Agnes Alexiusson

Vikt: 60, 64 kg
Född: 1996-04-19
Död:
Klubb: Värnamo BK
SM:
Landskamper:
Nordisk:
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
123 Yeon Ji Oh KOR 0 - 5 New Dehli, IND 2018-11-20 VM 2018 (d) 1/4
122 Hasnaa Lachgar MAR 3 - 2 New Dehli, IND 2018-11-18 VM 2018 (d) 1/8
121 Ditte Frostholm DEN 5 - 0 New Dehli, IND 2018-11-16 VM 2018 (d) 1/16
120 Janina Bonorden GER 5 - 0 New Dehli, IND 2018-11-15 VM 2018 (d) 1/32
119 Oluwatoyin Oladeji Police BA, NGR 3 - 0 Lagos, NIG 2018-09-30
118 Karina Ibragimova [KAZ] 0 - 5 Gliwice, POL 2018-09-12 1/4 Silesian Open
117 Maria Jackowska SKF Boxing, POL W w.o Gliwice, POL 2018-09-11 1/8 Silesian Open
116 Fatia Benmessahel Norrtälje BK 0 - 5 Borås 2018-02-04 Final Golden Girl
115 Kirsty Hill Grimsby BA, ENG 5 - 0 Borås 2018-02-03 1/2 Golden Girl
114 Sandra Brügger Boxteam Basel, SUI 4 - 1 Borås 2018-02-02 1/4 Golden Girl
113 Shona Whitwell ENG 0 - 5 Cascia, ITA 2017-08-07 1/4 EU-mästerskap
112 Natalia Sjadrina [RUS] 2 - 3 Warsawa, POL 2017-05-04 1/4 Feliks Stamm
111 Mira Potkonen FIN 0 - 5 Gilleleje, DEN 2017-04-02 NM 2017 (d) NM-final
110 Louise Orton ENG 5 - 0 Basingstoke, ENG 2017-03-10 Landskamper 2017 SWE-ENG 1-5
109 Mikaela Mayer Al Mitchells BC, USA 1 - 4 Sofia, BUL 2017-02-24 1/4 Strandja
108 Irma Testa GS Fiamme Oro, ITA 5 - 0 Sofia, BUL 2017-02-23 1/8 Strandja
107 Beata Dudekova RBV Crooswijk, NED 5 - 0 Borås 2017-02-05 Final Golden Girl
106 Evelina Andersson Majornas BK 5 - 0 Borås 2017-02-04 1/2 Golden Girl
105 Rimma Volosenko [KZK] 0 - 5 Vrbas, SER 2017-01-13 1/2 6.Kupu nacija
104 Sandy Ryan ENG 1 - 2 Sofia, BUL 2016-11-19 EM 2016 (d) 1/4
103 Charlene Jones WAL 3 - 0 Sofia, BUL 2016-11-17 EM 2016 (d) 1/8
102 Mira Potkonen TVS, FIN 0 - 3 Stralsund, GER 2016-10-29 Final Queens Cup
101 Chantelle Cameron Far Cotton ABC, ENG 2 - 1 Stralsund, GER 2016-10-28 1/2 Queens Cup
100 Mirela Balcerzak Skorpion, POL 3 - 0 Stralsund, GER 2016-10-27 1/4 Queens Cup
99 Katie Taylor IRL 0 - 3 Astana, KAZ 2016-05-21 VM 2016 (d) 1/16
98 Irma Testa ITA 3 - 0 Astana, KAZ 2016-05-19 VM 2016 (d) 1/32
97 Jana Alekseevna AZE 0 - 3 Samsun, TUR 2016-04-13 1/4 OS-kval
96 Jennifer Miranda ESP 3 - 0 Samsun, TUR 2016-04-11 1/8 OS-kval
95 Milena Matovic SRB W TKO 4 Samsun, TUR 2016-04-09 1/16 OS-kval
94 Mira Potkonen FIN 0 - 3 Göteborg 2016-03-27 NM 2016 (d) NM-final
