Patricia Berghult

Vikt: Lättvikt, Lätt Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1994-05-02
Död:
Klubb: Höllvikens BK
SM: 2012, 2014 SM-Guld
Landskamper: 3 (1-1-1)
Nordisk: 1 (1-0)
EM: 2 (1-1)
VM: 4 (2-2)
OS: -
Professionell: Debut 2015-12-19. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
70 Alanna Murphy (Nihell) Army BT, ENG 1 - 2 London, ENG 2015-06-20 1/2 Haringey
69 Ida Lundblad IF Göteborg Team Box 0 - 3 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 (d) SM-final
68 Mira Potkonen Tampereen VS, FIN 0 - 3 Borås 2015-01-09 1/4 Golden Girl
67 Julia Tsiplakova UKR 0 - 2 Jeju, KOR 2014-11-18 VM 2014 (d) 1/16
66 Mira Potkonen Tampereen VS, FIN 0 - 3 Stralsund, GER 2014-10-23 1/4 Queens Cup
65 Katie Taylor Bray BC, IRL 0 - 5 Fermoy, IRL 2014-10-11
64 Estelle Mossely Red Star, FRA 0 - 3 Istanbul, TUR 2014-09-10 1/2 Ahmet Cömert
63 Vivien Csombor KSI, HUN 3 - 0 Istanbul, TUR 2014-09-09 1/4 Ahmet Cömert
62 Bianka Nagy HUN 1 - 2 Bukarest, ROM 2014-06-02 EM 2014 (d) 1/8
61 Lisa de Vilder NED 3 - 0 Bukarest, ROM 2014-05-31 EM 2014 (d) 1/16
60 Pernilla Gustavsson Ronneby BT 3 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 (d) SM-final
59 Camilla Skov Jensen FAK Aarhus, DEN 3 - 0 Vordingborg, DEN 2014-03-15
58 Mathilda Soukka Borgå Boxing, FIN 2 - 1 Borås 2014-01-12 Final Golden Girl
57 Anaïs Kistler CLB Lausannois, SUI 2 - 0 Borås 2014-01-11 1/2 Golden Girl
56 Anna Lindqvist Malmö BK 3 - 0 Borås 2014-01-10 1/4 Golden Girl
55 Anaïs Kistler CLB Lausannois, SUI Draw Frenkendorf, SUI 2013-12-15
54 Sandra Brügger BR Basel, SUI 0 - 3 Frenkendorf, SUI 2013-12-14
53 Melanie Floch Vastine BC, FRA 3 - 0 Stralsund, GER 2013-10-13 Final Queens Cup
52 Cindy Rogge SG Stahl, GER 3 - 0 Stralsund, GER 2013-10-12 1/2 Queens Cup
51 Anaïs Kistler CLB Lausannois, SUI 3 - 0 Stralsund, GER 2013-10-11 1/4 Queens Cup
50 Wendy Couvercelle FRA 13 - 19 Wladyslawowo, POL 2012-11-08 Final EM (j)
49 Laura Kelly ENG 17 - 9 Wladyslawowo, POL 2012-11-07 1/2 EM (j)
48 Lauren Price WAL 11 - 8 Wladyslawowo, POL 2012-11-05 1/4 EM (j)
47 Camilla Skov Jensen FAK Aarhus, DEN 13 - 4 Hilleröd, DEN 2012-10-14 Final Hilleröd BC
46 Agnes Alexiusson Värnamo BK 3 - 0 Gävle 2012-09-30 Final Falken Cup
45 Aidana Arapbajeva [KZK] 5 - 0 Novi Sad, SRB 2012-07-08 Final Gyllene Handsken
44 Poonam Chahal [IND] 8 - 2 Novi Sad, SRB 2012-07-07 1/2 Gyllene Handsken
43 Anja Vasalic [SRB] 3 - 2 Novi Sad, SRB 2012-07-06 1/4 Gyllene Handsken
42 Daria Abramova RUS 15 - 17 Qinhuangdao, CHN 2012-05-16 VM 2012 (d) 1/4
41 Sharipova KAZ 24 - 11 Qinhuangdao, CHN 2012-05-15 VM 2012 (d) 1/8
40 Iulia Navaciou ROM 25 - 10 Qinhuangdao, CHN 2012-05-13 VM 2012 (d) 1/16
39 Fam Elgan Champion, NOR 6 - 10 Heraklion, GRE 2012-04-22 Final Minoas Cup
38 Cecilia Nilsson Borgå Boxing, FIN 17 - 7 Heraklion, GRE 2012-04-21 1/2 Minoas Cup
37 Janina Bonorden BSK Seelze, GER 10 - 6 Heraklion, GRE 2012-04-20 1/4 Minoas Cup
