Marianne Ahlborg

74 (43-31, 2 KO)

Vikt: 69, 75 kg
Född: 1991-03-20
Död:
Klubb: Skoftebyns AIS (Trollhättan). Vänersborgs BK. Angereds BC (Göteborg).
SM: 2017, 2019 SM-Guld
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2020-12-19. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
74 Elena Zjiliaeva [RUS] 0 - 5 Riga, LAT 2020-03-06 1/4 Riga Ladies BC
73 Jem Campbell Islington BC, ENG 0 - 5 Borås 2020-02-02 Final Golden Girl
72 Camilla Skov Jensen BK Thor, DEN 5 - 0 Borås 2020-02-01 1/2 Golden Girl
71 Anna Lindqvist KFUM Fightzone 3 - 2 Köping 2019-12-08 SM 2019 (d) SM-final
70 Erika Edblom Djurgårdens IF 5 - 0 Köping 2019-12-06 SM 2019 (d) 1/2
69 Fanny Galle BC Garges, FRA 1 - 2 Eindhoven, NED 2019-10-19 1/2 Eindhoven BC
68 Yvonne Rasmussen BK Wedala, DEN 0 - 5 Hilleröd, DEN 2019-10-13 Final HSK BC
67 Madeleine Angelsen Vestby IL, NOR W TKO 2 Hilleröd, DEN 2019-10-12 1/2 HSK BC
66 Madeleine Angelsen Vestby IL, NOR L Oslo, NOR 2019-09-21
65 Erika Edblom Djurgårdens IF 3 - 0 Ystad 2019-09-07
64 Darima Sandakova [RUS] 0 - 5 Botevgrad, BUL 2019-08-03 1/4 Balkan
63 Deayndra Allen Haringey BC, ENG 1 - 4 London, ENG 2019-06-16 Final Haringey BC
62 April Hunter Howdon BA, ENG 3 - 2 London, ENG 2019-06-15 1/2 Haringey BC
61 Zabrina Holmström Majornas BK 3 - 0 Borås 2019-04-07
60 Elina Gustafsson TVS, FIN 0 - 5 Riga, LAT 2019-03-03 Final Riga Ladies
59 Jelizaveta Sliusar [UKR] 5 - 0 Riga, LAT 2019-03-02 1/2 Riga Ladies
58 Chen Nien-Chin [TPE] 0 - 5 Borås 2019-02-02 1/2 Golden Girl
57 Malena Hede Morgongåva BK 2 - 3 Stockholm 2018-12-16 SM 2018 (d) SM-final
56 Lena Bertelsen BK Rollo, DEN 4 - 1 Svendborg, DEN 2018-11-02
55 Natalia Sytjugova [RUS] 1 - 4 Botevgrad, BUL 2018-10-14 1/2 Balkan
54 Lena Bertelsen BK Rollo, DEN W Vänersborg 2018-10-06
53 Bolatito Oluwole Police BA, NGR 1 - 2 Lagos, NIG 2018-09-30
52 Aoife O Rourke Castlerea BC, IRL 0 - 5 London, ENG 2018-06-24 Final Haringey BC
51 Karolina Koszewska POL 0 - 5 Sofia, BUL 2018-06-06 EM 2018 (d) 1/16 EM
50 Zabrina Holmström IF Göteborg Team Box 3 - 0 Halmstad 2018-04-28 Final Halmstad BO
49 Nadine Apetz SC Colonia, GER 0 - 5 Warzawa, POL 2018-03-15 1/2 Feliks Stamm
48 Jaroslava Jakusjina [RUS] 2 - 3 Sofia, BUL 2018-02-22 1/4 Strandja
47 Carolyn Redmond TNT BA, CAN 4 - 1 Borås 2018-02-04 Final Golden Girl
46 Laura Stevens Far Cotton ABC, ENG 5 - 0 Borås 2018-02-03 1/2 Golden Girl
45 Gardner Moore Lochend BC, SCO 5 - 0 Borås 2018-02-02 1/4 Golden Girl
44 Ditte Frostholm Höje Taastrup BK, DEN 3 - 0 Borås 2017-11-26 Round Robin
43 Gardner Moore Lochend BC, SCO 3 - 0 Borås 2017-11-25 Round Robin
42 Malena Hede Morgongåva BK 3 - 0 Borås 2017-11-24 Round Robin
41 Malena Hede Morgongåva BK 1 - 2 Angered 2017-11-05 Final ABC
40 Deayndra Allen Haringey ABC, ENG 3 - 0 Angered 2017-11-04 1/2 ABC
39 Sandy Ryan One Nation BC, ENG 0 - 5 Sofia, BUL 2017-10-20 1/2 Balkan
38 Julia Stoika [UKR] 5 - 0 Sofia, BUL 2017-10-19 1/4 Balkan
37 Malena Hede Morgongåva BK 5 - 0 Borås 2017-07-03 SM 2017 (d) SM-final
