Modo Sallah

Vikt: +91 kg
Född: 1983-12-14
Död:
Klubb: BK Dalen (Stockholm), Stockholms AIF, Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2003-2004, 2007, 2010-2011, 2013-2014 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: -
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
104 Matias Sylvan Djurgårdens IF 3 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 SM-final
103 Johnny Iwersen BK Trim 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 1/2
102 Yoandi Toirac Cuba Domadores 0 - 3 Havanna, CUB 2014-04-04 World Series of Boxing
101 Leonardo Taborda Argentina Condors 3 - 0 Mar del Plata, ARG 2014-01-31 World Series of Boxing
100 Rostislav Archipenko Ukraine Otamans 2 - 1 Kiev, UKR 2013-11-16 World Series of Boxing
99 Roberto Camarelle ITA 0 - 3 Almaty, KAZ 2013-10-22 VM 2013 1/8
98 Ross Henderson SCO 3 - 0 Almaty, KAZ 2013-10-19 VM 2013 1/16
97 Joe Joyce Earlsfield ABC, ENG 0 - 3 Istanbul, TUR 2013-09-06 1/2 Ahmet Comert
96 Denizcan Gokkaya [TUR] 3 - 0 Istanbul, TUR 2013-09-04 1/4 Ahmet Comert
95 Arbi Madaev [RUS] 1 - 2 Grozny, RUS 2013-08-29 1/2 Kadyrov Memorial
94 Mansur Tjamaev [RUS] W TKO 2 Grozny, RUS 2013-08-28 Kadyrov Memorial
93 Johnny Iwersen BK Trim 22 - 8 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 SM-final
92 Mustafa El-Molla Höllvikens BK 16 - 10 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 1/2
91 Ali Kiydin BSK Seelze, GER 8 - 20 Berlin, GER 2011-02-12 1.Bundesliga
90 Adrian Granat Winning BC KO 1 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 SM-final
89 Otto Wallin Sundvalls BK 11 - 7 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 1/2
88 Robin Håkansson Höllvikens BK 8 - 3 Sundsvalls BK 2011-02-03 SM 2011 1/4
87 Kaspar Vaha FIN KO 1 Stockholm 2010-12-11 Landskamper 2010 SWE-FIN 6-4
86 Adrian Granat Winning BC 5 - 0 Angered 2010-11-07 Final ABC
85 Kasper Fruensgaard Lindholm, DEN 3 - 0 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
84 Mustafa El-Molla BK Amatör W TKO 1 Angered 2010-11-05 1/4 ABC
83 Roman Kapitanenko UKR 1 - 5 Moskva, RUS 2010-06-09 EM 2010 1/4
82 Rok Urbanc SLO W TKO 3 Moskva, RUS 2010-06-06 EM 2010 1/8
81 Mantas Valavicius [LTU] 2 - 0 Kaunas, LTU 2010-05-15 Final In turn
80 Ruslan Kakusjikin [BLR] 3 - 2 Kaunas, LTU 2010-05-14 Int turn
79 Otto Wallin Sundsvalls BK 10 - 4 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
78 Sam Kafechian Norsjö BK W TKO 1 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/2
77 Adrian Granat Winning BC 12 - 4 Norrköping 2010-04-29 SM 2010 1/4
76 Sergej Kuzmin [RUS] 2 - 6 Mahackala, RUS 2010-04-17 Int turn
75 Gadzi Murtazaliev [RUS] 4 - 6 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-12 Grand Prix
74 Aymen Trabelssi [TUN] 5 - 0 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-11 Grand Prix
73 Michal Gerlecki PKB Poznan, POL 6 - 7 Berlin, GER 2010-01-23 1.Bundesliga
72 Robin Håkansson Höllvikens BK 2 - 1 Göteborg 2009-12-12
