Modo Sallah

Vikt: +91 kg
Född: 1983-12-14
Död:
Klubb: BK Dalen (Stockholm), Stockholms AIF, Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2003-2004, 2007, 2010-2011, 2013-2014 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: -
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
113 Matias Sylvan Djurgårdens IF 3 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 SM-final
112 Johnny Iwersen BK Trim 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 1/2
111 Yoandi Toirac Cuba Domadores 0 - 3 Havanna, CUB 2014-04-04 World Series of Boxing
110 Leonardo Taborda Argentina Condors 3 - 0 Mar del Plata, ARG 2014-01-31 World Series of Boxing
109 Rostislav Archipenko Ukraine Otamans 2 - 1 Kiev, UKR 2013-11-16 World Series of Boxing
108 Roberto Camarelle ITA 0 - 3 Almaty, KAZ 2013-10-22 VM 2013 1/8
107 Ross Henderson SCO 3 - 0 Almaty, KAZ 2013-10-19 VM 2013 1/16
106 Joe Joyce Earlsfield ABC, ENG 0 - 3 Istanbul, TUR 2013-09-06 1/2 Ahmet Cömert
105 Denizcan Gokkaya [TUR] 3 - 0 Istanbul, TUR 2013-09-04 1/4 Ahmet Cömert
104 Arbi Madaev [RUS] 1 - 2 Grozny, RUS 2013-08-29 1/2 Kadyrov Memorial
103 Mansur Tjamaev [RUS] W TKO 2 Grozny, RUS 2013-08-28 1/4 Kadyrov Memorial
102 Johnny Iwersen BK Trim 22 - 8 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 SM-final
101 Mustafa El-Molla Höllvikens BK 16 - 10 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 1/2
100 Ali Kiydin BSK Seelze, GER 8 - 20 Berlin, GER 2011-02-12 1.Bundesliga
99 Adrian Granat Winning BC KO 1 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 SM-final
98 Otto Wallin Sundvalls BK 11 - 7 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 1/2
97 Robin Håkansson Höllvikens BK 8 - 3 Sundsvalls BK 2011-02-03 SM 2011 1/4
96 Kaspar Vaha FIN KO 1 Stockholm 2010-12-11 Landskamper 2010 SWE-FIN 6-4
95 Adrian Granat Winning BC 5 - 0 Angered 2010-11-07 Final ABC
94 Kasper Fruensgaard Lindholm, DEN 3 - 0 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
93 Mustafa El-Molla BK Amatör W TKO 1 Angered 2010-11-05 1/4 ABC
92 Roman Kapitanenko UKR 1 - 5 Moskva, RUS 2010-06-09 EM 2010 1/4
91 Rok Urbanc SLO W TKO 3 Moskva, RUS 2010-06-06 EM 2010 1/8
90 Mantas Valavicius [LTU] 2 - 0 Kaunas, LTU 2010-05-15 Final A.Socikas
89 Ruslan Kakusjikin [BLR] 3 - 2 Kaunas, LTU 2010-05-14 1/2 A.Socikas
88 Otto Wallin Sundsvalls BK 10 - 4 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
87 Sam Kafechian Norsjö BK W TKO 1 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/2
86 Adrian Granat Winning BC 12 - 4 Norrköping 2010-04-29 SM 2010 1/4
85 Sergej Kuzmin [RUS] 2 - 6 Machatjkala, RUS 2010-04-17 Final Umachanov
84 Gadzi Murtazaliev [RUS] 4 - 6 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-12 Grand Prix
83 Aymen Trabelssi [TUN] 5 - 0 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-11 Grand Prix
82 Michal Gerlecki PKB Poznan, POL 6 - 7 Berlin, GER 2010-01-23 1.Bundesliga
81 Robin Håkansson Höllvikens BK 2 - 1 Göteborg 2009-12-12
80 Rustam Rygebajev [KZK] L TKO 3 Istanbul, TUR 2007-05-11 1/4 Ahmet Cömert
79 Krister Palmen BK Puma W TKO 1 Sundsvall 2007-04-22 SM 2007 SM-final
78 Pierre Souma BK Puma 35 - 8 Sundsvall 2007-04-21 SM 2007 1/2
