Ali Khattab

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1975-03-12
Död:
Klubb: Lunds Boxningssällskap, Tensta BK (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 4 (3-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1997-03-14. Som proffs 6 (5-1, 1 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
41 Sean Barrett IRL 8 - 2 Dublin, IRL 1996-11-15 Landskamper 1996 SWE-IRL 7-4
40 Per Malmsten Landskrona BK 1 - 2 Malmö 1996-09-28
39 Clas Abrahamsson BK Falken 15 - 2 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad BO
38 Andrej Vediagin [RUS] 11 - 5 Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad BO
37 Amin Asikainen Kirkokonummen Ny, FIN 0 - 3 Stockholm 1996-04-27
36 Hussein Bayram FRA 2 - 6 Vejle, DEN 1996-04-01 EM 1996 1/8
35 Andreas Otto GER 5 - 1 Vejle, DEN 1996-03-30 EM 1996 1/16
34 Snorri Arnarsson Häljarps AIS 6 - 2 Landskrona 1996-03-06
33 Jimmie Antman BK Falken 4 - 9 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 SM-final
32 Clas Abrahamsson BK Falken 8 - 1 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
31 Royne Söderberg Majornas BK 11 - 2 Stockholm 1996-02-02 SM 1996 1/4
30 Anders Styve Sparta Bergen, NOR 1 - 5 Sundsvall 1996-01-12 1/4 Sweden BO
29 Jimmie Antman BK Falken 6 - 3 Lidingö 1996-01-06
28 Amin Asikainen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1995-12-10 Landskamper 1995 SWE-FIN 10-2
27 Sami Sipilä YTK, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1995-11-13
26 Anders Styve Sparta Bergen, NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1995-10-08 Norge BF 75 år
25 Mikael Nygren IFK Umeå 12 - 2 Gävle 1995-10-01 Final Gefle Dagblad BO
24 Frode Rostad Trym IL, NOR 6 - 1 Gävle 1995-09-30 1/2 Gefle Dagblad
23 Mahad Robleh Rinkeby Int/Pressen W TKO 3 Hallstahammar 1995-09-16 Landslaget-Pressen 5-4
22 Sharam Foughani IK Balder 4 - 8 Gävle 1995-03-06 SM 1995 SM-final
21 Mathias Andersson Malmö BK 19 - 4 Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
20 Harri Tossavainen BK Avanche 8 - 2 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
19 Sami Sipilä YTK, FIN 4 - 5 Tammerfors, FIN 1994-10-20 1/8 Tammer
18 Meelis Kiil EST W TKO 2 Dalarö 1994-06-11 Landskamper 1994 SWE-EST 5-2 (utomhus)
17 Marko Nieminen Porin NMKY, FIN 2 - 6 Helsingfors, FIN 1994-04-10 Final GeeBee
16 Alexandru Andrei [ROM] W TKO 2 Helsingfors, FIN 1994-04-09 1/2 GeeBee
15 Marius Lengvinas [LIT] 9 - 3 Helsingfors, FIN 1994-04-08 1/4 GeeBee
14 Mahad Robleh Stockholms AIF 15 - 26 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
13 Thomas Hedqvist Njurunda BK W TKO 2 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
12 Isam Khalil Järfälla BC 15 - 12 Timrå 1994-03-03 SM 1994 1/8
11 Christian Bladt DEN 1 - 2 Stockholm 1994-01-31 Landskamper 1994 SWE-DEN/NOR 9-4
10 Mikael Cederhof Malmö BK 19 - 24 Falun 1993-12-12 JSM-final
9 Tony Christensson Höllvikens BK 3 - 0 Höllviken 1993-03-20
8 Boye Nörve NOR-jun 3 - 0 Ålesund, NOR 1993-02-14 SWE (j)-NOR (j) 6-5
7 Tomas Nielsen JABU, DEN 1 - 2 Göteborg 1991-11-16 Final Göteborg/ABC (u)
6 Fredrik Alvarez BK Stora Stöten 3 - 0 Göteborg 1991-11-15 1/2 Göteborg/ABC BO (u)
5 Mathias Andersson BK Viljan 0 - 3 Karlshamn 1991-10-13 Final Winner Cup
4 Tom Jörgensen Esbjerg BBK, DEN 0 - 5 Aalestrup, DEN 1991-02-17 Final Knaber
3 Claus Rasmussen IF Sparta Odense, DEN 5 - 0 Aalestrup, DEN 1991-02-16 1/2 Knaber
2 Robert Allende Stockholms AIF 5 - 0 Hilleröd, DEN 1990-10-15 Final HSK BC (u)
1 Rasmus Thomsen BK Kelly, DEN 3 - 0 Hilleröd, DEN 1990-10-14 1/2 HSK BC (u)
Sammanfattande statistik

1993 JSM-Silver.
1995-1996 SM-Silver. 


Som proffs enklast tänkbara motstånd.