Love Holgersson

Vikt: 60, 63, 69, 75 kg
Född: 1993-07-21
Död:
Klubb: BK Swing (Smedjebacken), Säters BK, Upsala IF (Uppsala), BK Falken (Gävle), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 2010, 2015 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2010, 2015, 2018-2019 NM-Guld
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
110 Kaitlyn Clark Destiny Boxing, CAN 5 - 0 Borås 2020-02-02 Final Golden Girl
109 Laura Stevens Far Cotton ABC, ENG 5 - 0 Borås 2020-02-01 1/2 Golden Girl
108 Aoife O Rourke Castlerea BC, IRL 0 - 5 Sofia, BUL 2020-01-21 1/8 Strandja
107 Atheyna Bylon PAN 0 - 5 Ulan-Ude, RUS 2019-10-05 VM 2019 (d) 1/32 VM
106 Elzbieta Wojcik POL 0 - 5 Alcobendas, SPA 2019-08-30 EM 2019 (d) 1/2 EM
105 Milena Matovic SRB 4 - 1 Alcobendas, SPA 2019-08-26 EM 2019 (d) 1/4 EM
104 Busenaz Surmeneli TUR 1 - 4 Minsk, BLR 2019-06-25 1/8 European Games
103 Nouchka Fontijn Mesa Sport, NED 0 - 5 Warzawa, POL 2019-05-03 1/2 Feliks Stamm
102 Michel Davina BC Garges, FRA 4 - 1 Warzawa, POL 2019-04-30 1/4 Feliks Stamm
101 Kristin Björgvinsdottir ISL 5 - 0 Tammerfors, FIN 2019-03-31 NM 2019 (d) NM-final
100 Naomi Graham Army World CAP, USA 2 - 3 Sofia, BUL 2019-02-19 Final Strandja
99 Morelle McCane BD Boxing, USA 5 - 0 Sofia, BUL 2019-02-18 1/2 Strandja
98 Dobromira Georgieva [BUL] W TKO 2 Sofia, BUL 2019-02-17 1/4 Strandja
97 Agata Kaczmarska Radomiak Radom, POL W TKO 2 Sofia, BUL 2019-02-15 1/8 Strandja
96 Michel Davina BC Garges, FRA 5 - 0 Borås 2019-02-03 Final Golden Girl
95 Mary Spencer Kashechewan BC, CAN 5 - 0 Borås 2019-02-02 1/2 Golden Girl
94 Lilli Ahlstedt HeTo, FIN 5 - 0 Borås 2019-02-01 1/4 Golden Girl
93 Qian Li CHN 1 - 4 New Dehli, IND 2018-11-19 VM 2018 (d) 1/8
92 Jorbelle Malewu Tekasala COD 5 - 0 New Dehli, IND 2018-11-17 VM 2018 (d) 1/16
91 Nisa Rodriguez [PUR] 3 - 2 Botevgrad, BUL 2018-10-15 Final Balkan
90 Nguyen Thi Huong [VIE] 5 - 0 Botevgrad, BUL 2018-10-14 1/2 Balkan
89 Ionela Nane [ROM] 5 - 0 Botevgrad, BUL 2018-10-13 1/4 Balkan
88 Dariga Sjakimova [KAZ] 3 - 2 Astana, KAZ 2018-06-10 Final President Cup
87 Wang Lina [CHN] 4 - 1 Astana, KAZ 2018-06-09 1/2 President Cup
86 Aida Ongdasj [KAZ] 5 - 0 Astana, KAZ 2018-06-05 1/4 President Cup
85 Kristin Björgvinsdottir ISL 5 - 0 Oslo, NOR 2018-03-25 NM 2018 (d) NM-final
84 Verena Verloop BT Vargas, NED 3 - 0 Borås 2018-02-04 Final Golden Girl
83 Zabrina Holmström IF Göteborg Team Box 5 - 0 Borås 2018-02-03 1/2 Golden Girl
82 Elena Narozanski Nemesis BC, ENG 5 - 0 Borås 2018-02-02 1/4 Golden Girl
81 Elina Gustafsson PoNMKY, FIN L w.o Gliwice, POL 2017-09-07 1/2 Silesian Open
80 Natasha Gale ENG 0 - 2 Sofia, BUL 2016-11-15 EM 2016 (d) 1/8
79 Zabrina Holmström IF Göteborg Team Box 3 - 0 Söderköping 2016-10-01 Final Gripen Cup
78 Maily Nicar FRA 3 - 0 Coulaines, FRA 2016-09-24 Landskamper 2016 SWE-FRA 4-5
77 Elzbieta Wojcik KSW Rosa, POL 0 - 3 Gliwice, POL 2016-09-02 Final Silesian Open
