John Pettersson

110 m

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1968-11-04
Död:
Klubb: BK Rapid (Västerås)
SM: 1992, 1994 SM-Guld (T)
Landskamper: 9 (5-4)
Nordisk: 3 (1-2)
EM: 2 (1-1)
VM: 1 (0-1)
OS: 1 (0-1)
Professionell: Debut 1994-09-24. Som proffs 5 (3-1-1, 2 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
78 Erik Fuhrmann [GER] 5 - 11 Venedig, ITA 1994-03-24 1/2 Trofea Italia
77 Nikolaus Aivaizidis [GRE] W TKO 1 Venedig, ITA 1994-03-22 1/4 Trofeo Italia
76 Ingmar Fors Höllvikens BK 31 - 5 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
75 Kent Wujciak Majornas BK 18 - 9 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
74 Mika Nurmi Rinkeby Int KO 2 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
73 Per Magne Tronvoll NOR 3 - 0 Stockholm 1994-01-31 Landskamper 1994 SWE-DEN/NOR 9-4
72 Marko Valtanen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1993-12-04 Landskamper 1993 SWE-FIN 5-7
71 Israel Ajoso London sel, ENG 2 - 1 Västerås 1993-09-30
70 Kent Wujciak Frölunda BK 2 - 3 Hallstahammar 1993-02-25 SM 1993 1/8
69 Paul Douglas IRL 1 - 8 Barcelona, ESP 1992-07-28 OS 1992 Barcelona 1/16
68 Alexandre Gurov [UKR] 6 - 15 Ottawa, CAN 1992-05-11* 1/2 Canada Cup
67 Arnold van der Lijde NED 0 - 5 Dordrecht, NED 1992-05-09 Landskamper 1992 SWE-NED 5-7
66 Mark Hulström DEN 1 - 4 Oslo, NOR 1992-04-04 NM 1992 1/2
65 Paul Lawson ENG 10 - 14 Halle, GER 1992-03-06 1/4 OS-kval
64 Vidas Markevicius [LTU] 10 - 2 Halle, GER 1992-03-05 1/8 OS-kval
63 Vasilij Melnikov LAT 6 - 1 Halle, GER 1992-03-04 1/16 OS-kval
62 Sandor Gaspar Malmö BK 3 - 2 Stockholm 1992-02-16 SM 1992 SM-final
61 Mikael Lindblad Redbergslids BK 4 - 1 Stockholm 1992-02-15 SM 1992 1/2
60 Kent Wujciak Frölunda BK 5 - 0 Stockholm 1992-02-14 SM 1992 1/4
59 Sergej Razumovskij [EST] L TKO 2 Stockholm 1992-01-11 1/4 SBO
58 Jo Da Koh KOR 15 - 22 Sydney, AUS 1991-11-17 VM 1991 1/8
57 Rodney Blizzard Stockholms AIF 5 - 0 Köping 1991-10-05
56 Peter Zwezerijnen [NED] 5 - 30 Schriesheim, GER 1991-09-13 1/2 Intercup
55 Marcel Beresoaie ROM 21 - 29 Göteborg 1991-05-09 EM 1991 1/4
54 Jorge Sendra ESP 38 - 8 Göteborg 1991-05-08 EM 1991 1/8
53 Peter Zwezerijnen NED 0 - 5 Timrå 1991-03-25 Landskamper 1991 SWE-NED 4-6
52 Daniel Lingurici [ROM] 0 - 5 Venedig, ITA 1991-03-08 1/2 Mestre
51 Carlos Marques [CAN] 4 - 1 Venedig, ITA 1991-03-06 1/4 Mestre
50 Rodney Blizzard Stockholms AIF 2 - 3 Stockholm 1991-02-25 SM 1991 SM-final
49 Iouri Tchernykh Norsborgs AIK 3 - 2 Stockholm 1991-02-24 SM 1991 1/2
48 Eddy Viegas Malmö BK 5 - 0 Stockholm 1991-02-23 SM 1991 1/4
47 John Ruiz USA 1 - 2 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
46 Iouri Tchernykh Norsborgs AIK 2 - 3 Stockholm 1991-01-13 1/2 SBO
45 Monty Wright [ENG] 3 - 2 Stockholm 1991-01-12 1/4 SBO
44 Trond Berntsen IF Åmot, NOR 5 - 0 Uppsala 1991-01-11 1/8 SBO
43 Viktor Helling [FIN] 3 - 0 Västerås 1990-09-17
42 Richard Bonds USA 0 - 3 Memphis, TN, USA 1990-04-27 Landskamper 1990 SWE-USA 4-6