93 Lucy Kiebler (Wildheart) Kalvhagen SIF 3 - 0 Göteborg 2016-03-26 NM 2016 (d) 1/2
92 Estelle Mossely Red Star, FRA 0 - 3 Helsingfors, FIN 2016-03-13 Final GeeBee
91 Kati Ylivirta Lapin Lukon, FIN 3 - 0 Helsingfors, GB 2016-03-12 1/2 Gee-Bee
90 Anja Stridsman NSW, AUS 1 - 2 Sofia, BUL 2016-02-24 1/8 Strandja
89 Charlene Jones Merlins Bridge ABC, WAL 3 - 0 Sofia, BUL 2016-02-23 1/16 Strandja
88 Caroline Veyre CB l'Est, CAN L 4 Montreal, CAN 2016-02-12
87 Kinga Siwa SAKO Gdansk, POL 2 - 1 Ruma, SRB 2016-01-12 Final Nations Cup
86 Nikoleta Pita [GRE] 3 - 0 Ruma, SRB 2016-01-11 1/2 Nations Cup
85 Nazim Isjanova [KZK] 2 - 0 Ruma, SRB 2016-01-10 1/4 Nations Cup
84 Lal Buat Saihi [IND] 3 - 0 Ruma, SRB 2016-01-08 1/8 Nations Cup
83 Sandra Brügger BC Basel, SUI L w.o Borås 2015-11-21 1/2 Golden Girl
82 Valerian Spicer Broad Street ABC, DMA 3 - 0 Borås 2015-11-20 1/4 Golden Girl
81 Chantelle Cameron King´s Heath ABC, ENG 1 - 2 Stralsund, GER 2015-10-31 Final Queens Cup
80 Sofia Ochigava [RUS] 2 - 1 Stralsund 2015-10-30 1/2 Queens Cup
79 Valerian Spicer Broad Street ABC, DMA 3 - 0 Stralsund, GER 2015-10-29 1/4 Queens Cup
78 Sera Beram BK PZ, CRO W Dsq 4 Stralsund, GER 2015-10-28 1/8 Queens Cup
77 Jelena Jelic Malmö BC 3 - 0 Hilleröd, DEN 2015-10-11 Final Hilleröd
76 Aneta Rygielska Pomorzanin Torun, POL 3 - 0 Gliwice, POL 2015-09-26 Final Silesian Open
75 Karolina Gawrysiuk GUKS Carbo, POL 3 - 0 Gliwice, POL 2015-09-25 1/2 Silesian Open
74 Patrycja Bartoszko Hetman Bialystok, POL W TKO 2 Gliwice, POL 2015-09-24 1/4 Silesian Open
73 Mira Potkonen TVS, FIN 0 - 2 Warszawa, POL 2015-09-10 1/4 Feliks Stamm
72 Bettina Dahl Nielsen (Konya) Aarhus Boxing, DEN 3 - 0 Halmstad 2015-08-08
71 Valentina Alberti ITA 0 - 2 Baku, AZE 2015-06-20 1/8 EuroGames
70 Katie Taylor Bray BC, IRL 0 - 3 Bray, IRL 2015-05-15
69 Ida Lundblad IF Göteborg Team Box 0 - 3 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 (d) 1/2
68 Aneta Rygielska Pomorzanin Torun, POL 3 - 0 Oskarshamn 2015-04-03
67 Mira Potkonen FIN 0 - 3 Tammerfors, FIN 2015-03-29 NM 2015 (d) NM-final
66 Jelena Vystropova [AZE] 2 - 0 Sofia, BUL 2015-02-28 Final Strandja
65 Wenlu Yang [CHN] 2 - 1 Sofia, BUL 2015-02-27 1/2 Strandja
64 Viktoria Ivanova [BUL] 3 - 0 Sofia, BUL 2015-02-26 1/4 Strandja
63 Kayleigh McCormack IRL-jun 3 - 0 Dublin, IRL 2015-02-14 SWE (u/j)-IRL (u/j) 7-8