71 Rustam Rygebajev [KZK] L TKO 3 Istanbul, TUR 2007-05-11 1/4 Ahmet Comert
70 Krister Palmen BK Puma W TKO 1 Sundsvall 2007-04-22 SM 2007 SM-final
69 Pierre Souma BK Puma 35 - 8 Sundsvall 2007-04-21 SM 2007 1/2
68 Dennis Rasmussen DEN 3 - 0 Kristianstad 2007-04-14 Landskamper 2007 SWE-DEN 7-3
67 Roberto Camarelle ITA 14 - 25 Plovdiv, BUL 2006-07-16 EM 2006 1/8
66 Bogdan Dinu [ROM] L Constanca, ROM 2006-06-10 Final Golden Belt
65 Iuza Gulordava [GEO] 32 - 12 Constanca, ROM 2006-06-09 1/2 Golden Belt
64 Jansem Delavary [IRN] 12 - 5 Istanbul, TUR 2006-05-07 Final Ahmet Comert
63 Rohollah Hosseini [IRN] 29 - 17 Istanbul, TUR 2006-05-06 1/2 Ahmet Comert
62 Alexander Makarov [KZK] W TKO 2 Istanbul, TUR 2006-05-04 1/4 Ahmet Comert
61 Mats Honka Redbergslids BK 24 - 14 Stockholm 2006-04-23 SM 2006 SM-final
60 Kubrat Pulev [BUL] 10 - 20 Helsingfors, FIN 2006-04-09 Final Gee-Bee
59 Konstantin Airich MBR Hamm, GER 11 - 7 Demmin, GER 2006-04-01 Bundesliga
58 Tomasz Hutkowski [POL] 13 - 16 Warzawa, POL 2006-02-15 Feliks Stamm
57 Alexei Sivkov [UKR] 11 - 26 Bukarest, ROM 2005-05-20 1/2 Gyllene Bältet
56 David Price Salisbury ABC, ENG 1 - 2 Stockholm 2005-05-12
55 Andrej Rudenko [UKR] 28 - 15 Oslo, NOR 2005-01-23 Final Norway BC
54 Bakr Elashry [EGY] 31 - 16 Oslo, NOR 2005-01-22 1/2 Norway BC
53 Jarno Rosberg FIN 3 - 0 Kristianstad 2004-12-11 Landskamper 2004 SWE-FIN 8-3
52 Adams Dauerbekovs LAT 25 - 36 Baku, AZE 2004-04-30 Chowdhry cup (OS-kval)
51 Nelson Hysa ALB 22 - 15 Baku, AZE 2004-04-29 Chowdhry cup (OS-kval)
50 Mariusz Wach [POL] 18 - 29 Plovdiv, BUL 2004-04-02 1/4 Strandja
49 Csaba Kurtucz [HUN] 20 - 19 Plovdiv, BUL 2004-04-01 1/8 Strandja
48 Robert Helenius Järfälla BC 4 - 1 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
47 Matias Sylvan BK Ratko 37 - 14 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
46 Csaba Kurtucz HUN 22 - 36 Pula, CRO 2004-02-21 EM 2004 1/16
45 Sergej Rozjnov [BUL] 12 - 35 Roskilde, DEN 2003-11-28 1/2 Copenhagen Cup
44 Artur Morobyan RUS 2 - 1 Stockholm 2003-11-23 Landskamper 2003 SWE-RUS 4-3
43 Mohamed Samoudi [FRA] W TKO 3 Cork, IRL 2003-11-07 Int turn
42 George Garcia USA 3 - 0 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
41 Sebastian Köber GER W Strasbourg, FRA 2003-06-14 Final EU-mästerskapet
40 Mehdi Aouiche FRA 30 - 18 Strasbourg, FRA 2003-06-13 1/2 EU-mästerskap
39 Kestutis Bitkevicius LTU 18 - 14 Strasbourg, FRA 2003-06-11 1/4 EU-mästerskap
38 Per Silfver Timrå BK W TKO 2 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
37 Ian Millarvie London, ENG 0 - 3 Bromley, ENG 2003-02-21 Stockholm-London 4-2
36 Claus Bertino Hvidovre BK, DEN 29 - 9 Uppsala 2003-01-12 Final Uppsala BO
35 Mehdi Aouiche FRA 13 - 27 Tulle, FRA 2002-11-01 Landskamper 2002 SWE-FRA 1-9
34 Terry Foy London, ENG 2 - 1 Göteborg 2002-10-25 "Gbg"-London 6-1
33 Jasur Matchanov UZB 14 - 19 Santiago, CUB 2002-09-18 1/4 Jun-VM
