Oliver Flodin

Vikt: 69, 75 kg
Född: 1996-02-27
Död:
Klubb: BK Ringen (Jönköping), Vaggeryds BK
SM: 2013 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2016 Nordiskt Guld
EM:
VM:
OS:
Professionell: Debut 2017-09-30. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
86 Allan Malla Malmö BK 3 - 0 Jönköping 2017-06-10
85 Max van der Pas Aleco BA, NED 0 - 5 Warsawa, POL 2017-05-04 1/4 Feliks Stamm
84 Daniel Zan Daskalo [ISR] 5 - 0 Warsawa, POL 2017-05-03 1/8 Feliks Stamm
83 Mindaugas Gedminas NOR L w.o Gilleleje, DEN 2017-04-02 NM 2017 NM-final
82 Jafet Örn Torsteinsson ISL 4 - 1 Gilleleje, DEN 2017-04-01 NM 2017 1/2
81 Jordan Reynolds ENG 1 - 4 Basingstoke, ENG 2017-03-10 Landskamper 2017 SWE-ENG 1-5
80 Balazs Bacskai HUN 0 - 3 Baku, AZE 2016-06-18 1/16 OS-kval
79 Abel Mina Caicedo ECU 2 - 1 Baku, AZE 2016-06-16 1/32 OS-kval
78 Alban Beqiri ALB 0 - 3 Samsun, TUR 2016-04-10 1/16 OS-kval
77 Ruslan Sjidokaev NOR 3 - 0 Göteborg 2016-03-27 NM 2016 NM-final
76 Mikkel Nielsen DEN 3 - 0 Göteborg 2016-03-26 NM 2016 1/2
75 Danijar Jeleussinov [KAZ 0 - 3 Helsingfors, FIN 2016-03-11 1/4 GeeBee
74 Onur Sipal [TUR] 1 - 2 Debrecen, HUN 2016-02-05 1/2 Bocskai mem
73 Durim Oraca BK Kvarner, CRO 3 - 0 Debrecen, HUN 2016-02-04 1/4 Bocskai mem
72 Roberto Queiroz [BRA] 3 - 0 Debrecen, HUN 2016-02-03 1/8 Bocskai mem
71 Antti Hietala FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 2015-12-19 Landskamper 2015 SWE-FIN 5-5
70 Said Mohamed Walid [EGY] 2 - 1 Vrnjacka Banja, SER 2015-11-29 Final Golden Gloves
69 Jamshid Nazari AIK Lund, NOR 2 - 1 Vrnjacka Banja, SER 2015-11-28 1/2 Golden Gloves
68 Mitja Disic [SLO] 3 - 0 Vrnjacka Banja, SER 2015-11-27 1/4 Golden Gloves
67 Leon Chartoi Hammarby IF 0 - 3 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 SM-final
66 Shady Gamhour ATF Gym IF 3 - 0 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 1/2
65 Amir Smesem Hisingens BK 3 - 0 Tidaholm 2015-05-08 SM 2015 1/4
64 Vasilii Belous [MDA] 1 - 2 Belgrad, SRB 2015-04-24 1/4 Belgrad
63 Mateusz Kostecki WKS Desaut, POL 2 - 1 Oskarshamn 2015-04-03
62 Andrej Hartsenko [EST] 0 - 3 Tallin, EST 2015-03-20 1/2 Olümpiakinnas
61 Adam Nolan Bray BC, IRL 1 - 2 Helsingfors, FIN 2015-03-14 1/2 GeeBee
60 Simeon Tjamov [BUL] 3 - 0 Helsingfors, FIN 2015-03-13 1/4 GeeBee
59 Jaroslav Samofalov [UKR] 0 - 3 Sofia, BUL 2015-02-25 1/8 Strandja
58 Alva Botsoie [SEY] 3 - 0 Sofia, BUL 2015-02-24 1/16 Strandja
57 Dario Morello ITA 2 - 1 Jönköping 2015-01-31 Landskamper 2015 SWE-ITA 6-3
56 Sergej Bogatjuk [UKR] 0 - 3 Vrnjacka Banja, SER 2014-11-30 Final Gyllene Handsken
55 Bojan Ristevski [MKD] 2 - 1 Vrnjacka Banja, SER 2014-11-29 1/2 Gyllene Handsken
54 Adam Chartoi Hammarby IF 3 - 0 Borås 2014-11-23 Final King ot Ring (j)
53 Joshua White March ABC, ENG 3 - 0 Borås 2014-11-22 1/2 King of the Ring (j)
52 Said Yilmaz Aarhus Boxing, DEN 3 - 0 Borås 2014-11-21 1/4 King of the Ring
51 Georgi Charabadze GEO 0 - 3 Zagreb, CRO 2014-10-21 1/8 EM (j)
50 Georgi Charabadze GEO 0 - 3 Sofia, BUL 2014-04-19 1/16 VM (j)
49 Edin Avdic AUT 3 - 0 Sofia, BUL 2014-04-16 1/32 VM (j)
48 Iljas Adzinajev [BLR] 2 - 1 Vilnius, LTU 2014-03-15 Final Dan Pozniak
47 Efkan Sivrikaya [TUR] 3 - 0 Vilnius, LTU 2014-03-14 1/2 Dan Pozniak
46 Tugay Erdemir [TUR] 3 - 0 Vilnius, LTU 2014-03-13 1/4 Dan Pozniak
45 Georgi Charabadze [GEO] 2 - 1 Vilnius, LTU 2014-03-12 1/8 Dan Pozniak
44 Akram Khalil Angered BC 3 - 0 Växjö 2014-02-23 Final Värend BO (j)