62 Chaz O´Neill Athlone BC, IRL 3 - 0 Edenderry, IRL 2015-02-13 Inoff LK (j)
61 Mira Potkonen Tampereen VS, FIN 0 - 3 Borås 2015-01-11 Final Golden Girl
60 Anastasia Beljakova CSKA, RUS 2 - 0 Borås 2015-01-10 1/2 Golden Girl
59 Esra Yildiz TUR 3 - 0 Peking, CHN 2014-08-25 Bronsmatch OS (j)
58 Jajaira Gonzalez USA 0 - 2 Peking, CHN 2014-08-24 1/2 OS (j)
57 Cheyanne O'Neill IRL 3 - 0 Assisi, ITA 2014-07-27 Final EM (j)
56 Francesca Martusciello ITA 3 - 0 Assisi, ITA 2014-07-26 1/2 EM (j)
55 Marion Ensfelder FRA 3 - 0 Assisi, ITA 2014-07-23 1/4 EM (j)
54 Esra Yildiz TUR 3 - 0 Assisi, ITA 2014-07-21 1/8 EM (j)
53 Nazim Isjanova [KAZ] 3 - 0 Subotica, SRB 2014-07-13 Final Gyllene handsken
52 Jamuna Boro [IND] 3 - 0 Subotica, SRB 2014-07-12 1/2 Gyllene handsken
51 Ariel Avismendez [USA] 3 - 0 Subotica, SRB 2014-07-10 1/4 Gyllene handsken
50 Francesca Martusciello ITA 3 - 0 Vaggeryd 2014-05-24 Landskamper 2014 SWE-ITA 4-5
49 Daniella Posta HUN 3 - 0 Sofia, BUL 2014-04-22 OS-återkval (j)
48 Jajaira Gonzalez USA 0 - 2 Sofia, BUL 2014-04-21 1/4 OS-kval (j)
47 Bobbi Been NED 3 - 0 Sofia, BUL 2014-04-18 1/8 OS-kval (j)
46 Julienne Smith RSA 3 - 0 Sofia, BUL 2014-04-16 1/16 OS-kval (j)
45 Mariam Wahab Aarhus ABK, DEN 3 - 0 Hvidovre, DEN 2014-03-22 Final Hvidovre BC
44 Sabrien Besim Rovaniemen Reipas, FIN 3 - 0 Borås 2014-01-11 Final Golden Girl
43 Ida Lundblad TiFa BC 0 - 3 Tidaholm 2013-12-06 1/2 JSM
42 Airiken Subinuer CHN 3 - 0 Albena, BUL 2013-09-28 Final VM (j)
41 Daria Tomas RUS 3 - 0 Albena, BUL 2013-09-27 1/2 VM (j)
40 Madina Nuesjajeva KAZ 3 - 0 Albena, BUL 2013-09-25 1/4 VM (j)
39 Mamate Schuster AUS 3 - 0 Albena, BUL 2013-09-24 1/8 VM (j)
38 Jelena Jelic [SRB] 1 - 2 Kikinda, SRB 2013-07-13 1/2 Gyllene Handsken
37 Suzanne Watson Power Gym, ENG 5 - 0 London, ENG 2013-06-23 Final Haringey BC
36 Hazel Gale Gator ABC, ENG 3 - 2 London, ENG 2013-06-22 Haringey BC
35 Anna Lindqvist Malmö BK 26 - 31 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 (d) SM-final
34 Josephine Marass Hägg Djurgårdens IF 27 - 7 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 (d) 1/2
33 Rebecca Eriksson Vårgårda BK 22 - 8 Karlstad 2013-04-19 SM 2013 (d) 1/4
32 Fam Elgan NOR 3 - 11 Aarhus, DEN 2013-03-24 NM 2013 (d) NM-final
31 Jelena Jelic Malmö BC 11 - 6 Hamburg, GER 2013-03-03 Final Girl BC
