Jan "Plutten" Persson

100 (78-22)

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1938-11-16
Död:
Klubb: BK Sparta (Stockholm)
SM: 1959, 1961-1962-1963
Landskamper: 14 (9-4-1)
Nordisk: 3 (3-0); 1961 NM-Guld (F), 1963 NM-Guld (B)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1964-01-06. Som proffs 25 (19-5-1, 11 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
73 Börje Karvonen FIN 1 - 2 Stockholm 1963-12-06 Landskamper 1963 SWE-FIN 5-5
72 Ralf Thomsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1963-11-15 Landskamper 1963 SWE-DEN 3-7
71 Guliano Mambrini SC Virtus, ITA 3 - 0 Stockholm 1963-10-31 Stockholm-SC Virtus 5-4
70 Kjeld Larsen Aalborg, DEN 3 - 0 Stockholm 1963-10-18 Stockholm-Aalborg 5-5
69 Constantin Crudu [ROM] 2 - 1 Stockholm 1963-10-04
68 Börje Karvonen Tapanilan Erä, FIN 3 - 0 Stockholm 1963-09-20
67 Villy B Andersen DEN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1963-04-05 NM 1963 NM-final
66 Remo Renosto DEN 3 - 0 Stockholm 1963-03-24 Landskamper 1963 SWE-DEN 4-6
65 Ivar Oscarsson IFK Umeå 5 - 0 Stockholm 1963-03-05 SM 1963 SM-final
64 Zbigniew Rekawek [POL] 3 - 0 Norrköping 1963-02-15
63 Zbigniew Rekawek [POL] 2 - 1 Stockholm 1963-02-14
62 Reino Ylikoski Avesta AIK 3 - 0 Norrköping 1963-02-10 Final Mellansvenska
61 James Potovnick US Army 3 - 0 Stockholm 1963-02-01
60 Eje Ferm IF Linnéa 5 - 0 Stockholm 1963-01-18 DM-final
59 Maup CH Gans NED KO 3 Göteborg 1963-01-06 Landskamper 1963 SWE-NED 6-4
58 Horst Schlink GDR 3 - 0 Stockholm 1962-12-07 Landskamper 1962 SWE-GDR 2-8
57 Villy B Andersen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1962-11-15 Landskamper 1962 SWE-DEN 2-8
56 Börje Karvonen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1962-11-01 Landskamper 1962 SWE-FIN 2-8
55 Erik Madsen (b) Aalborg, DEN KO 1 Stockholm 1962-10-26 Stockholm-Aalborg 5-5
54 F Martinez US Army/FRG 3 - 0 Stockholm 1962-10-12 Stockholm-US Army 5-5
53 Ingvar Emanuelsson Värnamo BK/ Landsorten 5 - 0 Stockholm 1962-09-28 Stockholm-Landsorten 3-7
52 Leif Madsen (f) DEN 3 - 0 Stockholm 1962-03-18 Landskamper 1962 SWE-DEN 5-5
51 Esko Venäläinen BK Rapid W TKO 3 Stockholm 1962-03-06 SM 1962 SM-final
50 Niilo Sliden Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1962-03-04 SM 1962 1/2
49 Hans Pincoffs Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1962-02-23 Samarr Progala
48 Pentti Saviaro Kemin Ny, FIN W Dsq 3 Stockholm 1962-02-09
47 Pedro Augustine US Army/FRG 3 - 0 Göteborg 1962-01-19
46 Bo Larsson Narva BK 5 - 0 Stockholm 1962-01-12 Final Mellansvenska
45 Hans Pincoffs Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1961-12-14 Final DM-Stockholm
44 Fritz Werner AUT 3 - 0 Stockholm 1961-12-01 Landskamper 1961 SWE-AUT 3-7
43 Henning Christensen DEN 3 - 0 Aarhus, DEN 1961-11-19 Landskamper 1961 SWE-DEN 4-6
42 Jan Neijnes Bagarmossens SK W TKO 2 Stockholm 1961-11-10
41 Ossi Palvalin FIN 3 - 0 Stockholm 1961-10-27 Landskamper 1961 SWE-FIN 6-4
40 Otto Babiasch [GDR] 0 - 3 Stockholm 1961-10-13
39 Ossi Palvalin Sysmän Sisu, FIN 3 - 0 Stockholm 1961-09-29
38 Kent Dahlberg Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1961-09-08
37 Ib Dreyer DEN 3 - 0 Oslo, NOR 1961-04-14 NM 1961 NM-final