41 Kai Helenius TTN, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1990-04-07 1/2 Gee-Bee
40 Anders Öfsti NOR 2 - 3 Helsingborg 1990-03-25 NM 1990 NM-final
39 Anders Elkjaer DEN 4 - 1 Helsingborg 1990-03-24 NM 1990 1/2
38 Rodney Blizzard BK Rapp L TKO 2 Sundsvall 1990-02-25 SM 1990 SM-final
37 Roddy Benjaminsson Tidaholms BK W TKO 3 Timrå 1990-02-24 SM 1990 1/2
36 Ricky Frazer USA 2 - 1 Stockholm 1990-02-12 Landskamper 1990 SWE-USA 8-2
35 Wojciech Misiak [POL] 0 - 5 Stockholm 1990-01-14 1/2 SBO
34 Anders Öfsti Ulf-an, NOR 4 - 1 Stockholm 1990-01-13 1/4 SBO
33 Kai Brännkärr FIN W Stockholm 1989-12-19 Landskamper 1989 SWE-FIN 5-7
32 Sergej Kobosev [URS] 0 - 3 Umeå 1989-12-04
31 Sven Lange SC Traktor Schwerin, GDR L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1989-11-22* Copenhagen Cup
30 Rolf Haug Osko BK, NOR 3 - 0 Karlstad 1989-11-04
29 Roddy Benjaminsson Tidaholms BK 3 - 0 Lilla Edet 1989-10-08 Final Fighter Cup
28 Pablo Romero CUB L TKO 1 Moskva, URS 1989-09-23 VM 1989 1/8
27 Eddy Viegas Malmö BK 3 - 0 Katrineholm 1989-09-07 "VM-test"
26 Iouri Tchernykh Norsborgs AIK 0 - 3 Huddinge 1989-08-27 "VM-test"
25 Julio Quintana [CUB] 1 - 4 Köln, FRG 1989-04-19* Inter Cup
24 Oleg Velikanov [URS] 0 - 5 Helsingfors, FIN 1989-04-08 1/2 Gee-Bee
23 Rodney Blizzard BK Rapp 4 - 1 Eskilstuna 1989-03-31
22 Peter Brogren BK Masen 3 - 0 Borlänge 1989-03-27
21 Panagiotis Motsakos [GRE] 0 - 5 Venedig, ITA 1989-03-09 1/4 Trofeo Italia.
20 Larry Moritz Redbergslids BK 2 - 3 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
19 Eddy Viegas Malmö BK 3 - 2 Stockholm 1989-02-25 SM 1989 1/4
18 Stacey Bennett USA 3 - 0 Göteborg 1989-02-01 Landskamper 1989 SWE-USA 5-7
17 Ken Kvist Höllvikens BK 3 - 2 Helsingborg 1989-01-23
16 Nicholas Piper [WAL] L TKO 1 Stockholm 1989-01-14 1/4 SBO
15 Mikael Lindström BK Falken 3 - 0 Borlänge 1988-12-13
14 Mikael Lindblad BK 1925 5 - 0 Säter 1987-12-13 JSM-final
13 Ronny Antman BK Falken 0 - 3 Stockholm 1987-10-09
12 Peter Brogren BK Masen 3 - 0 Lilla Edet 1987-10-04 Final Fighter Cup
11 Johnny Andreasson Angered BC 3 - 0 Lilla Edet 1987-10-03 1/2 Fighter Cup
10 Mika Jussila FIN-jun W TKO 1 Bergen, NOR 1987-03-29 Final NM (j)
9 Enar Nyseter NOR-jun KO 1 Bergen, NOR 1987-03-28 1/2 NM (j)
8 Mikael Gustavsson (m) Säter BK 3 - 0 Västerås 1987-02-01
7 Sandor Gaspar Malmö BS 1 - 4 Östersund 1986-12-14 JSM-final
6 Peter Brogren BK Masen 5 - 0 Östersund 1986-12-13 1/2 JSM [TKO 3]
5 Brian Lentz IK 99, DEN L TKO 3 Raufoss, NOR 1986-10-?? Final Raufoss
4 Henry Forss FIN-jun 0 - 3 Nivala, FIN 1986-01-19 SWE (j)-FIN (j) 4-6
3 Jörgen Sjöberg Oskarshamns BK W TKO Visby 1985-11-02
2 Johan Pihl IK Balder 3 - 0 Stockholm 1985-10-07
1 Jan Björk BK Falken 2 - 1 Gävle 1985-03-03
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 120.
1986 JSM-Silver.
1987 JSM-Guld.
1987 Nordisk juniormästare.
1991 SM-Silver (LT).
1990 NM-Silver.


Bror till Dennis Pettersson.  


Misslyckad proffssatsning under förbudstiden.