Roberto Bengtsson

Vikt: 57, 60, 64 kg
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
52 Modestas Zumuidina AIK Stockholm L Dsq Gävle 2020-10-30 SM 2020 1/4
51 Terry McEntee DCU BC, IRL 2 - 1 Borås 2018-11-25 Final King ot Ring
50 Hilal Saleh Bulldog TC 4 - 1 Borås 2018-11-24 1/2 King ot Ring
49 Yousef Adou Redbergslids BK 5 - 0 Borås 2018-11-23 1/4 King ot Ring
48 Toni Nohra Vänersborgs BK 3 - 0 Tidaholm 2018-11-11 Round Robin
47 Milad Mazdak TiFa BC 2 - 1 Falköping 2018-11-10 Round Robin
46 Hilal Saleh Bulldog TC 2 - 1 Tidaholm 2018-11-09 Round Robin
45 Frederik Lundgaard Jensen Pandrup BK, DEN 1 - 4 Hilleröd, DEN 2018-10-13 1/2 HSK BC
44 Billy Liljeqvist IF Göteborg Team Box 1 - 4 Västerås 2017-12-15 1/2 JSM
43 Badri Chutsishvili GEO 0 - 5 Antalya, TUR 2017-10-25 1/4 EM (j)
42 Benik Nikoghosyan ARM 5 - 0 Antalya, TUR 2017-10-23 1/8 EM (j)
41 Musa Marujev [RUS] 0 - 5 Finestrat, ESP 2017-09-22 1/2 Box-Am (j)
40 Roberto Alcaraz [ESP] 5 - 0 Finestrat, ESP 2017-09-21 1/4 Box-Am (j)
39 Dmitro Sambura [UKR] 2 - 3 Berdytjiv, UKR 2017-08-15 1/8 Klytjko Tournament (j)
38 Musa Marujev [RUS] 1 - 4 Frankfurt/Oder, GER 2017-08-03 1/4 Brandenburg Cup (j)
37 Konrad Bialas KS Energetyk, POL 5 - 0 Frankfurt/Oder, GER 2017-08-02 1/8 Brandenburg Cup (j)
36 Michael Kinsella St Anthony’s/Pat’s, IRL W London, ENG 2017-06-18 Final Haringey Cup (j)
35 Sam Jordan Henry's Gym, ENG W London, ENG 2017-06-17 1/2 Haringey BC (j)
34 Erik Russzó ESI, HUN 1 - 4 Eger, HUN 2017-05-24 1/4 Bornemissza (j)
33 Andri Biener Box-Gym BTO, SUI 5 - 0 Tammerfors, FIN 2017-05-07 Final Pirkka (j)
32 Jaroslav Kozlov [RUS] 4 - 1 Tammerfors, FIN 2017-05-06 1/2 Pirkka (j)
31 Oliver Meng DEN 1 - 4 Gilleleje, DEN 2017-04-02 NM-final (j)
30 Bjarni Tor Benediktsson ISL W TKO 1 Gilleleje, DEN 2017-04-01 1/2 NM (j)
29 Hoger Salih Angered BC 4 - 1 Kumla 2016-12-18 JSM-final
28 Yousofi Rohullah Djurgårdens IF 5 - 0 Kumla 2016-12-17 1/2 JSM
27 Callum Thompson Towerhill ABC, ENG 1 - 2 Borås 2016-11-27 Final King ot Ring (j)
26 Thord Espolin Johnson Vestmar BK, NOR 0 - 3 Söderköping 2016-10-01 1/2 Gripen Cup (j)
25 Toni Savov [BUL] L TKO 2 Sofia, BUL 2016-04-05 1/8 Jechev mem
24 Asseme Nouali FIN-jun 0 - 3 Göteborg 2016-03-26 1/2 NM (j)
23 Artur Badalyan Odessa All Stars, UKR 3 - 0 Odessa, UKR 2016-02-27 OAS-NS 7-4
22 Moltas Lundström IF Linnéa 3 - 0 Köping 2015-12-06 USM-final
21 Hamza Nadiri Djurgårdens IF 3 - 0 Köping 2015-12-05 1/2 SUM
20 Billy Liljeqvist IF Göteborg Team Box 0 - 3 Angered 2015-10-30 Final ABC (u)
19 Gabriel Flores USA 0 - 3 St Petersburg, RUS 2015-09-07 1/8 VM (u)
18 Armando Casamonica ITA 3 - 0 St Petersburg, RUS 2015-09-05 1/16 VM (u)
17 Ahmad Shtivi [ISR] 0 - 3 Kaunas, LTU 2015-08-13 1/2 RTJunMem
16 Rhys Edwards [WAL] 3 - 0 Kaunas, LTU 2015-08-12 1/4 RTJunMem
15 Asseme Nouali PoNS, FIN 0 - 3 Halmstad 2015-08-08
14 Mohammed Werzaneh FIN-u 3 - 0 Västerås 2015-05-02 SWE (u/j)-FIN (u/j) 9-1
13 Julian Covaciu ROM-u 0 - 3 Timisoara, ROM 2015-04-10 ROM (u/j)-SWE (u/j) 5-3
12 Samer Tabal Hammarby IF 1 - 2 Halmstad 2015-02-22
11 Samer Tabal Hammarby IF 0 - 3 Borlänge 2014-12-07 USM-final
10 Joni Lindeman Sundsvalls BK 3 - 0 Borlänge 2014-12-06 1/2 USM
9 Oscar Lööw-Åberg Bålsta BK 3 - 0 Borlänge 2014-12-05 1/4 USM
8 Callum Thompson Towerhill ABC, ENG 1 - 2 Borås 2014-11-21 1/4 King of the Ring
7 Samer Tabal Hammarby IF 1 - 2 Hilleröd, DEN 2014-10-12 Final HSK BC
6 Franco Rino Atlas Cheratte, BEL 2 - 1 Hilleröd, DEN 2014-10-11 1/2 HSK BC
5 Billy Liljeqvist IF Göteborg Team Box 0 - 3 Söderköping 2014-09-27 Final Gripen Cup (u)
4 Jimi Partanen BK Ringen W Söderköping 2014-09-26 1/2 Gripen Cup
3 Billy Liljeqvist IF Göteborg Team Box 1 - 2 Varberg 2014-05-31
2 Mahdi Jallaw [DEN] 0 - 3 Jyllinge, DEN 2014-05-04
1 Oscar Lööw-Åberg Bålsta BK 0 - 3 Örebro 2014-04-26 1/2 Kelly BO
Sammanfattande statistik

Halmstads AIS. Vaggeryds BK. Halmstads Boxningssällskap. Malmö Boxing Center. 
2014 USM-Silver.
2015 Ungdomsmästare. 
2016 Juniormästare.  
2017 Silver Nordiska.