Anthony Yigit

Vikt: Lättvikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1991-09-01
Död:
Klubb: Skarpnäcks BK (Stockholm)
SM: 2010, 2012 SM-Guld
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: 2012 NM-Guld
EM: 5 (3-2)
VM: 3 (2-1)
OS: 2 (1-1)
Professionell: Debut 2013-04-13. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
94 Eugen Dahinten BC Straubing, GER 29 - 16 Nordhausen, GER 2013-02-02 1.Bundesliga (GER)
93 Eugen Burhard Velberter BC, GER 28 - 12 Nordhausen, GER 2012-12-15 1.Bundesliga (GER)
92 Eugen Dahinten BC Straubing, GER 26 - 19 Straubing, GER 2012-10-13 1.Bundesliga (GER)
91 Artem Harutyunyan Velberter BC, GER 19 - 26 Velbert, GER 2012-10-06 1.Bundesliga (GER)
90 Denis Berintjik UKR 23 - 24 London, GB 2012-08-04 OS 2012 London 1/16
89 Francisco Vargas Ramirez PUR 13 - 9 London, GB 2012-07-31 OS 2012 London 1/32
88 Rosniel Iglesias [CUB] 28 - 52 Havanna, CUB 2012-06-06 Final Cordova
87 Cesar Villaraga [COL] 22 - 13 Havanna, CUB 2012-06-05 Cordova
86 Fathi Keles [TUR] 18 - 11 Havanna, CUB 2012-06-03 Cordova
85 Mohammed Al-Maliki Winning BC 30 - 7 Haninge 2012-04-15 SM 2012 SM-final
84 Emil Pettersson Malmö BC 30 - 7 Haninge 2012-04-14 SM 2012 1/2 SM
83 Suleiman Alhajjaj Antares BK 24 - 4 Haninge 2012-04-13 SM 2012 1/4 SM
82 Walid Ali DEN 28 - 13 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 NM-final
81 Stian Thorstensen NOR 21 - 6 Stockholm 2012-03-24 NM 2012 1/2
80 Evaldas Petrauskas [LTU] 13 - 21 Halle, GER 2012-03-14 Chemie
79 Thomas Stalker St Aloysius, ENG L Debrecen, HUN 2012-02-08 Bocskai Cup
78 Jozsef Herczegh [HUN] W TKO 3 Debrecen, HUN 2012-02-07 Bocskai Cup
77 Sam McNess England 24 - 17 Uppsala 2012-01-21 Landskamper 2012 SWE-ENG 4-3
76 Josh Taylor [ENG] 14 - 15 London, ENG 2011-11-27 Final Test Event
75 Dario Vangeli GS Fiamme Oro, ITA 10 - 6 London, GB 2011-11-26 Test Event
74 Avak Uzlian [RUS] 17 - 15 London, ENG 2011-11-24 Test Event
73 Everton dos Santos Lopez BRA 10 - 22 Baku, AZE 2011-10-04 VM 2011 1/8
72 Mohamed El Machhabi MAR 18 - 10 Baku, AZE 2011-10-02 VM 2011 1/16
71 Sang-Hyuk Park KOR 29 - 11 Baku, AZE 2011-09-30 VM 2011 1/32
70 Violin Berzoi [MDA] 13 - 24 Breceni, MDA 2011-08-26 Final Int turn
69 Daniel Badulescu [ROM] 11 - 8 Breceni, MDA 2011-08-25 Int turn
68 Gaybatulla Haijalijev AZE 14 - 18 Ankara, TUR 2011-06-21 EM 2011 1/4
67 Chabane Fehim FRA 17 - 15 Ankara, TUR 2011-06-20 EM 2011 1/8
66 Stipan Prtenjaca CRO 24 - 9 Ankara, TUR 2011-06-18 EM 2011 1/16
65 Everton dos Santos Lopez [BRA] 14 - 26 Havanna, CUB 2011-06-04 Cordova
64 Caesar Diaz [PER] 32 - 10 Havanna, CUB 2011-06-02 Cordova
63 Puriya Haidari [DEN] 20 - 8 Halmstad 2011-05-08 Int round robin
62 Roberto Queiroz [BRA] 14 - 10 Halmstad 2011-05-06 Int round robin
61 Leon Chartoi Narva BK 4 - 11 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 SM-final
60 Robert De Souza BK Örnen 21 - 2 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 1/2 SM
59 Josef Chedika Haninge BK 9 - 2 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 1/4 SM
58 Sharif Avdaljan IFK Linköping 9 - 0 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
57 Sam McNess ENG 2 - 1 Haninge 2011-01-14 Landskamper 2011 SWE-ENG 7-5
56 Alexander Vassiljev FIN 1 - 2 Stockholm 2010-12-11 Landskamper 2010 SWE-FIN 6-4
55 Gyula Kate [HUN] 1 - 2 Tammerfors, FIN 2010-10-15 Tammerfors
54 Alexander Vassiljev T:reen Nyrkkeilijät, FIN 6 - 3 Tammerfors, FIN 2010-10-14 Tammerfors
53 Alexander Soljannikov RUS 4 - 13 Moskva, RUS 2010-06-09 EM 2010 1/4
52 Evgenij Romashkevich BLR 4 - 2 Moskva, RUS 2010-06-07 EM 2010 1/8
51 Suro Ismailov NBK/Akilles W Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
