparta L TKO 2 Stockholm 1959-02-23. SM 1959 SM-final
24 Ivar Oscarsson IFK Umeå 3 - 0 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 1/2
23 Eric Gustafsson Hisingens BK KO 2 Borås 1959-02-08
22 Pentti Saviaro FIN W Dsq 2 Helsingfors, FIN 1958-12-07 Landskamper 1958 SWE-FIN 2-8
21 Bela Kele IK Ymer 3 - 0 Jönköping 1958-11-28
20 Villy B Andersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1958-11-21 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
19 Conny Ljungberg BK Ringen 3 - 0 Vetlanda 1958-10-19
18 Leif Madsen (f) DEN-B 3 - 0 Linköping 1958-03-23 SWE B-DEN B 7-3
17 Lennart Esbjörnsson Lunds BS 0 - 3 Stockholm 1958-03-03 SM 1958 SM-final
16 Eje Ferm IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1958-03-01 SM 1958 1/2
15 Eje Ferm IF Linnéa 2 - 1 Linköping 1957-02-02
14 Jan-Olof Stenberg Gislaveds BK 3 - 0 Gislaved 1957-01-13. Final DM-Småland
13 Conny Ljungberg BK Ringen W TKO 3 Gislaved 1957-01-13 1/2 DM-Småland
12 Eje Ferm Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1956-11-25 JSM-final
11 M Malmberg Skene AK W TKO 2 Stockholm 1956-11-24 1/2 JSM
10 Lennart Esbjörnsson Lunds BS/Skåne 1 - 2 Helsingborg 1956-11-18 Skåne-Småland 6-4
9 Alf Nordbeck Eslövs IK/Skåne 1 - 2 Jönköping 1956-02-12 Småland-Skåne 4-6
8 Alf Nordbeck Eslövs IK 1 - 2 Stockholm 1955-11-22 1/2 JSM
7 Kjell Karlsson Lindås BK 3 - 0 Jönköping 1952-11-23
6 Kjell Karlsson Lindås BK W TKO 2 Lindås 1952-02-10 Final DM-Småland
5 Eino Saksa BK Stjärnan W TKO 2 Borås 1952-01-27
4 Kjell Karlsson Lindås BK W TKO 2 Lindås 1951-11-18
3 Eino Saksa BK Stjärnan /Västergötland 3 - 0 Borås 1951-11-11 (j) Småland-Västergötland 7-3
2 Per Sand Vimmerby BK 0 - 3 Nässjö 1950-03-12 1/2 DM Småland (j)
1 Bernt Lind Vimmerby BK W TKO 2 Nässjö 1950-03-11 1/4 DM Småland (j)
Sammanfattande statistik

"Pulta". Började boxas 1949 (höll upp 1953-1954 pga sjukdom).
1952, 1957 Distriktsmästare Småland.
1956 Svensk juniormästare.
1958-1959 Sydsvensk mästare.
1961 SM-Silver.
1959 NM-Silver.