77 Dennis Rasmussen DEN 3 - 0 Kristianstad 2007-04-14 Landskamper 2007 SWE-DEN 7-3
76 Roberto Camarelle ITA 14 - 25 Plovdiv, BUL 2006-07-16 EM 2006 1/8
75 Bogdan Dinu [ROM] L Constanca, ROM 2006-06-10 Final Golden Belt
74 Iuza Gulordava [GEO] 32 - 12 Constanca, ROM 2006-06-09 1/2 Golden Belt
73 Jansem Delavary [IRN] 12 - 5 Istanbul, TUR 2006-05-07 Final Ahmet Cömert
72 Rohollah Hosseini [IRN] 29 - 17 Istanbul, TUR 2006-05-06 1/2 Ahmet Cömert
71 Alexander Makarov [KZK] W TKO 2 Istanbul, TUR 2006-05-04 1/4 Ahmet Cömert
70 Mats Honka Redbergslids BK 24 - 14 Stockholm 2006-04-23 SM 2006 SM-final
69 Kubrat Pulev [BUL] 10 - 20 Helsingfors, FIN 2006-04-09 Final Gee-Bee
68 Konstantin Airich MBR Hamm, GER 11 - 7 Demmin, GER 2006-04-01 Bundesliga
67 Tomasz Hutkowski [POL] 13 - 16 Warzawa, POL 2006-02-15 Feliks Stamm
66 Alexei Sivkov [UKR] 11 - 26 Bukarest, ROM 2005-05-20 1/2 Gyllene Bältet
65 David Price Salisbury ABC, ENG 1 - 2 Stockholm 2005-05-12
64 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN 31 - 15 Helsingfors, FIN 2005-04-10 Final Gee-Bee
63 Andrej Rudenko [UKR] 28 - 15 Oslo, NOR 2005-01-23 Final Norway BC
62 Bakr Elashry [EGY] 31 - 16 Oslo, NOR 2005-01-22 1/2 Norway BC
61 Jarno Rosberg FIN 3 - 0 Kristianstad 2004-12-11 Landskamper 2004 SWE-FIN 8-3
60 Adams Dauerbekovs LAT 25 - 36 Baku, AZE 2004-04-30 Chowdhry cup (OS-kval)
59 Nelson Hysa ALB 22 - 15 Baku, AZE 2004-04-29 Chowdhry cup (OS-kval)
58 Mariusz Wach [POL] 18 - 29 Plovdiv, BUL 2004-04-02 1/4 Strandja
57 Csaba Kurtucz [HUN] 20 - 19 Plovdiv, BUL 2004-04-01 1/8 Strandja
56 Robert Helenius Järfälla BC 4 - 1 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
55 Matias Sylvan BK Ratko 37 - 14 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
54 Csaba Kurtucz HUN 22 - 36 Pula, CRO 2004-02-21 EM 2004 1/16
53 Sergej Rozjnov [BUL] 12 - 35 Roskilde, DEN 2003-11-28 1/2 Copenhagen Cup
52 Artur Morobyan RUS 2 - 1 Stockholm 2003-11-23 Landskamper 2003 SWE-RUS 4-3
51 Mohamed Samoudi [FRA] W TKO 3 Cork, IRL 2003-11-07 Int turn
50 George Garcia USA 3 - 0 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
49 Sebastian Köber GER W Strasbourg, FRA 2003-06-14 Final EU-mästerskapet
48 Mehdi Aouiche FRA 30 - 18 Strasbourg, FRA 2003-06-13 1/2 EU-mästerskap
47 Kestutis Bitkevicius LTU 18 - 14 Strasbourg, FRA 2003-06-11 1/4 EU-mästerskap
46 Per Silfver Timrå BK W TKO 2 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
45 Ian Millarvie London, ENG 0 - 3 Bromley, ENG 2003-02-21 Stockholm-London 4-2
44 Claus Bertino Hvidovre BK, DEN 29 - 9 Uppsala 2003-01-12 Final Uppsala BO
43 Mehdi Aouiche FRA 13 - 27 Tulle, FRA 2002-11-01 Landskamper 2002 SWE-FRA 1-9
42 Terry Foy London, ENG 2 - 1 Göteborg 2002-10-25 "Gbg"-London 6-1
41 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN 14 - 35 Tammerfors, FIN 2002-10-19 1/2 Tammer
40 Jasur Matchanov UZB 14 - 19 Santiago, CUB 2002-09-18 1/4 VM (j)
39 Mario Preskar CRO 20 - 7 Santiago, CUB 2002-09-17 1/8 VM (j)
38 Niaz Faizoulin RUS 2 - 1 Stockholm 2002-04-29 Landskamper 2002 SWE-RUS 3-6
37 Aldo Mamadou Colliander IF Linnéa 11 - 31 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
36 Per Silfver Örnsköldsviks SK W TKO 2 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