50 Sharif Avdaljan IFK Linköping 9 - 3 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2 SM
49 Emil Pettersson Höllvikens BK 27 - 6 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/4
48 Yakup Sener [TUR] 0 - 1 Ankara, TUR 2010-04-10 1/2 PM Cup
47 Mohamed El Machhabi [MOR] +2 - 2 Ankara, TUR 2010-04-09 1/4 PM Cup
46 Romal Amanov [AZE] +4 - 4 Ankara, TUR 2010-04-08 1/8 PM Cup
45 Yasin Colakoglu [TUR] 5 - 0 Ankara, TUR 2010-04-07 1/16 PM Cup
44 Scott Cardle ENG 2 - 1 Basingstoke, ENG 2010-02-19 Landskamper 2010 SWE-ENG 2-4
43 Suro Ismailov NBK/Akilles 5 - 0 Tidaholm 2009-12-06 Final Förbunds-JM
42 Mauricio Ferrada Djurgårdens IF 5 - 0 Tidaholm 2009-12-05 Förbunds-JM
41 Alexander Vassiljev FIN 0 - 3 Kankaanpää, FIN 2009-11-28 Landskamper 2009 SWE-FIN 6-4
40 Hassan Amzile [FRA] 1 - 7 Tammerfors, FIN 2009-10-17 Tammerfors
39 Jarkko Putkonen Someron Voima, FIN 7 - 4 Tammerfors, FIN 2009-10-15 Tammerfors
38 Artur Mkrtcjan RBK Vantör 3 - 0 Haninge 2009-10-03
37 Max Thyr BK Falken 3 - 0 Gävle 2009-09-26 Final Falken Cup (j)
36 Artur Mkrtcjan RBK Vantör 3 - 0 Gävle 2009-09-25 1/2 Falken Cup
35 Miroslav Serban CZE 1 - 3 Szczecin, POL 2009-08-17 (1/8) Jun EM
34 Jan Deling SVK 16 - 0 Szczecin, POL 2009-08-15 (1/16) Jun EM
33 Hafid Romdhane FRA-jun W TKO 2 Dinian, FRA 2009-05-09 SWE (j)-FRA (j) 4-5
32 Bilal Morjane FRA-jun 19 - 10 Lorion, FRA 2009-05-08 SWE (j)-FRA (j) 3-6
31 Roman Pichyhin BK Hammaren 6 - 10 Lund 2009-04-18 SM 2009 1/2
30 Mohammed Saleh BK Rapid 19 - 5 Lund 2009-04-17 SM 2009 1/4
29 Joni Polishsuk FIN 14 - 11 Aabybro, DEN 2009-04-05 Final Jun-NM
28 Jonas Andreasen DEN 24 - 6 Aabybro, DEN 2009-04-04 1/2 Jun-NM
27 Max Thyr BK Falken 15 - 1 Nyköping 2009-02-08 JSM-final
26 Joakim Eriksson IFK Umeå 25 - 2 Nyköping 2009-02-07 1/2 JSM
25 Michael van der Heijden [NED] 24 - 16 Rotterdam, NED 2008-12-13
24 Juliano Westhiner [NED] 8 - 7 Rotterdam, NED 2008-12-12
23 Joakim Eriksson IFK Umeå 3 - 0 Angered 2008-11-02 Final ABC (j)
22 Joakim Eriksson IFK Umeå 5 - 0 Sundsvall 2008-10-19 Final Draken Cup (j)
21 Zelek Pavel [POL] 25 - 7 Katowice, POL 2008-08-31 Final Opala (j)
20 Zieba Sylwester [POL] 31 - 2 Katowice, POL 2008-08-30 1/2 Opala
19 Jesaja Mwakisozile BK Örnen 6 - 23 Boden 2008-04-25 SM 2008 1/4
18 Karzan Salim BK Örnen 1 - 2 Stockholm 2008-04-06 MSM
17 Ferdous Sahar Stockholms AIF L TKO 3 Stockholm 2008-02-02 1/2 JSM
16 Simon Henriksson GAK Enighet 16 - 6 Stockholm 2008-02-01 1/4 JSM
15 Andrej Tjavialjov [BLR] W Warszawa, POL 2007-12-16 Final WJC
14 Kamil Komar [POL] W TKO 2 Warszawa, POL 2007-12-15 1/2 WJC
13 Suro Ismailov NBK/Akilles 10 - 17 Landskrona 2007-11-25 SUM-final
12 Losa Majecnki [UKR] 1 - 2 Simferopol, UKR 2007-11-10
11 Dima Ferovnov [UKR] W TKO 2 Simferopol, UKR 2007-11-09
10 Busina Artiom [UKR] 3 - 0 Simferopol, UKR 2007-11-08
9 Grant Brown [ENG] 3 - 0 Bydgoszcz, POL 2007-10-14 Final U/J-turn
8 Tomaz Stoma [POL] W TKO 2 Bydgoszcz, POL 2007-10-13 U/J-turn
7 Ville Hietala Tampereen VS, FIN 5 - 0 Stockholm 2007-10-06 Sthlm-TVS 6-2
6 Magomed Selmorzajev Bærums Verk BK, NOR 5 - 0 Gävle 2007-09-28 Final Falken Cup (u)
5 Patrick Wojcicki Wolfsburg, GER 1 - 15 Dublin, IRL 2007-06-03 Round robintur
4 Patrick Harkin [IRL] 8 - 9 Dublin, IRL 2007-06-02 Round robintur
3 Arunas Bagdanavichius [LTU] 16 - 11 Dublin, IRL 2007-06-01 Round robintur
2 Ville Numminen HäKi, FIN 1 - 4 Tammerfors, FIN 2007-05-06 Final Pirkka
1 Sergei Sherkazov [FIN] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2007-05-05 1/2 Pirkka
Sammanfattande statistik
2011 SM-Silver (69 kg).
2009 Guld Nordiska juniormästersskapen (69 kg).
2009 JSM-Guld (60 kg).
2007 Guld Falken Cup (u)
2007 Guld Jerzego Adamiskiturneringen (u). 


I tyska Bundesliga tävlade Yigit för Sportvereins Nordhausen.