43 Ali Shaker Malmö BK 3 - 0 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
42 Elvis Sumic Örebro BK 3 - 0 Tidaholm 2013-12-08 JSM-final
41 Mattias Dahlberg Haninge BK 3 - 0 Tidaholm 2013-12-07 1/2 JSM
40 Loran Batti Upsala IF 1 - 2 Borås 2013-11-24 Final King of the Ring
39 Martin Larsen Trondhjem BK 3 - 0 Borås 2013-11-23 1/2 King of the Ring
38 Ilari Kujala KKN, FIN 3 - 0 Hilleröd, DEN 2013-10-12 Final Hilleröd BC
37 Luka Prtenjaca CRO 0 - 3 Rotterdam, NED 2013-08-14 1/8 EM (j)
36 Ziga Pecnik SLO 3 - 0 Rotterdam, NED 2013-08-13 1/16 EM (j)
35 Ibrahima Diallo [GER] W w.o Frankfurt/Oder, GER 2013-06-23 Final Brandenburg Cup
34 Cem Korkmaz [GER] 2 - 1 Frankfurt/Oder, GER 2013-06-22 Brandenburg Cup
33 Borislav Vangelov [BUL] 3 - 0 Frankfurt/Oder, GER 2013-06-21 Brandenburg Cup
32 Eimantas Vaicikonis [LTU] 3 - 0 Frankfurt/Oder, GER 2013-06-20 Brandenburg Cup
31 Bobby Begg ENG 2 - 1 Vaggeryd 2013-05-11 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-4
30 Jimmy van den Ijssel Rotterdam, NED 17 - 13 Rotterdam, NED 2013-04-30 Småland/Halland-Rotterdam
29 Simon Henriksson Ystads SK 21 - 12 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 SM-final
28 Mohammed El Ahmed Helsingborgs BK 9 - 5 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 1/2
27 Salah Nazar Taha Morgongåva BK 12 - 5 Karlstad 2013-04-19 SM 2013 1/4
26 Martin Götesson Säter BK W Heby 2013-01-20 Final Sweden BO
25 Michael Frias [CUB] 5 - 14 Havanna, CUB 2012-06-05 Cordova
24 Mohammed Al-Jawabreh DEN-u 3 - 0 Vaggeryd 2012-05-19 SWE u-DEN u 8-6
23 Martin Larsen Trym IL, NOR 11 - 4 Tallin, EST 2012-04-29 Final Olympic Gloves (u)
22 Antti Hietala FIN 12 - 18 Stockholm 2012-03-25 Final NM (j)
21 Ask Vang TK, NOR 5 - 0 Askim, NOR 2012-03-10 Final Askim Cup
20 Arten Lomakin [Petrozavadosk], RUS 31 - 7 Uppsala 2012-01-22 Final Uppsala BO
19 Simon Pålsson-Högström Narva BK 13 - 9 Morgongåva 2011-12-03 SUM-Final
18 Ian Tumale BK Antares 16 - 7 Morgongåva 2011-12-02 1/2 SUM
17 Jamie Evans [WAL] 0 - 5 Cardiff, WAL 2011-11-18
16 Amin Srour TK, NOR 3 - 0 Angered 2011-11-06 Final ABC (u)
15 Samuel Jarrar BK Falken 3 - 0 Angered 2011-11-05 1/2 ABC
14 Robin Leinweber [GER] 0 - 3 Wismar, GER 2011-10-07
13 Mateusz Parat Prosna Kalisz, POL 3 - 0 Grudziadz, POL 2011-09-18 Final Copernicus (j)
12 Dariusz Ziemczyk [POL] 3 - 0 Grudziadz, POL 2011-09-16 1/2 Copernicus (j)
11 Nils Morgel GER 4 - 9 Astana, KAZ 2011-07-24 1/16 VM (u)
10 James Price [WAL] 4 - 1 Tammerfors, FIN 2011-05-08 Final Pirkka
9 Joacim Heiskari Turun Jyru, FIN 3 - 2 Tammerfors, FIN 2011-05-07 1/2 Pirkka
8 Niila Mommo Kemin Into, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2011-04-24 Final Pyynikki
7 Manu Moisanen Kempelen Pyrintö, FIN 3 - 2 Tammerfors, FIN 2011-04-23 1/2 Pyynikki
6 Araik Ismail Kristianstads BK 2 - 1 Halmstad 2011-03-06 Final Halmstad BC (u)
5 Walid Aldalal Hisingens BK 2 - 1 Halmstad 2011-03-05 1/2 Halmstad BC (u)
4 Daniel Piaskowski [POL] 3 - 0 Kungälv 2011-02-25 BK Kungälv 30 år
3 Jordan Beveridge Irvine Vineburgh BC, SCO 5 - 6 Port Glasgow, SCO 2011-01-29
2 Rasmus Broman BS Tor 3 - 0 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO (u)
1 Ken Lindwall Timrå BK 3 - 0 Uppsala 2011-01-22 1/2 Uppsala BO (u)
Sammanfattande statistik

2011 Ungdomsmästare.
2013 JSM-Guld.
2013 Guld Brandenburg Cup (Frankfurt am Oder, Tyskland).
2014 Guld Dan Pozniak (Vilnius, Litauen).
2015 SM-Silver.