35 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN 23 - 26 Helsingfors, FIN 2002-04-05 Gee-Bee
34 Robert Helenius FIN 12 - 11 Moss, NOR 2002-03-24 Final NM (j)
33 Kim Thomsen Sct Jörgen, DEN 0 - 3 Holstebro, DEN 2002-02-15
32 Aldo Mamadou Colliander IF Linnéa L Uppsala 2002-01-20 Final KP-Cup
31 Daniil Peretiatko Trym IL, NOR 3 - 0 Uppsala 2002-01-19 1/2 KP Cup
30 Mehdi Aouiche FRA 2 - 1 Norrköping 2002-01-13 Landskamper 2002 SWE-FRA 6-4
29 Tobias Asklöf Åtvidabergs BK 3 - 2 Angered 2001-11-04 Final ABC
28 Benni Jacobsen Aarhus ABK, DEN 5 - 0 Viborg, DEN 2001-11-??
27 Aldo Mamadou Colliander IF Linnéa 8 - 13 Tammerfors, FIN 2001-10-21 Final Tammer
26 Janne Katajisto Kankaanpään SL, FIN +12 - 12 Tammerfors, FIN 2001-10-20 1/2 Tammer
25 Oscar Talemaira [NZ] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2001-10-19 1/4 Tammer
24 Islam Timurzijev RUS L TKO 3 Sarajevo, BIH 2001-09-21 1/8 EM (j)
23 Dzjamal Medzjidov [UKR] 1 - 8 Bydggoszcz, POL 2001-04-29 Final President Cup
22 Lukasz Warchol [POL] W TKO 1 Bydgoszcz, POL 2001-04-28 1/2 President Cup
21 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN L TKO 2 Tammerfors, FIN 2001-04-15 Final Pynnikki
20 Robert Helenius FIN 30 - 22 Give, DEN 2001-04-01 Final NM (j)
19 Erbol Babajev [KZK] 9 - 14 Gus-Hrustalnyj, RUS 2001-03-08 1/4 Int (j)-turn
18 Andreas Spång IF Linnéa 19 - 20 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
17 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN W Helsingfors, FIN 2000-11-13
16 Patrik Svensson (st) Kristianstads BK W TKO 2 Göteborg 2000-11-04 Final Gbg ABC (j)
15 Martin Axelsson IK Ymer W TKO 2 Göteborg 2000-11-03 1/2 Göteborg/ABC (j)
14 Lars-Olof Embretsen BK Falken 5 - 0 Sundsvall 2000-10-22 Draken Cup
13 Lars-Olof Embretsen BK Falken 2 - 3 Hilleröd, DEN 2000-10-14 Final HSK
12 Coleman Barrett [IRL] 7 - 12 Gävle 2000-09-30 Final Gefle Dagblad (j)
11 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN W Tammerfors, FIN 2000-09-10
10 Mats Svahn IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 2000-03-12 Final Bronco Cup
9 Patrik Svensson (st) Kristianstads BK +7 - 7 Uppsala 1999-12-19 JSM-final (37-25)
8 Morten Stensgaard DEN-jun 2 - 1 Göteborg 1999-08-28 SWE (j)-DEN (j) 4-2
7 Kristoffer Rosell BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1999-04-24 1/2 Mellansvenska (j)
6 Jim Blomqvist IFK Linköping W TKO 1 Uppsala 1999-04-18 SUM-final
5 Robert Helenius Porvoon Weikot, FIN 4 - 1 Tammerfors, FIN 1999-04-03 Final Pyynikki
4 Jim Blomqvist IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1999-03-24 Final Bronco Cup
3 Joakim Björnstad Sp. 09, NOR 1 - 4 Göteborg 1998-11-01 Final Göteborg BO (u)
2 Marius Ström Nässjö BK 5 - 0 Göteborg 1998-10-31 1/2 Göteborg BO (u)
1 Jim Blomqvist IFK Linköping 2 - 1 Gävle 1998-09-26 Final Gefle Dagblad BO (u)
Sammanfattande statistik

Muhamed Sallah.
1999 JSM-Guld.
2001 Nordisk juniormästare.
2002 SM-Silver.
2003 Guld EU-mästerskapet.


Stor Grabb nr 137.


Tävlade i tyska 1.Bundesliga för BC 04 Demmin och SC Hertha Berlin. Tävlade under 2014 för USA Knockouts i AIBA:s World Series of Boxing.


Stor talang, men det har varit mycket grava extraaktiviteter utanför ringen med åtföljande fängelsevistelser.