Teddy Stenmark

50 (32-18)

Vikt: 60, 63.5, 67, 71 kg
Född: 1971-06-22
Död:
Klubb: BK 72 (Göteborg), Redbergslids BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
50 Tom Övervoll NOR-jun 0 - 3 Lerum 1990-02-11 SWE (j)-NOR (j) 4-5
49 Christer Starrin Sundsvalls BK 2 - 3 Göteborg 1989-11-06
48 Rickard Pettersson BK Swing 3 - 0 Lilla Edet 1989-10-07 Final Fighter Cup
47 Leonidas Bedey CUB L KO 1 Bayamon, PUR 1989-08-11 1/8 VM (j)
46 Dumeus Karakos [TUR] 1 - 4 Schwerin, GDR 1989-04-20 1/4 Schwerin
45 Jan Schwank [GDR] L TKO 2 Tammerfors, FIN 1989-03-25 1/2 Pynnikki
44 Janne Saarikko [FIN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1989-03-24 1/4 Pynnikki
43 Slawomir Wojciek [POL] 0 - 5 Aalestrup, DEN 1989-02-18 Knaberturneringen
42 Mika Hildén FIN-jun 1 - 2 Norrtälje 1989-01-28 SWE (j)-FIN (j) 4-7
41 Sead Sokolovic Lunds BS 0 - 5 Halmstad 1988-12-15 1/4 JSM
40 Richard Weilid BK Örnen KO 1 Göteborg 1988-11-19 Final Gbg Open (j)
39 Martin Pettersson (w) Majornas BK W TKO 1 Göteborg 1988-11-18 1/2 Gbg Open
38 Pierre Andreasson BK Falken W TKO 2 Göteborg 1988-11-13
37 Michael Rask AK Jyden, DEN 1 - 2 Göteborg 1988-11-06
36 Holger Bruns VfB, FRG W TKO 2 Skärhamn 1988-10-30
35 Jean Clausen AIK Roskilde, DEN 3 - 0 Göteborg 1988-10-18
34 Niklas Wikstrand Lunds BS 3 - 0 Helsingborg 1988-10-09
33 Teppo Saarinen FIN/TUL-j W TKO 1 Stockholm 1988-10-03 SWE (j)-FIN/TUL (j) 8-3
32 György Mizsei Kun Béla SE, HUN 0 - 5 Siófok, HUN 1988-07-07 Balaton Cup
31 Pasi Heino FIN/TUL-u W TKO 1 Åbo, FIN 1988-04-24 SWE (u/j)-FIN/TUL (u/j) 4-6
30 Johan Ågren Oskarshamns BK 5 - 0 Oskarshamn 1988-04-10 SUM-final
29 Per Malmsten Landskrona BK KO 2 Oskarshamn 1988-04-09 1/2 SUM
28 Jonas Råstedt Lunds BS 5 - 0 Oskarshamn 1988-04-08 1/4 SUM
27 Poul Andersen Esbjerg BBK, DEN 1 - 4 Tammerfors, FIN 1988-04-02 1/2 Pynnikki
26 Tero Soikkeli Tampereen VS, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 1988-04-01 1/4 Pynnikki
25 Erik Wammer Trym IL, NOR 1 - 4 Trondheim, NOR 1988-01-18
24 Stefan Andersson BK Fox 0 - 5 Sjöbo 1988-01-03
23 Tony Fortes Santos (Persson) BK Falken L KO 2 Göteborg 1987-11-22 Final Gbg Open (j)
22 Roine Algotsson BK Fighter W TKO 1 Göteborg 1987-11-21 1/2 Gbg Open (j)
21 Thomas Mullen [IRL] L TKO 1 Raufoss, NOR 1987-10-31 1/2 Raufoss
20 Uno Svarem Sp.09, NOR W TKO 2 Raufoss, NOR 1987-10-30 1/4 Raufoss
19 Tero Laithinen FIN/TUL-u 2 - 1 Stockholm 1987-10-11 SWE (u/j)-FIN/TUL (u/j) 10-1
18 Magnus Algotsson BK Fighter 3 - 0 Göteborg 1987-09-22
17 Mirko Lager FIN/TUL-u 3 - 0 Åbo, FIN 1987-05-03 SWE (u/j)-FIN/TUL (u/j) 4-7
16 Patrik Westlund BK Falken 0 - 5 Göteborg 1987-03-22 SUM-final
15 Peder Sundberg BK Rapp 4 - 1 Göteborg 1987-03-21 1/2 SUM
14 Roine Algotsson BK Fighter W TKO 2 Göteborg 1987-03-20 1/4 SUM
13 Per-Erik Karlsson BK Ringen 3 - 0 Borås 1987-02-09
12 Magnus Algotsson BK Fighter 2 - 1 Lidköping 1987-01-31
11 Anders Elmberg Häljarps AIS W Karlshamn 1987-01-25 Final Sydsvenska (u)
10 Inge Klang Hässleholms BK 3 - 0 Karlshamn 1987-01-24 1/2 Sydsvenska
9 Fredrik Olin Hälsingborgs BK W TKO 2 Helsingborg 1987-01-18
8 Roine Algotsson BK Fighter 5 - 0 Angered 1986-11-23 Gbg Open (u)
7 Vesa Kuosku Angered BC 2 - 1 Göteborg 1986-11-07
6 Jan Nielsen [DEN] 5 - 0 Göteborg 1986-10-28
5 Marko Heikkinen Eskilstuna BK 0 - 3 Säffle 1986-10-19
4 Kazim Ulucan Hammarby IF 3 - 0 Karlshamn 1986-10-12 Final Ako Cup
3 Jim Andersson Angered BC 2 - 1 Karlshamn 1986-10-11 1/2 Ako Cup
2 Joakim Aronsson Skövde AIK 3 - 0 Göteborg 1986-09-28
1 Örjan Nilsson Carlshamns BC 0 - 3 Västervik 1985-01-26 1/2 Sydsvenska (u)
Sammanfattande statistik

1985: 1 (0-1)
1986: 7 (6-1) Ako Cup (u), Göteborgs Öppna DM (u).
1987: 15 (12-3) Sydsvenska mästersakpet (u), SUM-Silver, 2 LK-jun.
1988: 18 (12-6) Ungdomsmästare, Göteborgs Öppna DM (j), 2 LK-jun.
1989: 8 (2-6) 1 LK-jun, Deltagande på Junior-VM. 1990: 1 (0-1) 1 LK-jun.

Hans farfar, Bertil Stenmark, var juniormästare 1933. Hans far Gillis Stenmark tävlade för IF Linnéa (Stockholm). 

Foto från juniorlandskampen 1987 i Stockholm (Eriksdalshallen). teddy stenmark