32 Mario Preskar CRO 20 - 7 Santiago, CUB 2002-09-17 1/8 Jun-VM
31 Niaz Faizoulin RUS 2 - 1 Stockholm 2002-04-29 Landskamper 2002 SWE-RUS 3-6
30 Aldo Mamadou Colliander IF Linnéa 11 - 31 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
29 Per Silfver Örnsköldsviks SK W TKO 2 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
28 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN 23 - 26 Helsingfors, FIN 2002-04-05 Gee-Bee
27 Robert Helenius FIN 12 - 11 Moss, NOR 2002-03-24 Final NM (j)
26 Kim Thomsen Sct Jörgen, DEN 0 - 3 Holstebro, DEN 2002-02-15
25 Aldo Mamadou Colliander IF Linnéa L Uppsala 2002-01-20 Final KP-Cup
24 Daniil Peretiatko Trym IL, NOR 3 - 0 Uppsala 2002-01-19 1/2 KP Cup
23 Mehdi Aouiche FRA 2 - 1 Norrköping 2002-01-13 Landskamper 2002 SWE-FRA 6-4
22 Tobias Asklöf Åtvidabergs BK 3 - 2 Angered 2001-11-04 Final ABC
21 Aldo Mamadou Colliander IF Linnéa 8 - 13 Tammerfors, FIN 2001-10-21 Final Tammer
20 Janne Katajisto Kankaanpään SL, FIN +12 - 12 Tammerfors, FIN 2001-10-20 1/2 Tammer
19 Oscar Talemaira [NZ] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2001-10-19 1/4 Tammer
18 Islam Timurzijev RUS L TKO 3 Sarajevo, BIH 2001-09-21 1/8 Jun-EM
17 Dzjamal Medzjidov [UKR] 1 - 8 Bydggoszcz, POL 2001-04-29 Final President Cup
16 Lukasz Warchol [POL] W TKO 1 Bydgoszcz, POL 2001-04-28 1/2 President Cup
15 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN L TKO 2 Tammerfors, FIN 2001-04-15 Final Pynnikki
14 Robert Helenius FIN 30 - 22 Give, DEN 2001-04-01 Final NM (j)
13 Erbol Babajev [KZK] 9 - 14 Gus-Hrustalnyj, RUS 2001-03-08 1/4 Int (j)-turn
12 Andreas Spång IF Linnéa 19 - 20 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
11 Patrik Svensson (st) Kristianstads BK W TKO 2 Göteborg 2000-11-04 Final Gbg ABC (j)
10 Martin Axelsson IK Ymer W TKO 2 Göteborg 2000-11-03 1/2 Gbg ABC (j)
9 Lars-Olof Embretsen BK Falken 5 - 0 Sundsvall 2000-10-22 Draken Cup
8 Lars-Olof Embretsen BK Falken 2 - 3 Hilleröd, DEN 2000-10-14 Final HSK
7 Coleman Barrett [IRL] 7 - 12 Gävle 2000-09-30 Final Gefle Dagblad (j)
6 Mats Svahn IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 2000-03-12 Final Bronco Cup
5 Patrik Svensson (st) Kristianstads BK +7 - 7 Uppsala 1999-12-19 JSM-final (37-25)
4 Morten Stensgaard DEN-jun 2 - 1 Göteborg 1999-08-28 SWE (j)-DEN (j) 4-2
3 Joakim Björnstad Sp. 09, NOR 1 - 4 Göteborg 1998-11-01 Final Gbg BO (u)
2 Marius Ström Nässjö BK 5 - 0 Göteborg 1998-10-31 1/2 Gbg BO (u)
1 Jim Blomqvist IFK Linköping 2 - 1 Gävle 1998-09-26 Final Gefle Dagblad BO (u)
Sammanfattande statistik
Muhamed Sallah.
1999 JSM-Guld.
2001 Nordisk juniormästare.
2002 SM-Silver.
2003 Guld EU-mästerskapet.
Stor Grabb nr 137.
Tävlade i tyska 1.Bundesliga för BC 04 Demmin och SC Hertha Berlin.
Tävlade under 2014 för USA Knockouts i AIBA:s World Series of Boxing.


Stor talang, men det har varit mycket grava extraaktiviteter utanför ringen med åtföljande fängelsevistelser.