36 Zabrina Holmström IF Göteborg Team Box 5 - 0 Borås 2017-07-02 SM 2017 (d) 1/2
35 Kerry Davis Team England L London, ENG 2017-06-17 1/2 Haringey BC
34 Laura Stevens Far Cotton ABC, ENG W London, ENG 2017-06-16 1/4 Haringey BC
33 Hanna Solecka BKS Skorpion, POL 1 - 3 Borås 2017-02-04 1/2 Golden Girl
32 Annukka Volotinen FIN 0 - 3 Trollhättan 2016-12-10 Landskamper 2016 SWE-FIN 3-5
31 Gardner Moore Lochend BC, SCO 3 - 0 Hilleröd, DEN 2016-10-15 Final Hilleröd BC
30 Nikoletta Paksi Repton BC, ENG L TKO 1 London, ENG 2016-06-17 1/4 Haringey BC
29 Natalie Bergqvist KFUM Fight Zone 0 - 3 Malmö 2016-05-14 SM 2016 (d) 1/2
28 Natalie Bergqvist KFUM Fight Zone 0 - 3 Halmstad 2016-02-21 Final Andersberg
27 Lina Skoghagen Höllvikens BK 0 - 3 Malmö 2016-01-31 Final Sydsvenska
26 Gardner Moore Lochend BC,SCO 3 - 0 Malmö 2016-01-30 1/2 Sydsvenska
25 Linnea Molin Örebro BK 0 - 3 Örebro 2015-12-15
24 Anna Lindqvist Malmö BK 3 - 0 Borås 2015-11-22 Final Golden Girl
23 Gardner Moore Lochend BC, SCO 3 - 0 Borås 2015-11-21 1/2 Golden Girl
22 Anna Lindqvist Malmö BK 1 - 2 Angered 2015-11-01 Final ABC
21 Christina Öynes Grimstad BK, NOR 3 - 0 Angered 2015-10-30 1/2 ABC
20 Linnea Molin Örebro BK 2 - 1 Angered 2015-10-29 1/4 ABC
19 Anni Viantie Hammarby IF 0 - 3 Söderköping 2015-09-27 Final Gripen Cup
18 Erika Edblom Djurgårdens IF 2 - 0 Söderköping 2015-09-26 1/2 Gripen Cup
17 Malena Hede Morgongåva BK 1 - 2 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 (d) 1/2
16 Joanna Ekedahl BK Dalen 4 - 1 Örebro 2015-04-25 Final Kelly BO
15 Lisa Pettersson Majornas BK W TKO Munkedal 2015-04-18
14 Anni Viantie Kouvolan Ny, FIN 2 - 1 Tidaholm 2015-02-07
13 Gemma Smith Derby CBA, ENG 2 - 1 Borås 2015-01-11 Final Golden Girl
12 Sanna Turunen Tuusulan Ny, FIN 3 - 0 Borås 2015-01-10 1/2 Golden Girl
11 Johanna Svenungsson Halmstads AIS 3 - 0 Lidköping 2014-11-09
10 Jennie Karlsson Hisingens BK 3 - 0 Tidaholm 2014-10-18
9 Noémie Parralo Risco BAB Simeon, BEL 2 - 1 Hilleröd, DEN 2014-10-11 Final HSK BC
8 Zabrina Holmström IK Ymer 3 - 0 Varberg 2014-05-31
7 Rebecca Eriksson Vårgårda BK 2 - 1 Tidaholm 2014-04-18
6 Lovisa Ärnström Öbacka BK 1 - 2 Morgongåva 2014-03-22 1/2 Nybörjarnas
5 Zabrina Holmström IK Ymer 3 - 0 Trollhättan 2014-03-08
4 Zabrina Holmström IK Ymer 3 - 0 Malmö 2014-02-09 Final Malmö BO
3 Charlotte Briant Islington BC, ENG 1 - 2 Borås 2014-01-11 1/2 Golden Girl
2 Desiree Carlsen Tönsberg KK, NOR 2 - 1 Borås 2014-01-10 1/4 Golden Girl
1 Zabrina Holmström IK Ymer 3 - 0 Borås 2013-10-19
Sammanfattande statistik

Skoftebyns AIS (Trollhättan). Vänersborgs BK. Angereds BC (Göteborg). 


2013: 1 (1-0, 0 KO). 
2014: 10 (8-2, 0 KO) Guld: Malmö BO, Hilleröd BC 
2015: 14 (10-4, 1 KO) Guld: 2xGolden Girl, Kelly BO  
2016: 7 (2-5, 0 KO) Guld: Hilleröd BC, 1 Landskamp 
2017: 12 (8-4, 0 KO) SM-Guld 
2018: 13 (6-7, 0 KO) Guld: Golden Girl, Halmstad BO, EM-deltagande, SM-Silver 
2019: 14 (7-7, 1 KO) SM-Guld 
2020: 3 (1-2, 0 KO)