36 Malin Hermansson BK 1925 10 - 5 Haninge 2012-04-14 SM 2012 (d) SM-final
35 Gabriella Saliba NBK/Akilles 16 - 7 Haninge 2012-04-13 SM 2012 (d) 1/2
34 Cecilia Nilsson FIN 18 - 12 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 (d) NM-final
33 Cindy Rogge SG Stahl, GER 15 - 11 Hamburg, GER 2012-03-04 Final Girl BC
32 Veronika Dubinina SC Traktor Schwerin, GER 26 - 18 Hamburg, GER 2012-03-03 1/2 Girl Box Cup
31 Chantelle Cameron ENG 10 - 16 Uppsala 2012-01-21 Landskamper 2012 SWE-ENG 4-3
30 Katalin Konya Aarhus ABK, DEN 5 - 0 Borås 2012-01-16 Final Golden Girl
29 Camilla Skov Jensen FAK Aarhus, DEN 5 - 0 Borås 2012-01-15 1/2 Golden Girl
28 Cecilia Nilsson FIN 13 - 8 Vantaa, FIN 2011-11-05 Landskamper 2011 SWE-FIN 5-2
27 Tatiana Tjibrova RUS 11 - 9 Orenburg, RUS 2011-09-03 Final EM (j)
26 Oksana Raga UKR 20 - 3 Orenburg, RUS 2011-08-31 1/2 EM (j)
25 Romina Marenda [ITA] 21 - 10 Halmstad 2011-05-08 Int round robin
24 Gulzjaina Ubbinijazova [KAZ] 13 - 8 Halmstad 2011-05-07 Int round robin
23 Oleksandra Sidorenko [UKR] 14 - 13 Halmstad 2011-05-06 Int round robin
22 Anastasia Beljakova RUS 10 - 15 Antalya, TUR 2011-04-30 Final VM (j)
21 Poonam Chahal IND 17 - 3 Antalya, TUR 2011-04-28 1/2 VM (j)
20 Petrula Draghiciu ROM 33 - 15 Antalya, TUR 2011-04-27 1/4 VM (j)
19 Gabriella Vetro HUN 24 - 9 Antalya, TUR 2011-04-25 1/8 VM (j)
18 Helena Falk BK Örnen 4 - 18 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 (d) SM-final
17 Shannon Buckley Aspire ABC, ENG 34 - 2 Borås 2011-01-16 Final Golden Girl
16 Adriana Araujo [BRA] 13 - 17 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-27 Int round robin
15 Rosilane Volente [BRA] W Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-26 Int round robin
14 Daiana Sanchez [ARG] 14 - 10 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-25 Int round robin
13 Tayna Cardoso [BRA] 5 - 10 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-22 Int round robin
12 Melanie Bouveur FRA 5 - 1 Sangatte, FRA 2010-10-30 Final Ung-EM
11 Veronika Bakajeva RUS 9 - 1 Sangatte, FRA 2010-10-29 1/2 Ung-EM
10 Shauna O´Keefe IRL W TKO 3 Sangatte, FRA 2010-10-27 1/4 Ung-EM
9 Gabriella Vetro HUN W TKO 2 Sangatte, FRA 2010-10-26 1/8 Ung-EM
8 Marzia Davide ITA Draw Stintino, ITA 2010-06-18 Landskamper 2010 SWE-ITA 6-12
7 Dina Thorslund DEN 12 - 5 Oslo, NOR 2010-03-20 Final NM (j)
6 Sagal Adan Angered BC 5 - 0 Tidaholm 2009-12-06 SUM-final
5 Nathalie Wilhelmsson BK Fighter 5 - 0 Tidaholm 2009-12-05 1/2 SUM
4 Veronica Carlsson IF Linnéa 2 - 1 Angered 2009-10-31 Final ABC
3 Matilda Nerén BK Falken 1 - 2 Gävle 2009-09-25 1/4 Falken Cup
2 Emmi Nordlund Oulun Tarmo, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2009-05-16 Final Pirkka
1 Caroline Laurell Winning BC 3 - 0 Malmö 2008-12-19
Sammanfattande statistik

2010 Nordisk juniormästarinna. 2011, 2015 SM-Silver. 2011 Silver Junior-VM. 2011 Guld Junior-EM. 2012 Guld Girl Box Cup (Hamburg). 2012 Guld Falken Cup (Gävle).  Taylor vs Berghult 2014