SM 1920

B, Victor Edqvist (Örgryte IS) - Karl Palmblad (Västerås SK) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W 4 (extra rond)
Kommentar: 1/2
Fj, Oscar Danielsson (IF Linnéa) - Gustaf Hjelm (Södertälje IF) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Hjalmar Tancred (BK Pugilist) - Filip Claesson (Örgryte IS) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: Domslutsprotest
Fj, Erik Wictorin (Djurgårdens IF) - Elon Falk (Uppsala AK) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W 4
Kommentar: 1/4 (extra rond)
L, Olof Johansson (Pugilist) - Erik Liedblom (Örgryte IS) 1920-02-14 , Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/8
L, Rikard Nebel (Eskilstuna BK) - Arvid Lundqvist (IF Linnéa) 1920-02-14 , Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/8
L, Waldemar Thorbjörn (Örgryte IS) - Folke Bengtsson (IFK Lund) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
L, Johnny Pettersson (BK Pugilist) - Ernst Hansson (ebk) (Eskilstuna BK) 1920-02-14 , Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
W, Einar Thulin (IFK Lund) - Ruben Elfström (Uppsala AK) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
W, Roland Hentzel (BK Pugilist) - Acke Lindström (Göteborgs AK) 1920-02-14 , Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
W, Axel Engqvist (IFK Lund) - Erik Friberg (Eskilstuna BK) 1920-02-14 , Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
W, Thor Johansson (Göteborgs AK) - M Rosén (IF Linnéa) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
W, Keddy Jansson (Pugilist) - Ragnar Thorell (Örgryte IS) 1920-02-14 , Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
W, Einar Johansson (Örgryte IS) - David Wallin (Stockholms AK ) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
M, Herbert Hoffman (Stockholms AK) - Nils Olsson (öis) (Örgryte IS) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
M, Ernst Niklasson (Örgryte IS) - Conrad Andersson (Djurgårdens IF) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W Dsq 1
Kommentar: 1/2
LT, David Lindén (Djurgårdens IF ) - Knut Jönsson (IFK Lund) 1920-02-14 , Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
T, Karl Lundberg (IF Linnéa) - Helmer Larsson (Örgryte IS) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
T, Bernhard Johansson (Södertälje IF) - Eskil Schuman (Djurgårdens IF) 1920-02-14, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
B, Emil Lundberg (IF Linnéa) - Gunnar Modén (Örgryte IS) 1920-02-15 , Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
L, Runo Andersson (IF Linnéa) - Bertil Dahlöf (Örgryte IS) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
Fj, Hjalmar Tancred (BK Pugilist) - Filip Claesson (Örgryte IS) 1920-02-15, Stockholm , Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/4 (protesten gav ny match)
L, Rikard Nebel (Eskilstuna BK) - Alf Andersson (Södertälje IF) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Igge Jönsson (Göteborgs AK) - Knut Andersson (l) (Stockholms AK) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/8
L, Johnny Pettersson (BK Pugilist) - Waldemar Thorbjörn (Örgryte IS) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
L, Igge Jönsson (Göteborgs AK) - Runo Andersson (IF Linnéa) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
W, Alvar Carlén (Eskilstuna BK) - Verner Leijon (BK Pugilist) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
W, Thor Johansson (Göteborgs AK) - Axel Engqvist (IFK Lund) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/4
W, Alvar Carlén (Eskilstuna BK) - Keddy Jansson (BK Pugilist) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
L, Olof Johansson (Pugilist) - Igge Jönsson (Göteborgs AK ) 1920-02-15 , Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
M, Adolf Löfstrand (IF Linnéa) - Gösta Lundqvist (BK Pugilist) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
LT, Karl Malmström (IF Linnéa) - Tage Kjellgren (IF Linnéa) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
LT, Folke Möller (Göteborgs AK) - Rolf Beselin (Örgryte IS) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
T, Bernhard Johansson (Södertälje IF) - David Lindén (sak) (Stockholms AK) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
T, Nils Wester (IF Linnéa) - Karl Lundberg (IF Linnéa) 1920-02-15, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
Fj, Erik Wictorin (Djurgårdens IF) - Sven Lindqvist (Eskilstuna BK) 1920-02-16, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
W, Einar Johansson (Örgryte IS) - Thor Johansson (Göteborgs AK ) 1920-02-16 , Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
Fj, Hjalmar Tancred (Pugilist) - Oscar Danielsson (IF Linnéa ) 1920-02-16 , Stockholm, Resultat W 4
Kommentar: 1/2. En extra rond
LT, David Lindén (Djurgårdens IF) - Folke Möller (Göteborgs AK) 1920-02-16 , Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
B, Emil Lundberg (IF Linnéa) - Victor Edqvist (Örgryte IS) 1920-02-16., Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: SM-final
Fj, Hjalmar Tancred (Pugilist) - Erik Wictorin (Djurgårdens IF) 1920-02-16., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
L, Olof Johansson (BK Pugilist) - Johnny Pettersson (BK Pugilist) 1920-02-16., Stockholm, Resultat W 4
Kommentar: SM-final (extrarond)
W, Alvar Carlén (Eskilstuna BK) - Einar Johansson (Örgryte IS) 1920-02-16., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
M, Adolf Löfstrand (IF Linnéa) - Ernst Niklasson (Örgryte IS) 1920-02-16., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
LT, David Lindén (Djurgårdens IF) - Karl Malmström (IF Linnéa) 1920-02-16., Stockholm, Resultat W
Kommentar: SM-final
T, Nils Wester (IF Linnéa) - Bernhard Johansson (Södertälje IF) 1920-02-16., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
SM nr 1. 14-16 februari 1920 Stockholm (Cirkus). 58 deltagare. Stor Publiksuccé. Sju viktklasser. Inga deltagare i flugvikt. Bäste boxare: Hjalmar Tancred (BK Pugilist, Stockholm). Bästa klubb: IF Linnéa (Stockholm).