Attila Levin

Vikt: Super tungvikt
Född: 1976-11-08
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm), BK Dalen (Stockholm)
SM: 1995-1996-1997 SM-Guld
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk:
EM: 3 (2-1); EM-brons 1996
VM: 2 (1-1)
OS: 2 (1-1)
Professionell: Debut 1997-07-25. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
36 Anders Holmberg BK Vargen W TKO 2 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
35 Roger Persson Hälsingborgs BK KO 1 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
34 Vladimir Klytjko UKR L TKO 1 Atlanta, GA 1996-08-02 OS 1996 Atlanta 1/4 (1:43)
33 Jean-Francois Bergeron CAN W TKO 1 Atlanta, GA 1996-07-27 OS 1996 Atlanta 1/8 (0:59)
32 Erik Fuhrmann [GER] 8 - 1 Liverpool, ENG 1996-05-18 Final Multi Nations
31 Andrej Mojsejev [RUS] 11 - 6 Liverpool, ENG 1996-05-16* 1/2 Multi Nations
30 Tufik Basisi [ISR] W TKO 2 Liverpool, ENG 1996-05-14* 1/4 Multi Nations
29 Raymond Opondo [KEN] 3 - 0 Göteborg 1996-04-27
28 Vladimir Klytjko UKR 0 - 7 Vejle, DEN 1996-04-05 EM 1996 1/2
27 Petr Horacek CZE W TKO 1 Vejle, DEN 1996-04-03 EM 1996 1/4
26 Henryk Zatyka POL 11 - 5 Vejle, DEN 1996-04-01 EM 1996 1/8
25 Tobias Asklöf Åtvidabergs BK 15 - 2 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 SM-final
24 Stefan Liljebrand BK Falken W TKO 1 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
23 Per Silfver Timrå BK 17 - 1 Stockholm 1996-02-01 SM 1996 1/4
22 Kwamena Turkson Rinkeby International 6 - 5 Lidingö 1996-01-06
21 X X FIN W w.o Helsingfors, FIN 1995-12-10 Landskamper 1995 SWE-FIN 10-2
20 Peer Müller Schweriner SC, GER KO 1 Bad Mecklenburg, GER 1995-09-09
19 Vitali Klytjko UKR L TKO 2 Berlin, GER 1995-05-10 VM 1995 1/4
18 Danny Williams ENG 9 - 3 Berlin, GER 1995-05-08 VM 1995 1/8
17 Gitas Juskevicius [LIT] 6 - 9 Helsingfors, FIN 1995-04-08 Final Gee-Bee
16 Kai Brännkärr Kemin Into, FIN W TKO 2 Helsingfors, FIN 1995-04-07* 1/2 Gee-Bee
15 Kent Wujciak Majornas BK 14 - 5 Gävle 1995-03-06 SM 1995 SM-final
14 Peter Jaako Majornas BK 11 - 0 Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
13 Mikael Paavilainen Stockholms AIF 17 - 3 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
12 Matias Sylvan BK Pugilist 12 - 5 Timrå 1994-12-18 JSM-final
11 Andrej Mojsejev RUS L TKO 2 Istanbul, TUR 1994-09-1x 1/8 VM (j)
10 Igors Horunzijs [LAT] W TKO 2 Tammerfors, FIN 1994-04-03 Final Pyynikki (j)
9 Anders Olsson Haninge BK KO 2 Stockholm 1994-03-25 Final Mellansvenska
8 Anders Olsson Haninge BK W TKO 1 Falun 1993-12-12 JSM-final
7 Stefan Oskarsson Västra Frölunda FK NC - NC Angered 1993-11-14 Final Göteborg/ABC BO
6 Steinar Jensen Sentrum BK, NOR KO 1 Angered 1993-11-13 1/2 Göteborg/ABC BO
5 Tony Carlsson Sundsvalls BK KO 1 Stockholm 1993-10-30
4 Anders Olsson Haninge BK KO 2 Stockholm 1993-10-10
3 Berth Karlsson Finspångs AIK KO 1 Gävle 1993-09-25 Final Falken Cup (j)
2 Anders Olsson Haninge BK 3 - 0 Stockholm 1993-04-26 Final Mellansvenska (j)
1 Abdul Nur Kahire Stockholms AIF W Dsq 2 Stockholm 1992-04-27 Final Mellansvenska (j)
Sammanfattande statistik

1993-1994 JSM-Guld.
1996 EM-Brons. 


En bra boxare som inte räckte till i de stora sammanhangen vare sig som amatör eller proffs.
Som proffs kom de flesta vinsterna över enkla motståndare. Förluster mot namn som Nikolaj Valuev och Robert Helenius.