Armine Sinabian

Vikt: 57, 63, 69 kg
Född: 1985-10-17
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala), BK Falken (Gävle), Stenhagens Kamratklubb (Uppsala)
SM: 2006, 2011 SM-Guld
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: 1 (1-0); NM-Guld 2007
EM: 2011 EM-Silver (för Armenien)
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
56 Jennifer Miranda ESP 9 - 13 Qinhuangdao, CHN 2012-05-12 Dam-VM
55 Gulsum Tatar TUR 4 - 10 Rotterdam, HOL 2011-10-22 EM 2011 (d) EM-final
54 Martina Schmoranzova CZE 15 - 6 Rotterdam, HOL 2011-10-21 EM 2011 (d) 1/2
53 Margarita Cheneva BUL 14 - 10 Rotterdam, HOL 2011-10-19 EM 2011 (d) 1/4
52 Maja Stojanovic SRB 12 - 4 Rotterdam, HOL 2011-10-18 EM 2011 (d) 1/8
51 Klara Svensson Höllvikens BK 4 - 3 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 (d) SM-final
50 Gabriella Saliba NBK/Akilles 5 - 3 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 (d) 1/2
49 Gabriella Saliba NBK/Akilles 3 - 0 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
48 Masha Nikolic BK Tiger 3 - 0 Uppsala 2011-01-22 1/2 Uppsala BO
47 Love Holgersson IF Linnéa 1 - 2 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
46 Love Holgersson IF Linnéa 1 - 8 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 (d) 1/2
45 Annika Wangberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 2009-11-28
44 Mikaela Laurén BK Dalen 4 - 1 Timrå 2008-02-10 Final Mattias Minne
43 Elin Jakobsson BK Swing 5 - 0 Sundsvall 2008-01-27 Final Norrländska
42 Eva Wahlström Loviisan Riento, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 2007-08-24
41 Katja Penttinen (Stenholm). Riihimäen Kehä-Ketut, FIN 26 - 16 Stockholm 2007-05-06 Final Maj Box Cup
40 Natasha Jonas ENG 3 - 0 Stockholm 2007-04-02 Landskamper 2007 SWE-ENG 7-4
39 Katja Penttinen (Stenholm). FIN 23 - 13 Loviisa, FIN 2007-03-25 NM 2007 (d) NM-final
38 Katja Penttinen (Stenholm). FIN 2 - 1 Boden 2006-12-09 Landskamper 2006 SWE-FIN 5-4
37 Ann Verheyen BC Meerhout, BEL Draw Laarne, BEL 2006-11-11
36 Ronja Holgersson Upsala IF 0 - 3 Angered BC 2006-11-04 1/2 ABC
35 Taina St Pierre CAN 40 - 17 Montreal, CAN 2006-10-08 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
34 Geneviéve Lachance CAN 21 - 43 Montreal, CAN 2006-10-07 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
33 Katie Dunn CAN L TKO 2 Sudbury, CAN 2006-10-05 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
32 Katja Penttinen (Stenholm). Riihimäen K-K, FIN 4 - 1 Gävle 2006-10-01 Final Falken Cup
31 Pauliina Virta Hyvinkään BT, FIN 5 - 0 Gävle 2006-09-30 1/2 Falken Cup
30 Amanda Coulson Hartlepool CBC, ENG 22 - 13 Stockholm 2006-05-07 Final Maj BC
29 Katja Penttinen (Stenholm). Riihimäen K-K, FIN 27 - 25 Stockholm 2006-05-06 1/2 Maj BC
28 Katja Penttinen (Stenholm). Riihimäen K-K, FIN 2 - 3 Tammerfors, FIN 2006-04-15 Final Pyynikki
27 Elina Karjalainen Oulun KK, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2006-04-14 1/2 Pyynikki
26 Vinni Skovgaard DEN L TKO 1 Tönsberg, NOR 2006-03-25 NM 2006 (d) 1/2 NM
25 Paula Ohlsson BK Viljan 21 - 9 Uppsala 2006-02-04 SM 2006 (d) SM-final
24 Amélie Blary FRA-jun 22 - 19 St Nazaire, FRA 2006-01-23 SWE (j)-FRA (j) 4-7
23 Mirjam Sedin Majornas BK 2 - 1 Tidaholm 2005-12-03 TiFa BC
22 Malin De Wall Sollefteå BK 3 - 0 Stockholm 2005-11-20
21 Klara Svensson Höllvikens BK 0 - 3 Angered 2005-11-06 Final ABC
20 Elin Jakobsson BK Swing 5 - 0 Gävle 2005-09-24 Final Gefle Dagblad
19 Päivi Tulia (Acikgoz) Loviisan Riento, FIN 2 - 1 Stockholm 2005-05-01 Final Maj BC
18 Ronja Holgersson Säter BK 2 - 1 Stockholm 2005-04-30 1/2 Maj BC
17 Klara Svensson Höllvikens BK 20 - +20 Umeå 2005-02-12 SM 2005 (d) SM-final (74-71)
16 Annukka Volotinen Stadi Boxing, FIN 0 - 3 Uppsala 2005-01-23 Final KP-Cup
15 Ditte Persson BK Falken 3 - 0 Gävle 2004-11-27
14 Kari-Anne Kristiansen Bodö BK, NOR 3 - 2 Boden 2004-10-13
13 Malin De Wall Sollefteå BK 3 - 2 Timrå 2004-03-20 Mattias Minne
12 Klara Svensson Höllvikens BK 1 - 4 Eskilstuna 2004-02-06 SM 2004 (d) 1/2
11 Linn Olsson BK Falken 3 - 0 Uppsala 2004-01-31 Final KP-Cup
10 Ditte Persson BK Falken 16 - 15 Sundsvall 2003-10-19 Final Draken Cup
9 Linn Olsson BK Falken 2 - 1 Gävle 2003-09-19 Gefle Dagblad
8 Linn Olsson BK Falken W TKO 2 Stockholm 2003-05-09 Final KP-Cup
7 Irena Pavic Sundsvalls BK 1 - 4 Sundsvall 2002-10-19 1/2 Draken Cup
6 Ramona Nilzon Guldstadens BK 2 - 3 Timrå 2002-02-22 Mattias Minne
5 Michaela Pettersson Haninge BK 0 - 3 Uppsala 2002-01-19 Final KP Cup (j)
4 Mirjam Sedin Örnsköldsviks BK 6 - 9 Sundsvall 2001-12-13 1/2 JSM
3 Sofie Stenlund IFK Umeå W TKO 2 Angered 2001-11-03 Final ABC (j)
2 Irena Pavic Sundsvalls BK 0 - 5 Sundsvall 2001-10-20 Draken Cup
1 Linda Jönsson Redbergslids BK 3 - 0 Gävle 2001-09-28 Final Gefle Dagblad (u)
Sammanfattande statistik

2003 JSM-Guld.
2005 SM-Silver.
2008 Norrlandsmästare. 

Trots att Armine var Sverigebäst i sin klass så tvingades hon tävla för Armenien på internationella mästerskap. SBF:s ledning hade systematiskt bojkottat henne i flera år. Skälen var synnerligen grumliga.


2010 mästare i Armenien (69 kg).
Armine är född i Uppsala kommun men har dubbelt medborgarskap.  
Armine


På fotot tillsammans med sin far Kaspar Sinabian som var en mycket rutinerad boxare i hemlandet.
Han var Armines tränare under hela hennes karriär.