76 Anna Laurell (Nash) IF Linnéa 0 - 2 Göteborg 2016-03-26 NM 2016 (d) NM-final
75 Yuan Meiqing [CHN] 1 - 2 Ruma, SRB 2016-01-08 1/8 Nations Cup
74 Sarah Scheurich BC Traktor Schwerin, GER 0 - 2 Stralsund, GER 2015-10-29 1/4 Queens Cup
73 Erika Guerrier BC Entressens, FRA 3 - 0 Stralsund, GER 2015-10-28 1/8 Queens Cup
72 Sema Caliskan [TUR] 1 - 2 Erzurum, TUR 2015-09-07 1/4 President´s Cup
71 Buse Hilal Yildiz [TUR] 3 - 0 Erzurum, TUR 2015-09-06 1/8 President´s Cup
70 Alex Turbitt Army BT, ENG W London, ENG 2015-06-21 Final Haringey
69 Anna Laurell (Nash) IF Linnéa 2 - 0 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 (d) SM-final
68 Zabrina Holmström IK Ymer 3 - 0 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 (d) 1/2
67 Sanna Turunen FIN 3 - 0 Tammerfors, FIN 2015-03-29 NM 2015 (d) NM-final
66 Anna Laurell (Nash) IF Linnéa 1 - 2 Borås 2015-01-11 Final Golden Girl
65 Jaroslava Jakusjina CSKA, RUS 3 - 0 Borås 2015-01-10 1/2 Golden Girl
64 Katerina Shambir UKR 1 - 2 Jeju, KOR 2014-11-20 VM 2014 (d) 1/8
63 Viktoria Kebikova BLR 3 - 0 Jeju, KOR 2014-11-19 VM 2014 (d) 1/16
62 Nouchka Fontijn Mesa Sport, NED 0 - 3 Istanbul, TUR 2014-09-11 Final Ahmet Cömert
61 Timea Nagy DVSC, HUN 2 - 1 Istanbul, TUR 2014-09-10 1/2 Ahmet Cömert
60 Kara Gulizar [TUR] 2 - 0 Istanbul, TUR 2014-09-09 1/4 Ahmet Cömert
59 Leyla Hasanova [AZE] W TKO 2 Istanbul, TUR 2014-09-08 1/8 Ahmet Cömert
58 Anna Laurell (Nash) IF Linnéa 1 - 2 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 (d) SM-final
57 Josefin Kandrell Malmö BC 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 (d) 1/2
56 Anna Laurell (Nash) IF Linnéa 0 - 3 Borås 2014-01-12 Final Golden Girl
55 Malena Hede Morgongåva BK 3 - 0 Borås 2014-01-10 1/2 Golden Girl
54 Josefin Kandrell Malmö BC 3 - 0 Smedjebacken 2013-11-16 BK Swing 75 år
53 Savannah Marshall ENG 0 - 3 Keszthely, HUN 2013-07-05 1/2 EU-mästerskap
52 Timea Nagy HUN 3 - 0 Keszthely, HUN 2013-07-04 1/4 EU-mästerskap
51 Stacey Copeland Bredbury Stockport ABC, ENG W Stockport, ENG 2013-05-17
50 Nouchka Fontijn Mesa Sport, NED 0 - 5 Argenteuil, FRA 2013-04-06 Final Montana
49 Gabrielle Codarin [BRA] 3 - 0 Argenteuil, FRA 2013-04-05 1/2 Montana
48 Ljubov Pashina Chanty-Mansiisk, RUS 13 - 10 Borås 2013-01-12 Final Golden Girl
47 Josefin Kandrell Malmö BC 3 - 0 Angered 2012-11-04 Final ABC
46 Viktoria Kebikova [BLR] 14 - 4 Mikolajiv, UKR 2012-09-08 Final Mykolajiv Cup
45 Irina Tsarkova RUS 18 - 12 Orenburg, RUS 2011-09-03 Final EM (j)
44 Natalia Tarasjuk UKR 12 - 2 Orenburg, RUS 2011-08-31 1/2 EM (j)
43 Patrizia Pilo [ITA] 11 - 8 Halmstad 2011-05-08 Int round robin
42 Dariga Sjakimova [KAZ] 12 - 9 Halmstad 2011-05-07 Round Robin
41 Inna Sjevtjenko [UKR] 14 - 4 Halmstad 2011-05-06 Int round robin
40 Irina Tsarkova RUS 24 - 10 Antalya, TUR 2011-04-30 Final VM (j)
39 Lauren Price WAL W TKO 4 Antalya, TUR 2011-04-28 1/2 VM (j)
38 Daena Stephenson NZL 25 - 10 Antalya, TUR 2011-04-26 1/4 VM (j)
