Jelena Jelic

Vikt: 57, 60, 63/64 kg
Född: 1995-08-25
Död:
Klubb: Höllvikens BK. Malmö Boxing Center
SM: 2018 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk:
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
59 Linda Larsson IK Ymer 0 - 3 Örebro 2019-03-16
58 Linda Larsson IK Ymer 5 - 0 Stockholm 2018-12-16 SM 2018 (d) SM-final
57 Anna Lindqvist GAK Enighet 4 - 1 Stockholm 2018-12-15 SM 2018 (d) 1/2
56 Cristina Cosma [ROM] 1 - 4 Botevgrad, BUL 2018-10-13 1/4 Balkan
55 Karina Ibragimova [KAZ] 0 - 5 Astana, KAZ 2018-06-08 1/4 President Cup
54 Ditte Frostholm Höje Taastrup BK, DEN 0 - 3 Malmö 2018-04-15 Final Sydsvenska
53 Ditte Frostholm DEN 1 - 4 Oslo, NOR 2018-03-24 NM 2018 (d) 1/2
52 Fatia Benmessahel Noble Art, FRA 1 - 4 Borås 2018-02-03 1/2 Golden Girl
51 Mira Potkonen FIN 0 - 3 Somero, FIN 2017-12-09 Landskamper 2017 SWE-FIN 5-2
50 Stephanie Thour BK Värend 0 - 5 Borås 2017-07-02 SM 2017 (d) 1/2
49 Katrine Steingrimsen Djurgårdens IF 4 - 0 Borås 2017-07-01 SM 2017 (d) 1/4
48 Alanna Murphy (Nihell) Army BT, ENG L London, ENG 2017-06-16 1/4 Haringey BC
47 Lina Skoghagen Höllvikens BK 3 - 0 Malmö 2017-04-23 Final Sydsvenska
46 Pernilla Gustavsson Ronneby BT 3 - 0 Malmö 2017-04-22 1/2 Sydsvenska
45 Paige Murney ENG 0 - 5 Basingstoke, ENG 2017-03-10 Landskamper 2017 SWE-ENG 1-5
44 Alexandra Ordina [RUS] 0 - 5 Borås 2017-02-03 1/4 Golden Girl
43 Linnea Molin Örebro BK 3 - 0 Borås 2016-11-27 Round Robin
42 Pernilla Gustavsson Ronneby BT 3 - 0 Borås 2016-11-26 Round Robin
41 Linnea Molin Örebro BK 2 - 1 Tidaholm 2016-10-22
40 Anna Lindqvist Malmö BK 1 - 2 Malmö 2016-05-15 SM 2016 (d) SM-final
39 Pernilla Gustavsson Ronneby BT 3 - 0 Malmö 2016-05-14 SM 2016 (d) 1/2
38 Lucy Kiebler (Wildheart) Kalvhagen SIF 3 - 0 Växjö 2016-03-06 Final Värend BO
37 Vera Karlsson TiFa BC 3 - 0 Växjö 2016-03-05 1/2 Värend BO
36 Lucy Kiebler (Wildheart) Kalvhagen SIF 1 - 2 Malmö 2016-01-31 Final Sydsvenska
35 Emilie Jespersen CIK, DEN 3 - 0 Malmö 2016-01-30 1/2 Sydsvenska
34 Malin Hermansson Örebro BK 2 - 1 Angered 2015-11-01 Final ABC
33 Evelina Andersson Majornas BK 2 - 1 Angered 2015-10-30 1/2 ABC
32 Agnes Alexiusson Värnamo BK 0 - 3 Hilleröd, DEN 2015-10-11 Final Hilleröd
31 Caroline Laurell Winning BC 3 - 0 Hilleröd, DEN 2015-10-10 1/2 Hilleröd
30 Lina Skoghagen Höllvikens BK 0 - 3 Malmö 2015-09-19 Öresundscup
29 Bettina Dahl Nielsen (Konya) Aarhus Boxing, DEN 0 - 3 Horsens, DEN 2015-03-07
28 Ida Lundblad IF Göteborg Team Box 0 - 3 Halmstad 2015-02-21
27 Pernilla Gustavsson Ronneby BT 1 - 2 Malmö 2015-02-07 Final SSM Open
26 Gardner Moore 1314 ABC, SCO 3 - 0 Haslev, DEN 2014-09-21 Final Haslev BC
25 Kati Ylivirta Lapin Lukko, FIN 2 - 0 Rovaniemi, FIN 2014-09-14 Final Ruska
24 Olga Evdokimova [RUS] 3 - 0 Rovaniemi, FIN 2014-09-13 1/2 Ruska
23 Jasmine Nilsson Höllvikens BK 0 - 3 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 (d) 1/2
22 Malena Hede Morgongåva BK 2 - 1 Göteborg 2014-04-11 SM 2014 (d) 1/4
21 Pernilla Gustavsson Ronneby BT 2 - 1 Växjö 2014-02-23 Final Värend BO
20 Erika Edblom Djurgårdens IF 2 - 1 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
19 Jasmine Nilsson Höllvikens BK 1 - 2 Malmö 2014-02-08 1/2 Malmö BC
18 Agnes Alexiusson Värnamo BK 2 - 1 Kikinda, SRB 2013-07-13 1/2 Gyllene Handsken
17 Anna Lindqvist Malmö BK 13 - 18 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 (d) 1/2
16 Sarah B Nielsen BK Kvik, DEN 2 - 1 Hvidovre, DEN 2013-03-24 Final Hvidovre BC
15 Agnes Alexiusson Värnamo BK 6 - 11 Hamburg, GER 2013-03-03 Final Girl BC
14 Ida Lundblad TiFa BC 14 - 26 Göteborg 2012-12-08 JSM-final
13 Ida Lundblad TiFa BC 11 - 12 Wladyslawowo, POL 2012-11-06 1/4 EM (j)
12 Ida Lundblad TiFa BC 3 - 2 Novi Sad, SRB 2012-07-06 1/4 Gyllene Handsken
11 Sagal Adan Angered BC 0 - 3 Malmö 2012-02-25 Final Sydsvenska
10 Jodie Taylor Swale Gloves BC, ENG L Dsq 4 Borås 2012-01-15 Golden Girl
9 Agnes Alexiusson Värnamo BK 7 - 11 Ljungbyhed 2011-07-03 Final Baltic Cup (u)
8 Sarah B Nielsen BK Kvik, DEN 14 - 8 Ljungbyhed 2011-07-02 1/2 Baltic Cup
7 Agnes Alexiusson Värnamo BK 0 - 3 Ronneby 2011-02-19 Final Sydsvenska (u)
6 Alicia Holsken Boxing Academy, NED 3 - 4 Borås 2011-01-16 Final Golden Girl
5 Louise Donohue Geesala BC, IRL 13 - 3 Borås 2011-01-15 1/2 Golden Girl
4 Camilla Laitinen Näsum BK 0 - 3 Kristianstad 2011-01-07
3 Emelie Fahlén IFK Umeå 3 - 5 Växjö 2010-11-25 1/2 SUM
2 Malin Tunberg Stockholms AIF 0 - 5 Angered 2010-11-07 Final ABC (u)
1 Emelli Andersen BK Taarnet, DEN 2 - 1 Angered 2010-11-06 1/2 ABC (u)
Sammanfattande statistik

Har tävlat i Serbien för Novi Sad. Dessa matcher förtecknas icke.
Började boxas 2008.
2012 JSM-Silver.
2013 Guld Hvidovre Box Cup (Danmark).
2016 SM-Silver.