Otto Wallin

49 (36-12-1, 3 KO)

Vikt: 91, +91 kg
Född: 1990-11-21
Död:
Klubb: Sundsvalls BK
SM: -
Landskamper: 4 (3-1)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2013-06-15. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
49 Ibrahima Mariko FRA 3 - 0 Sundsvall 2012-10-20 Landskamper 2012 SWE-FRA 7-3
48 Mihai Nistor ROM L KO 2 Trabazon, TUR 2012-04-16 OS-kval (1/8)
47 Magomed Omarov [RUS] 5 - 12 Helsingfors, FIN 2012-03-10 Gee-Bee
46 Ken Robin Vesterheim Trym IL, NOR 12 - 5 Helsingfors, FIN 2012-03-09 Gee-Bee
45 Frazer Clarke ENG 32 - 11 Uppsala 2012-01-21 Landskamper 2012 SWE-ENG 4-3
44 Nikita Maculevics Riga, LAT 14 - 5 Riga, LAT 2011-12-18 Final Riga Open
43 Armands Zemitis Riga, LAT W Riga, LAT 2011-12-17 1/2 Riga Open
42 Otto Nukis Riga, LAT W Riga, LAT 2011-12-16 1/4 Riga Open
41 Juris Cirulis Riga, LAT W Riga, LAT 2011-12-15 1/8 Riga Open
40 Kaspar Vaha [EST] 5 - 13 Tammerfors, FIN 2011-11-27 Final Tammerfors
39 Anton Funtikov [RUS] 11 - 7 Tammerfors, FIN 2011-11-26 1/2 Tammerfors
38 Ross Henderson [SCO] 13 - 11 Tammerfors, FIN 2011-11-25 1/4 Tammerfors
37 Ibrahima Mariko FRA 11 - 4 Paris, FRA 2011-10-29 Landskamper 2011 SWE-FRA 3-5
36 Pierre Souma Tensta BK 5 - 0 Gävle 2011-10-01 Final Falken Cup
35 Sean Turner [IRL] W 3 London, ENG 2011-06-19 Final Haringey
34 Viktor Tsvarkov [BLR] 11 - 7 Kaunas, LTU 2011-05-28 Final Int turn
33 Paulius Kasiulevicius [LTU] W TKO 2 Kaunas, LTU 2011-05-27 1/2 Int turn
32 Pierre Souma Tensta BK/Mitt 0 - 3 Kristinehamn 2011-04-22 BoxAllsvenskan
31 Alexei Zavatin [MDA] 3 - 0 Tallinn, EST 2011-04-03 Final Maardu BC
30 Kaspar Vaha FIN 2 - 8 Lahtis, FIN 2011-03-27 NM 2011 NM-final
29 Ken Robin Vesterheim NOR 7 - 4 Lahtis, FIN 2011-03-26 NM 2011 1/2
28 Ken Robin Vesterheim TK, NOR 12 - 4 Trondheim, NOR 2011-03-20
27 Erik Pfeifer Velberter BC, GER 2 - 10 Velbert, GER 2011-02-26 1.Bundesliga
26 Modo Sallah Djurgårdens IF 7 - 11 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 1/2
25 Joel Larsson Kristianstads BK 7 - 1 Sundsvall 2011-02-03 SM 2011 1/4
24 Anthony Joshua ENG 0 - 3 Haninge 2011-01-14 Landskamper 2011 SWE-ENG 7-5
23 Ken Robin Vesterheim Trondheim BK, NOR 3 - 0 Gävle 2010-09-25 Final Falken Cup
22 Robin Håkansson Höllvikens BK 3 - 0 Karlstad 2010-09-24
21 Michal Gerlecki PKB Poznan, POL 2 - 1 Slupsk, POL 2010-09-11
20 Kaspar Vaha Helsingin Urheiluseura, FIN 1 - 4 Rovaniemi, FIN 2010-09-05 Final Ruska
19 Elmar Iskenderov [RUS] 5 - 0 Rovaniemi, FIN 2010-09-04 1/2 Ruska
18 Anthony Joshua Finchley ABC, ENG 0 - 3 London, ENG 2010-06-20 Final Haringey BC
17 Fayz Aboadi Abbas Kirkdale ABC, ENG 3 - 0 London, ENG 2010-06-19 1/2 Haringey BC
16 Modo Sallah Djurgårdens IF 4 - 10 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
15 Robin Håkansson Höllvikens BK 14 - 8 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/2
14 Ken Robin Vesterheim TK, NOR 5 - 0 Sundsvall 2010-01-31 Final Draken Cup
13 Michal Gerlecki PBK Poznan, POL Draw Gdansk, POL 2009-11-28
12 Sergej Butenko [RUS] W TKO 3 Rovaniemi, FIN 2009-09-06 Final Ruska
11 Kaspar Vaha Helsingin Urheiluseura, FIN 3 - 2 Rovaniemi, FIN 2009-09-05 1/2 Ruska
10 Pezhman Seifkhani Eskilstuna BK 5 - 17 Nyköping 2009-02-07 1/2 JSM
9 Anders Krogh Gladsaxe BK, DEN 3 - 0 Angered 2008-11-02 Final ABC
8 Mohammed Joraat Haringey ABC, ENG 3 - 0 Angered 2008-11-01 1/2 ABC
7 Daniel Czekaljo IF Pors, NOR 25 - 6 Trondheim, NOR 2008-10-12
6 Philip Nordin Tensta BK 3 - 0 Gävle 2008-09-28 Final Falken Cup
5 Kim Bartholdsson Nyköpings BS 3 - 0 Gävle 2008-09-27 1/2 Falken Cup
4 Marcus Örngren BK Trim W TKO 1 Gävle 2008-09-26 1/4 Falken Cup
3 Tom Johansson BK Kilen 3 - 0 Gävle 2008-03-29 Final Nybörjarnas
2 Oskar Engström Katrineholms BK 3 - 0 Gävle 2008-03-28 1/2 Nybörjarnas
1 Joel Einebrant BK Älgen 5 - 0 Sundsvall 2008-01-27 Final Norrland
Sammanfattande statistik

I hans pass står det Einar Otto Vallin.
2008: 9 (9-0, 1 KO). Nybörjarmästare (j), Norrlandsmästare (j), Guld Falken Cup (j), Guld ABC (j). 
2009: 4 (2-1-1, 1 KO). Guld Ruska (j). 
2010: 10 (7-3, 0 KO). SM-Silver. Guld Draken Cup, Guld Falken Cup, Silver Haringey, Silver Ruska. 
2011: 21 (15-6, 1 KO). 2 Landskamper (1-1), Silver Nordiska, Guld Maardu, Guld Kaunas, Guld Haringey, Guld Falken Cup, Guld Riga Open, Silver Tammer.
2012: 5 (3-2, 0 KO). 2 Landskamper (1-1). 


Tävlade i tyska Bundesliga för BoxTeam Nord (Danmark).


Professionell hos stallet Sauerland.