37 Viktoria Avramenko Team Baden-Würtenburg, GER 13 - 0 Hamburg, GER 2011-02-27 Girl Box Cup
36 Muazzez Jawutz Team Niedersachen, GER W TKO 1 Hamburg, GER 2011-02-26 Girl Box Cup
35 Jessica Andersson Staffantorps BS 18 - 0 Växjö 2010-11-27 JSM-final
34 Josephine Marass Hägg Bålsta BK 23 - 1 Växjö 2010-11-25 1/2 JSM
33 Anna Laurell (Nash) IF Linnéa L Angered 2010-11-07 Final ABC
32 Ditte Frostholm Viborg AK, DEN 3 - 0 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
31 Guluzar Kara TUR 3 - 2 Sangatte, FRA 2010-10-30 Final EM (j)
30 Oksana Vinnik UKR W TKO 1 Sangatte, FRA 2010-10-28 1/2 EM (j)
29 Viktoria Bengerno HUN 11 - 1 Sangatte, FRA 2010-10-26 1/4 EM (j)
28 Armine Sinabian Stenhagens KK 2 - 1 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
27 Anne Tjönndal Ulf-an, NOR W Gävle 2010-09-25 1/2 Falken Cup
26 Savannah Marshall United Kingdom 1 - 10 Cardiff, WAL 2010-07-30 UK-"World" 6-6
25 Patrizia Pilo ITA 3 - 0 Stintino, ITA 2010-06-18 Landskamper 2010 SWE-ITA 6-12
24 Caroline Ek BK Rapid 11 - 4 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 (d) SM-final
23 Armine Sinabian Stenhagens KK 8 - 1 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 (d) 1/2
22 Gulnar Golcek TUR 1 - 2 Ankara, TUR 2010-04-09 1/4 PM Cup
21 Olga Ciobanu MLD 2 - 1 Ankara, TUR 2010-04-08 1/8 PM Cup
20 Lotte Lien NOR 7 - 4 Oslo, NOR 2010-03-21 NM 2010 (d) NM-final
19 Nina Jelic Höllvikens BK 5 - 0 Tidaholm 2009-12-06 Final Förbunds-JM
18 Felicia Gihl Vieider IF Linnéa 5 - 0 Tidaholm 2009-12-05 1/2 Förbunds-JM
17 Felicia Gihl Vieider IF Linnéa 5 - 0 Borås 2009-10-18 Final Golden Girl
16 Nina Jelic Höllvikens BK 3 - 0 Gävle 2009-09-26 Final Falken Cup (j)
15 Jennie Karlsson Majornas BK 3 - 0 Gävle 2009-09-25 1/2 Falken Cup
14 Maria Lindqvist Kalmar BK 17 - 4 Nyköping 2009-02-08 JSM-final
13 Veronica Carlsson IF Linnéa 11 - 4 Nyköping 2009-02-07 1/2 JSM
12 Josefin Pettersson BK Kelly 3 - 0 Uppsala 2009-01-25 Final KP-Cup (j)
11 Emma Johansson BK Kelly 3 - 0 Uppsala 2009-01-24 1/2 KP Cup
10 Anastasia Beljakova RUS 3 - 2 Jambol, BUL 2008-12-12 Final EM (u)
9 Sarah Close IRL 3 - 2 Jambol, BUL 2008-12-11 1/2 EM (u)
8 Maiju Hyvönen Turun Urheilulitto, FIN 3 - 0 Stockholm 2008-10-05
7 Josefin Pettersson BK Kelly 3 - 0 Gävle 2008-09-27 Final Falken Cup (j)
6 Felicia Gihl Vieider IF Linnéa 4 - 1 Norrköping 2008-09-22 SUM-final
5 Diana Nadim DEN 0 - 5 Lund 2008-03-30 Final NM (j)
4 Charlotta Lindblom Redbergslids BK 19 - 8 Stockholm 2008-02-03 Final JSM
3 Klara Svensson (gbg) Hisingens BK 24 - 4 Stockholm 2008-02-02 1/2 JSM
2 Emelie Olofsson BK Amatör 15 - 1 Stockholm 2008-02-01 1/4 JSM
1 Sandra Hedlund Haninge BK W Uppsala 2008-01-20 Final KP-Cup (u)
Sammanfattande statistik

2008 Ungdomsmästarinna.
2008 Guld Ungdoms-EM.
2008, 2010 JSM-Guld.
2011 Guld Junior-VM.
2010-2011 Guld Junior-EM.
2012 Guld Golden Girl Cup.
2012 Guld Mykolajiv Cup (Ukraina).
2014 SM-Silver.