30 Ksenia Visjnevskaja RUS 14 - 10 Wladyslawowo, POL 2012-11-09 Final EM (u)
29 Justyna Walas POL 12 - 10 Wladyslawowo, POL 2012-11-07 1/2 EM (u)
28 Semra Bogucanin SRB 13 - 4 Wladyslawowo, POL 2012-11-05 1/4 EM (u)
27 Laura Sirviö Kajaanin Kuoho, FIN 7 - 0 Hilleröd, DEN 2012-10-13 Final Hilleröd BC
26 Patricia Berghult Höllvikens BK 0 - 3 Gävle 2012-09-30 Final Falken Cup
25 Tamara Miloradovic [SRB] 11 - 0 Novi Sad, SRB 2012-07-08 Final Gyllene Handsken
24 Rachel Hoefnagels Boxing Academy, NED 12 - 1 Novi Sad, SRB 2012-07-07 1/2 Gyllene Handsken
23 Emma Mäntykenttä FIN 5 - 0 Stockholm 2012-03-24 Final NM (j)
22 Ida Lundblad TiFa BC 1 - 2 Hjo 2012-02-11
21 Sara Lundqvist Narva BK 3 - 0 Uppsala 2012-01-22 Final Uppsala BO
20 Sagal Adan Angered BC 11 - 12 Morgongåva 2011-12-02 1/2 JSM
19 Linnea Molin Örebro BK 20 - 2 Morgongåva 2011-12-01 1/4 JSM
18 Beatrice Dahl IK Ymer 3 - 0 Angered 2011-11-05 Final ABC (u)
17 Emelie Fahlén IFK Umeå 3 - 0 Gävle 2011-10-02 Final Falken Cup (u)
16 Oksana Paltseva RUS 9 - 3 Orenburg, RUS 2011-09-02 Final EM (u)
15 Veronika Lobanova UKR 14 - 4 Orenburg, RUS 2011-09-01 1/2 EM (u)
14 Jelena Jelic Höllvikens BK 11 - 7 Ljungbyhed 2011-07-03 Final Baltic Cup (u)
13 Oksana Paltseva RUS 11 - 6 Antalya, TUR 2011-04-30 Final VM (u)
12 Austeja Accuieta IRL 16 - 3 Antalya, TUR 2011-04-28 1/2 VM (u)
11 Veronika Lobanova UKR 31 - 7 Antalya, TUR 2011-04-27 1/4 VM (u)
10 Linnea Molin Örebro BK 22 - 10 Borås 2011-04-09 Final Nybörjarnas
9 Patricia Axling Narva BK/Sthlm 3 - 0 Värnamo 2011-04-02 BoxAllsvenskan
8 Linnea Molin Örebro BK 3 - 0 Halmstad 2011-03-06 Final Halmstad BC (j)
7 Elisabeth Wohlgemuth PSV Wismar, GER W TKO 1 Hamburg, GER 2011-02-27 Girls BC
6 Jelena Jelic Höllvikens BK 3 - 0 Ronneby 2011-02-19 Final Sydsvenska (u)
5 Sagal Adan Angered BC 3 - 0 Värnamo 2011-01-28
4 Ida Lundblad TiFa BC 0 - 3 Uppsala 2011-01-23 Uppsala BO
3 Ida Lundblad TiFa BC 5 - 12 Borås 2011-01-16 Final Golden Girl (u)
2 Mette Sejersen A.Olympia, DEN 12 - 9 Borås 2011-01-15 1/2 Golden Girl (u)
1 Jasmine Nilsson Höllvikens BK 0 - 3 Kristianstad 2011-01-07
Sammanfattande statistik

2011 Nybörjarmästarinna (u).
2011-2012 Guld Ungdoms-VM. 
2013 SM-Silver.
2013, 2015, 2017 NM-Silver.
2013 Guld Junior-VM (Bulgarien).
2014 Guld Junior-EM (Italien).
2014 Brons Junior-OS (Kina).