Armine Sinabian

Vikt: 57, 63, 69 kg
Född: 1985-10-17
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala), BK Falken (Gävle), Stenhagens Kamratklubb (Uppsala)
SM: 2006, 2011 SM-Guld
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: 1 (1-0); NM-Guld 2007
EM: 2011 EM-Silver (för Armenien)
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
53 Jennifer Miranda ESP 9 - 13 Qinhuangdao, CHN 2012-05-12 Dam-VM
52 Gulsum Tatar TUR 4 - 10 Rotterdam, HOL 2011-10-22 EM 2011 (d) EM-final
51 Martina Schmoranzova CZE 15 - 6 Rotterdam, HOL 2011-10-21 EM 2011 (d) 1/2
50 Margarita Cheneva BUL 14 - 10 Rotterdam, HOL 2011-10-19 EM 2011 (d) 1/4
49 Maja Stojanovic SRB 12 - 4 Rotterdam, HOL 2011-10-18 EM 2011 (d) 1/8
48 Klara Svensson Höllvikens BK 4 - 3 Sundsvall 2011-02-06 SM 2011 (d) SM-final
47 Gabriella Saliba NBK/Akilles 5 - 3 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 (d) 1/2
46 Gabriella Saliba NBK/Akilles 3 - 0 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
45 Masha Nikolic BK Tiger 3 - 0 Uppsala 2011-01-22 1/2 Uppsala BO
44 Love Holgersson IF Linnéa 1 - 2 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
43 Love Holgersson IF Linnéa 1 - 8 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 (d) 1/2
42 Annika Wangberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 2009-11-28
41 Mikaela Laurén BK Dalen 4 - 1 Timrå 2008-02-10 Final Mattias Minne
40 Eva Wahlström Loviisan Riento, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 2007-08-24
39 Katja Penttinen Riihimäen Kehä-Ketut, FIN 26 - 16 Stockholm 2007-05-06 Final Maj Box Cup
38 Natasha Jonas ENG 3 - 0 Stockholm 2007-04-02 Landskamper 2007 SWE-ENG 7-4
37 Katja Penttinen FIN 23 - 13 Loviisa, FIN 2007-03-25 NM 2007 (d) NM-final
36 Katja Penttinen FIN 2 - 1 Boden 2006-12-09 Landskamper 2006 SWE-FIN 5-4
35 Ann Verheyen BC Meerhout, BEL D - D Laarne, BEL 2006-11-11
34 Ronja Holgersson Upsala IF 0 - 3 Angered BC 2006-11-04 1/2 ABC
33 Taina St Pierre CAN 40 - 17 Montreal, CAN 2006-10-08 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
32 Geneviéve Lachance CAN 21 - 43 Montreal, CAN 2006-10-07 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
31 Katie Dunn CAN L TKO 2 Sudbury, CAN 2006-10-05 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
30 Katja Penttinen Riihimäen K-K, FIN 4 - 1 Gävle 2006-10-01 Final Falken Cup
29 Pauliina Virta Hyvinkään BT, FIN 5 - 0 Gävle 2006-09-30 1/2 Falken Cup
28 Amanda Coulson Hartlepool CBC, ENG 22 - 13 Stockholm 2006-05-07 Final Maj BC
27 Katja Penttinen Riihimäen K-K, FIN 27 - 25 Stockholm 2006-05-06 1/2 Maj BC
26 Katja Penttinen Riihimäen K-K, FIN 2 - 3 Tammerfors, FIN 2006-04-15 Final Pyynikki
25 Elina Karjalainen Oulun KK, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2006-04-14 1/2 Pyynikki
24 Vinni Skovgaard DEN L TKO 1 Tönsberg, NOR 2006-03-25 NM 2006 (d) 1/2 NM
23 Paula Ohlsson BK Viljan 21 - 9 Uppsala 2006-02-04 SM 2006 (d) SM-final
22 Amélie Blary FRA-jun 22 - 19 St Nazaire, FRA 2006-01-23 SWE (j)-FRA (j) 4-7
21 Mirjam Sedin Majornas BK 2 - 1 Tidaholm 2005-12-03 TiFa BC
20 Malin De Wall Sollefteå BK 3 - 0 Stockholm 2005-11-20
19 Klara Svensson Höllvikens BK 0 - 3 Angered 2005-11-06 Final ABC
18 Elin Jakobsson BK Swing 5 - 0 Gävle 2005-09-24 Final Gefle Dagblad
17 Päivi Tulia Loviisan Riento, FIN 2 - 1 Stockholm 2005-05-01 Final Maj BC
16 Ronja Holgersson Säter BK 2 - 1 Stockholm 2005-04-30 1/2 Maj BC
15 Klara Svensson Höllvikens BK 20 - +20 Umeå 2005-02-12 SM 2005 (d) SM-final (74-71)
14 Annukka Volotinen Stadi Boxing, FIN 0 - 3 Uppsala 2005-01-23 Final KP-Cup
13 Ditte Persson BK Falken 3 - 0 Gävle 2004-11-27
12 Kari-Anne Kristiansen Bodö BK, NOR 3 - 2 Boden 2004-10-13
11 Klara Svensson Höllvikens BK 1 - 4 Eskilstuna 2004-02-06 SM 2004 (d) 1/2
10 Linn Olsson BK Falken 3 - 0 Uppsala 2004-01-31 Final KP-Cup
9 Linn Olsson BK Falken 2 - 1 Gävle 2003-09-19 Gefle Dagblad
8 Linn Olsson BK Falken W TKO 2 Stockholm 2003-05-09 Final KP-Cup
7 Irena Pavic Sundsvalls BK 1 - 4 Sundsvall 2002-10-19 1/2 Draken Cup
6 Ramona Nilzon Guldstadens BK 2 - 3 Timrå 2002-02-22 Mattias Minne
5 Michaela Pettersson Haninge BK 0 - 3 Uppsala 2002-01-19 Final KP Cup (j)
4 Mirjam Sedin Örnsköldsviks BK 6 - 9 Sundsvall 2001-12-13 1/2 JSM
3 Sofie Stenlund IFK Umeå W TKO 2 Angered 2001-11-03 Final ABC (j)
2 Irena Pavic Sundsvalls BK 0 - 5 Sundsvall 2001-10-20 Draken Cup
1 Linda Jönsson Redbergslids BK 3 - 0 Gävle 2001-09-28 Final Gefle Dagblad (u)
Sammanfattande statistik
2003 JSM-Guld.
2005 SM-Silver.


Trots att Armine var Sverigebäst i sin klass så tvingades hon tävla för Armenien på internationella mästerskap. SBF:s ledning hade systematiskt bojkottat henne i flera år. Skälen var synnerligen grumliga.
2010 mästare i Armenien (69 kg). Armine är född i Uppsala men har dubbelt medborgarskap.  


Armine

På fotot tillsammans med sin far Kaspar Sinabian som var en mycket rutinerad boxare i hemlandet. Han var Armines tränare under hela hennes karriär.