36 Nordval Halstensen NOR W TKO 2 Oslo, NOR 1961-04-13 NM 1961 1/2
35 Ib Dreyer DEN W TKO 3 Stockholm 1961-03-19 Landskamper 1961 SWE-DEN 5-5
34 Ingemar Andersson Nässjö BK 5 - 0 Stockholm 1961-03-06. SM 1961 SM-final
33 Ingvar Emanuelsson Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1961-03-03 SM 1961 1/2
32 Jan Neijnes Bagarmossens SK 5 - 0 Nyköping 1961-02-05 Final Mellansvenska
31 Villy B Andersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1960-11-18 Landskamper 1960 SWE-DEN 2-8
30 Ingemar Andersson Nässjö BK/Landsorten 2 - 1 Stockholm 1960-10-14 Stockholm-Landsorten 5-5
29 Poul Rostgaard Bispebjerg BK, DEN 0 - 3 Stockholm 1960-09-30
28 Jan Baltzar Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1960-09-15
27 Gerard te Paske NED D - D Groeningen, HOL 1960-05-09 Landskamper 1960 SWE-HOL 5-5
26 Vladimir Botvinnik [URS] 0 - 3 Stockholm 1960-04-01
25 Poul Rostgaard DEN-B 2 - 1 Halmstad 1960-03-20 SWE B-DEN B 4-6
24 Horst Schlink SC Traktor, GDR 0 - 3 Stockholm 1960-03-10
23 Ingemar Andersson Nässjö BK 0 - 3 Göteborg 1960-03-04 SM 1960 SM-final
22 Tyko Lönnqvist Kalmar BK W 3 Göteborg 1960-03-03 SM 1960 1/2
21 Bo Larsson Narva BK 3 - 0 Karlskoga 1960-02-14 Final Mellansvenska
20 Wilson Bullock US Army/FRG 3 - 0 Stockholm 1960-02-05
19 Zvenko Rojvic Zagreb, YUG 3 - 0 Stockholm 1960-01-22 Stockholm-Zagreb 8-2
18 Hans Lundberg BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1960-01-08 Final DM-Stockholm
17 Bo Larsson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1960-01-07 1/2 DM
16 Horst Schlink SC Traktor, GDR 1 - 2 Stockholm 1959-10-29
15 Leif Madsen (f) DEN-B 0 - 3 Odense, DEN 1959-03-22 SWE B-DEN B 5-5
14 Ingemar Andersson Nässjö BK W TKO 2 Stockholm 1959-02-23. SM 1959 SM-final
13 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 2 - 1 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 1/2
12 Bo Larsson Narva BK 1 - 2 Uppsala 1959-01-25 Final Mellansvenska
11 Eje Ferm IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1959-01-09. Final DM-Stockholm
10 Heino Väänänen Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1959-01-09 1/2 DM-Stockholm
9 Pekka Kankare FIN-jun 1 - 2 Tavastehus, FIN 1958-11-16 SWE (j)-FIN (j) 4-6
8 Rune Sjöö BK Masen 1 - 2 Borlänge 1958-11-01
7 Eje Ferm IF Linnéa L 3 Stockholm 1958-01-13 DM-final
6 Kenneth Johansson Redbergslids BK 1 - 2 Stockholm 1957-11-24 JSM-final
5 Ivar Oscarsson IFK Umeå 3 - 0 Stockholm 1957-11-22 1/2 JSM
4 E Stjärnström IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1957-11-22 1/4 JSM
3 Kenneth Johansson Redbergslids BK/Göteborg 1 - 2 Göteborg 1957-10-10 (j) Göteborg-Stockholm 6-4
2 Bo Larsson Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1957-04-09 Final Nybörjarnas
1 Åke Fernqvist Stockholms AIF 3 - 0 Uppsala 1957-01-18
Sammanfattande statistik

Började boxas 1956.
1957 Nybörjarmästare.
1957 JSM-Silver.
1959 Distriktsmästare. 
1961 Mellansvensk mästare. 
1960 SM-Silver.
Stor Grabb nr 71.


Utmärkt amatör som borde blivit proffs tidigare. Som proffs rankad Europasexa som bäst.


Litteratur: Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Perssons matcher i Sverige plus komplett matchlista.