Marcus Alberts

Vikt: 81, 91 kg
Född: 1988-02-27
Död:
Klubb: Skarpnäcks BK (Stockholm), Hammarby IF (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2015-05-23. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
38 Gabriel Richards Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 2014-05-02
37 Ahmed Smesem Hisingens BK L Dsq 3 Göteborg 2014-04-11 SM 2014 1/4
36 Erik Risberg Sundsvalls BK W TKO 3 Timrå 2014-03-01 Final Mattias Minne
35 Gabriel Richards Djurgårdens IF 0 - 3 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
34 Andreas Prins BK Puma 3 - 0 Hjo 2013-12-28
33 Samuli Kärkkäinen FIN 1 - 2 Somero, FIN 2013-12-07 Landskamper 2013 SWE-FIN 4-6
32 Andreas Prins BK Puma 1 - 2 Nybro 2013-11-30
31 Ahmed Smesem Hisingens BK 0 - 3 Borås 2013-11-23 1/2 King ot Ring
30 Pat Corcoran Galway sel, IRL L Galway, IRL 2013-10-17* Galway sel-Stockholm 4-8
29 Simon Ogolla Vallentuna BC 0 - 3 Stockholm 2013-10-09
28 Moraad Moreno Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 2013-05-19 Final Mellansvenska
27 Martin Axelsson IK Ymer 2 - 8 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 1/2
26 Martin Nihlen Lunds BS 11 - 10 Karlstad 2013-04-19 SM 2013 1/4
25 Carl Jörneklint Oskarshamns BK 0 - 3 Tidaholm 2013-03-29
24 Jim Åberg BK Tiger 2 - 3 Timrå 2013-03-02 1/2 Mattias minne
23 Martin Axelsson IK Ymer 1 - 2 Heby 2013-01-19 SWE Box Cup
22 Rajab Sarwari Hinnerup BK, DEN 10 - 17 Aalborg, DEN 2013-01-05* Viking BC
21 Linus Andersson Malmö BC 4 - 1 Borås 2012-11-24 Final King of the Ring
20 Ahmed Smesem Hisingens BK 1 - 2 Angered 2012-11-02 1/4 ABC
19 Gabriel Richards Djurgårdens IF 0 - 3 Gävle 2012-09-30 Final Falken Cup
18 Joakim Stenberg Vallentuna BC W Gävle 2012-09-29 1/2 Falken Cup
17 Giboy Sidibeh Tensta BK 8 - 11 Haninge 2012-04-12 SM 2012 1/8
16 Ben Broadhurst Castel Hill BC, ENG L Dsq 2 Gävle 2011-10-01 1/2 Falken Cup
15 Sondre Wold B-30, NOR 3 - 2 Gävle 2011-09-30 1/4 Falken Cup
14 Demba Dumbuya Upsala IF 0 - 3 Uppsala 2010-01-24 Final Uppsala BO
13 Marc Benjaro Djurgårdens IF W Dsq 3 Uppsala 2010-01-23 1/2 Uppsala BO
12 Adrian Dyller Gdansk, POL Draw Gdansk, POL 2009-11-28
11 Odd André Sund AK Björgvin, NOR 0 - 3 Göteborg 2009-10-30 ABC
10 Oscar Ahlin Tensta BK 0 - 3 Haninge 2009-05-03 Final Mellansvenska
9 Christoffer Stein Slagelse BK, DEN 18 - 26 Hvidovre, DEN 2009-03-14 Hvidovre BC
8 Joakim Engberg IF Göteborg Team Box 3 - 0 Tidaholm 2008-05-10
7 Hamid Corassani IF Göteborg Team Box 3 - 0 Tidaholm 2007-10-20
6 Temisjev Zayndin Skarpnäcks BK L KO 2 Uppsala 2006-02-05 JSM-final
5 Oscar Ahlin BK Dalen 37 - 7 Uppsala 2006-02-03 1/2 JSM
4 Philip Hanna Botkyrka BK 3 - 0 Haninge 2005-12-18
3 Henrik Tennhagen Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 2005-11-20
2 Prainn Erlandsen [ISL] 2 - 1 Stockholm 2005-11-19
1 Soroush Aberi BK Tiger 1 - 2 Haninge 2004-02-15 Bronco Cup (u)
Sammanfattande statistik

 2006 JSM-Silver. 


Nedan ett actionfyllt foto från Alberts sista amatörmatch. Motståndare var Gabriel Richards från Djurgårdens IF.